گفتگو با دکتر شکور پورحسين:
ایجاد مناطق آزاد تجاری کشور را از رکود اقتصادی خارج می سازد

دکتر پورحسین قاضی ویژه زمین خواری استان تهران ، یکی از قضات نمونه کشور به شمار می رود که با اعتماد مردم شهرستان های پارس آباد و بیله سوار به عنوان نماینده این مردمان سخت کوش و با ایمان و ترک زبان به مجلس دهم راه یافت  و به عضویت کمیسیون اجتماعی خانه ملت در آمد .

خبرنگار پارلمانی ما آقای ابراهیم حاتمی طی گفتگویی اختصاصی درباره علل و عوامل بروز زمین خواری در کشور و راه های پیشگیری از آن و ایجاد مناطق آزاد تجاری ( خصوصا مناطق آزاد تجاری اردبیل ) و مزایای آن در امر توسعه و اشتغال و آبادانی در منطقه و کشور انجام داده است که در زیر از نظرتان میگذرد :

  • جناب آقای دکتر پور حسین جنابعالی به عنوان يکي از قضات با سابقه در امر زمين خواري و نماينده کنوني مجلس شوراي اسلامي نظر خود را در خصوص ساخت و ساز هاي غير مجاز و رانت خواري هايي که بعضا در برخي از  نقاط ايران صورت مي گيرد برای ما بيان فرماييد؟

با یاد و نام خدا و عرض ادب و احترام خدمت شما و ملت شریف ایران  ابتداي امر بايد متذکر شوم که ، بحث زمين خواري يک واژه عاميانه است که ما در قانون  و مقررات قضايي اصطلاحي با اين عنوان نداريم بلکه واژه درست آن ، تصرف عدواني و تعرض به منابع ملي و تصرف به اراضي دولتی و تغيير غير مجاز کاربري  اراضي و غيره مي باشد. که اين تصرفات  اعم ازدولتي و شخصي از سوي اشخاص يا مراجعي است که با استفاده از نفوذ و روابط خوددر دستگاه هاي مختلف اداري و يا با شناسايي خلا هاي قانوني و گاه نيز با جعل اسناد و مدارکي به سو استفاده هاي مالي و ملکي مي پردازند .

زمين خواري  در امر مبارزه ، يک بحث فرابخشي است  که بايد مجموعه اي از حاکميت ، ادارات ، قوه قضاييه و شوراي حفظ بيت المال در آن دخيل باشند.وجود زمين خواري در کشور مشکلاتي بسياري را بدنبال داشته است و از مهمترين علل  بروز اين جرم گسترده مي توان به ضعف عملکرد ، سو مديريت ها ، نقص قوانين و مسائل مربوط به پيشگيري اشاره نمود. بنده قبل از اینکه نماینده مجلس شوم و به مجلس بیایم  ، معاونت  راهبردی قوه قضاييه  هیئت بازرسی  را به برخی از مراکز استان های کشور که در آنها زیمن خواری صورت گرفته اعزام کردند . اولين استان پس از بررسي و بازرسي استان مازندران بود که وضعيتي اسف ناک داشت.  به تمام معني تروريسم کشاورزي در آن استان اتفاق افتاده بود.تخلفات زيادي در بخش آب ، قطع درختان و بستر خواري رودخانه  ها و دريا انجام گرفته بود. قرار بر اين بود پس از استان مازندران به  استان گيلان ، اردبيل، البرزو... جهت  بازديد و بازرسي نيز سفر کنند  . قوه قضاييه  مصمم است که لايحه  جامع مبارزه با زمين خواري را تدوين  نمايد و براي  تصويب نهايي به مجلس ارائه دهند که ان شا الله اینجانب با توجه و سوابق و تخصص لازم که در این زمینه دارم حتما با کمک همکاران حمایت ها و پیگیری های لازم را تصویب این لایحه و بحث جلوگیری از زمین خواری در مجلس انجام خواهم داد  .

يکي ديگر ازجرايم بروز زمين خواري نقص قوانين و مجازات هاي بازدارنده آن است . بطور مثال شخصي حقيقي که يک صد متر مربع زمين  را متصرف مي کند در قانون براي اين فرد از يک ماه تا يک سال حبس برایش قانون گذار در نظر گرفته است . حال اگر شخص  دیگری  صدها هکتار زمين را تصرف کرده باشد همان مجازات يک ماه تا يک سال حبس را برایش قانون گذار در نظر گرفته است که اين موضوع نقص قانون است که بايد حتما مرتفع شود.

بحث ديگر از عوامل  بروززمين خواري  تغيير کاربري اراضي کشاورزي و باغات است که  خود ادارت و سازمان مجوز تغيير کاربري  اراضي کشاورزي و باغات را  به افراد  صادر مي کنند  و مي دهند که بايد اين موضوع نيز حل و مرتفع گردد. اين در حالي است که سازمان ها تنها در مواقع ضروري و لازم که واقعا نياز به تغيير کار بري دارند  مي توانند مجوز صادر کنند.

  • در نشست اخير جنابعالی و مجمع نمايندگان استان اردبيل، با رييس مجلس و معاون پارلماني رياست جمهور،  بحث منطقه آزاد تجاري و تصويب آن در مجلس دهم خواسته شما و نمايندگان آن استان  مي باشد در اين باره توضيح دهيد که خواسته شما چيست و چه برنامه و يا برنامه هاي در آتي داريد؟

 بحث منطقه آزاد تجاري را برخي از کشورها براي خروج از رکود اقتصادي  وجبران عقب ماندگي پيشنهاد نمودند ودر حال حاضر جزو کشوهاي موفق در اين موضوع بوده و هستند. دراين ديدار يکي از مطالبات جدي مردم استان اردبيل  و مجمع نمايندگان اين است که منطقه آزاد تجاري منطقه مغان توجه شده و حمايت نمايند. چرا که منطقه آزاد تجاري مغان آثار و برکات زيادي را براي مردم اين منطقه و کشور مي تواند داشته باشد .ما در اين منطقه جذب سرمايه گذاري هاي خارجي ، صادرات و ايجاد شبکه هاي ريلي ، گمرکات و فرودگاه را داريم که با احتساب اين موضوع قطعا به رشد اقتصادي منطقه مغان ، اردبيل و  کشور مي توان کمک شاياني نمود.

  • بنظر شما اگر تعداد مناطق آزاد تجاري در کشور افزايش يابد احتمال چندگانگي بودن را بوجود نمي آورد و در بخش صادرات و پايانه هاي صادراتي تداخل ايجاد نمي شود؟

 مجوزمناطق آزاد تجاري بايد بر اساس شاخص هايي اعطا شود و کلا براي نقاطي از آمايش سرزميني  است که ظرفيت منطقه آزاد تجاري شدن را دارند بخصوص نقاط صفر مرزي ، دولت در لايحه اي که به مجلس دهم ارايه داد که يک فوريت آن نيز اخيرا در صحن علني راي آورد اين شاخص ها را دولت در نظر گرفته است . آن چيزي که اتفاق افتاده همسايگان مرزي اند که با يکديگر    هم مرز هستند که در اين باره دو ديدگاه و دو نکته در نقاط مرزي  وجود دارد يکي از منظر تهديد به مسايل نگاه  مي کند و ديگري از منظر فرصت ، که ما سعی داریم  از منظر فرصت به منطقه تجاري اردبيل ، بنگریم که باعث توسعه متوازن می شود چرا که مناطق مرزي از همه نقاط محروم تر هستند.

  • يکي از اساسي ترين مسائل ايجاد مناطق آزاد تجاري پس از مطرح شدن در دولت و تصویب آن در مجلس مسئله مهم ، مرحله اجرایی و سرمایه گذاری است ، در این باره چه اقداماتی انجام داده اید آيا تا کنون به فکر جذب سرمايه و سرمايه گذار افتاده ايد؟

 خود منطقه آزاد تجاري ، با خودش  سرمايه گذاري را می آورد . همين ارتباط موثر با دولت ها باعث مي شود سرمايه گذار ي  در دو طرف صورت گيرد که ما براي منطقه  آزاد تجاري اردبيل رايزني هايي را با برخي از سرمايه گذاران انجام داده ايم . با توجه به اين که  مغان ظرفيت هاي زيادي دارد و حتي تعداد زيادي از اهالي اين منطقه  از نظر مالي توان سرمايه گذاري را دارند، اما بدلايل عدم امنيت و حاکميت در مرزها سعي بر اين است در مناطق تجاري  علاوه بر سرمايه گذار خارجي بدنبال سرمايه گذار داخلي  نيز باشيم و دراين رابطه پيگيري هاي زيادي از طریق برخی از دوستان با سرمایه گذاران چینی برای سرمایه گذاری در منطقه آزاد تجاری مغان نيز صورت گرفته است.

  • در بحث سرمايه گذاري خارجي وجود زيرساخت هاي لازم جهت امنيت سرمايه گذار بايد لحا ظ شود. آيا آيتم اطمينان خاطر و پايلوت هاي لازم جهت ورود سرمايه گذار خارجي فراهم شده است ؟

يکي از مهم ترين زيرساخت ها شبکه حمل و نقل است که خوشبختانه مشکل اساسي در اين باره وجود ندارد. بحث راه آهن نيز که در حال انجام است . يکي از اين زيرساخت ها فرودگاه است که شهرستان مغان بيش از 40 سال است  که داراي فرودگاه است و اخيرا نيز تعريض  فرودگاه آغاز گرديده است  واميد اين مي رود با قولي که وزير محترم مسکن و شهر سازی  داده اند و با تخصيص بودجه لازم  تا شهريورماه راه اندازي وبه بهره برداري می رسد .

  • با توجه به اين که حوزه انتخابيه شما پارس آباد و بيله سوارجزو مناطق محروم بشمار مي روند اما ظرفيت هاي ويژه اي  در بخش هاي مختلف دارند ، چه تدابيري را براي توسعه  اقتصادي  و رفع محروميت در اين مناطق داريد ؟

براي توسعه عناصري لازم است .  يک وجود  نيروي انساني دو سرمايه  و سوم تکنولوژي است. در اين مناطق موضوع سرمايه گذاري شرط اول است اولا بنظر من اين مناطق ظرفيت سرمايه گذاري را به جهت صنعتي شدن و مکانيزاسيون  دارند که  از طريق اين سرمايه گذاري  مي توان به رشد کشت و صنعت مغان که روزي در کشورتک بوده کمک نمود ، که بعد از 40 سال اين  بنگاه اقتصادي فرسوده و  کهنه شده و نيازبه  حمايت جدي و سرمايه گذاري 500 ميلياردتوماني دارد که اگر اين سرمايه گذاري 500 ميليارد توماني انجام شود کارشناسان امر معتقد  هستند که مي تواند 7هزار شغل براي اين تعداد نفر ايجاد کند. اين نهاد، نهاد ترويجي ، آموزشي و دانش بنيان است  که بايد حفظ شود. شهرستان مغان بواقع تمام ظرفيت هاي لازم را دارد. بحث توسعه امري طبيعي است . ناگفته نماند توسعه يک امر تدريجي است  نه طبيعي و در کوتاه مدت اتفاق نمي افتد و اگر هر نقطه از نقاط کشور را دولت در صدد سرمايه گذاري آن بر آيد بايد زيرساخت هاي آن را فراهم کند . بنده مطمئن هستم اجبارا راه اندازي منطقه آزاد تجاري هر نقطه ايران اسلامي چه اردبيل و... بايد اين اتفاق بيافتد چرا که توان ظرفيتي خوبي را اين نقاط دارا هستند و دولت نيز توان درست کردن زيرساخت هاي لازم در اين نقاط را دارد.

  • در بحث تغيير کاربري جاده چالوس يکي از چهار جاده مهم گردشگري محسوب مي شود بنوعي افراد سودجو، بخشي از اين حاشيه را در اختيار گرفته اند آيا در خصوص برخورد با آنان تدابيري صورت گرفته شده است؟

 قانون حفظ کاربري اراضي زراعي و باغ‌ها  سال 1374 و اصلاحيه آن در  سال 1385 به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده  است.   اماتفاوت اين دو قانون اين است که قانون سال 74فقط جريمه در نظر گرفته مي شد اما قانون سال 85 علاوه بر جريمه قلع وقمع مستحدثات هم در نظر گرفته است. لذا بنده معتقد هستم زمين خواري اعم از جاده چالوس و غيره مکلف به حفظ اراضي و منابع ملي را هستيم و اين چالش جدي براي قوه قضاييه و دولت است که در بحث مبارزه جدي باشيم متاسفانه در اکثريت نقاط ايران زمين خواري وجود دارد که برخي از اين زمين خواري ها سيستمي است که بايد با اين موارد مبارزه جدي نماييم.

گفتگوی اختصاصی : ابراهيم حاتمي خبرنگار پارلمانی در مجلس شورای اسلامی     

  16 مرداد 1395
بخش : گفتگو / قضاییه
کد خبر: 55411
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

ساجدنیوز نسخه اندروید تلگرام ساجدنیوز