گفتگو باپژمان چراغی نوازنده دف : گلستان پتانسیل مثبتی در موسیقی دارد یادگیری موسیقی عشق می خواهد/گلایه از کم توجهی مسئولان به هنر

بی شک تاثیر موسیقی و بخصوص موسیقی های سنتی بر کسی پوشیده نیست. اما اینکه این موسیقی چگونه و با چه اجرائی توان تاثیرگذاری عمیقی بر افراد دارد، مساله ای است که بسیاری از هنرمندان این عرصه از آن به عنوان یکی از رموز موفیقت یاد کرده‌اند.
پژمان چراغی یکی از نوازندگان موسیقی سنتی است که از حدود 25 سال پیش وارد عرصه موسیقی شد و هم اکنون مدت بیست سال است که علاوه بر تدریس،  برنامه های متعددی را در بیشتر شهرهای ایران و جهان به اجرا گذاشته است.
برای آشنائی بیشتر با این هنرمند زبر دست که چند روز پیش میهمان استان گلستان بود به گفتگونشستیم چراغی با بیان اینکه موسیقی را از کودکی آغاز کرده است، به خبرنگار سرزمین جم گفت: من در یک خانواده هنری به دنیا آمدم. به طوری که پدرم آشنای بسیارکمی با سازتمبک داشته و عموی مرحومم یکی از اساتید زبر دست ساز سنتور بودند و همین مساله موجب شد تا نه تنها من که برادر بزرگتر من هم به این حرفه علاقمند شود.
وی ادامه داد: تمرین جدی موسیقی را از سن 6 ساله آغاز کردم و به مرور زمان علاقه خودم را در فراگیری و توسعه موسیقی سازه های کوبه ای ارتقاء دادم.
چراغی افزود: علاقمندی به فراگیری سازه های کوبه ای و دف موجب شد تا چند سال در جشنواره های موسیقی فعال باشم و به عنوان مدیرگروهای موسیقی برنامه های متعددی را در داخل و خارج کشور اجرا کنم  و امسال هم در عید فطر مهمان گلستانی ها بودم.
وی افزود: در مقطعی دیگر من و برادرم در جشنواره های موسیقی شرکت و دیپلم افتخار کسب کردیم و به عنوان نوازنده های تند نواز بارها و بارها مورد تشویق قرار گرفتیم.
این هنرمند با اشاره به اینکه هزینه برخی برنامه های اجرا شده را به نیازمندان اهدا کرده است، گفت: بالای بیست سال هست که مدیریت خیریه وبهزیستی های مختلف شهرستان تهران را دارم وفعالیتهای بسیاززیادی را برای این مراکز انجام دادم و دراین زمینه برنامه های متعددی را به صورت رایگان برای اقشارمختلف ازجمله کودکان بی سرپرست . معلولین . کودکان کار . بیماریهای خاص . اوتیسم .سالمندان و.... اجرا شده وتاجایی که توان مالی اجازه میداد به این اقشار کمک کرده ام .
چراغی در ادامه ظرفیت استان گلستان را در زمینه موسیقی بسیار مثبت عنوان کرد و افزود: این استان پتانسیل بسیار خوبی در رابطه با اساتید موسیقی و پرورش استعدادها در این زمینه دارد و از فضای فرهنگی مطلوبی نسبت به هنر و هنرمندان برخوردار است.
وی با اشاره به اینکه بیشتر برنامه هایش از دو نوازی شروع می شود، اظهار کرد: بیشتر مواقع دو نوازی را همراه برادرم اجرا می کنم و فقط زمانی که برنامه به صورت گروه نوازی باشد یا در آن برنامه همراه20 نوازنده حضور پیدا می کنم و یا ممکن است مدیریت اجرای برنامه را هم همراه با نواختن ساز به دست گیرم.  
این استاد موسیقی با بیان اینکه شاگردان زیادی را ظرف مدت این چند سال آموزش داده است، بیان کرد: در تمام این سال ها سعی و تلاشم بر این بوده که بتوانم کسانی را که به یادگیری موسیقی علاقمند هستند را به بهترین نحو آموزش دهم که هم اکنون تعداد زیادی از از آنان به عنوان مدرس موسیقی مشغول تدریس هستند.
چراغی با بیان اینکه یادگیری موسیقی به غیر از قوانین آن به علاقمندی وافر نیازمند است، گفت: در بسیاری موارد شاهدیم که برخی افراد فقط از روی یک علاقه زودگذر به این حوزه وارد می شوند و این در حالی است که ماندن و ادامه دادن در راه یادگیری موسیقی نیاز به حوصله، صبر، علاقه واقعی و عشق به موسیقی دارد که برای این گونه افراد یادگیری گذرا است.
وی در ادامه گفتگو  از کم توجهی برخی مسئولان نسبت به حوزه هنر گلایه کرد و گفت: دغدغه کسانی که در حرفه موسیقی فعالیت می کنند بسیار زیاد است. اما واقیعت این است که هنرمند روح لطیفی دارد و برخی بی توجهی ها به حرفه و علاقه هنرمند موجب می شود تا این افراد نتوانند آن طور که باید هنر ایرانی را در زمینه های مختلف و از جمله موسیقی به ایرانیان و جهانیان معرفی کنند.
این هنرمند در پایان گفتگو با بیان اینکه نمونه بارز علاقمندی مردم به هنر موسیقی از استقبال آنان مشخص می شود، تصریح کرد: همواره تاریخ نشان داده که فرهنگ یک کشور با احترام گذاشتن به هنرمندانش حفظ شده و به دیگران شناسانده شده است.  
گفتنی است پژمان چراغی علاوه بر ایران در کشورهای عربی، آسیایی و اروپائی های متعددی اجرا کرده و مورد تشویق و تقدیر هم قرار گرفته است.

  29 خرداد 1397
بخش : گفتگو / موسیقی
کد خبر: 63736
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

صیدنیوز