شهاب اسفندياري در گفت‌وگو با فارس:
شبكه دانشگاه صداوسيما روي آنتن مي رود
شبكه دانشگاه صداوسيما روي آنتن مي رود

رئيس دانشگاه صداوسيما از تصميم اين دانشگاه براي راه اندازي  شبكه راديو و تلويزيوني خبر داد.

«شهاب اسفندياري» رئيس دانشگاه صداوسيما در گفت‌وگو با خبرنگار راديو و تلويزيون خبرگزاري فارس، با اعلام اين خبر گفت: اين شبكه در بستر IPTV و تلويزيون‌هاي تعاملي كه از طريق اشتراك كابلي در دسترس همه مخاطبان قرار خواهد گرفت، بزودي كار خود را آغاز خواهد كرد.

وي در توضيح گيرنده‌اي كه براي دسترسي به اين شبكه بايد در اختيار عموم باشد، گفت: IPTV  دستگاه كوچكي شبيه به ستاب باكس‌ها است، منتهي با امكاناتي جديد. اين دستگاه به خط اينترنت متصل مي‌شود و از اين طريق تمام برنامه‌هاي تلويزيون از دو هفته قبل نيز قابل مشاهده و ضبط و فيلم‌هاي ذخيره شده نيز در اين دستگاه قابل رويت است. اين دستگاه با كابلي به اينترنت وصل مي‌شود و اين قابليت هم وجود دارد تا پورت يو اس بي را به اين دستگاه متصل كنيد و از اين طريق مخاطبان امكان تماشاي هيچ برنامه تلويزيوني را از دست نخواهند داد.

رئيس دانشگاه صداوسيما با اشاره به شركت‌هايي كه براي توليد اين گيرنده مجوز دريافت كردند، بيان داشت: شركت‌هاي مثل آيو، لنز، تيوا، شيما از جمله شركت‌هايي هستند كه از صداوسيما مجوز رسمي دريافت كردند تا در حوزه IPTV فعاليت كنند. اين شركت‌ها غير از اينكه شبكه‌هاي صداوسيما را پوش مي‌دهند، برنامه‌هاي خود را نيز دارند.

وي در ادامه افزود: ما روي بستر ‌IPTV شبكه راديو و تلويزيون دانشگاه صداوسيما را راه اندازي مي‌كنيم. در اين شبكه فيلم‌هاي كوتاه، مستندها، انيميشن‌ها و برنامه‌هاي استوديويي و تركيبي كه دانشجويان اين دانشگاه توليد مي‌كنند به نمايش درمي‌آيد.

اسفندياري درباره مشاركت دانشگاه صداوسيما در ساير برنامه‌هاي تلويزيوني نيز گفت: با شبكه‌هاي تلويزيوني براي توليد برنامه در موضوع‌هاي خاص علمي و يا موضوعاتي كه به دانشگاه مربوط مي‌شود همكاري‌هايي را شروع كرديم. در حال حاضر دانشكده ارتباطات صداوسيما و دانشكده مطالعات جهان و دانشگاه تهران با شبكه چهار سيما همكاري‌هايي شروع كردند و طي آن قرار است تا در برنامه «جهان‌نما»- مرور فضاي مجازي در حوزه بين الملل با نقد و تحليل- همكاري‌هايي داشته باشيم. علاوه بر اين با شبكه آموزش نيز صحبت‌هايي انجام شده و بنا بر اين قرار شده تا باكس هفته‌اي ثابت براي توليدات دانشگاه صداوسيما در اختيارمان قرار دهند. قصد داريم در اين زمينه‌ها هم در شبكه‌هاي سراسري و هم در آي پي تري فعاليت داشته باشيم.

وي با اشاره به اولويت‌بندي برنامه‌هاي اين شبكه‌ها افزود: تمامي اين توليدات، دانشجويي هستند و محدوديتي برايمان ندارد. دانشجوهاي ما در سبك‌ و ژانرهاي مختلفي آثاري توليد مي‌كنند. دانشگاه صداوسيما تنها دانشگاهي است كه در مقطع كارشناسي رشته كارگرداني، گرايش‌هاي مستند و نمايشي قابل انتخاب است و در مقطع ارشد نيز تهيه‌كنندگي مستند، نمايشي و آموزشي از انتخاب‌هاي دانشجويان ما هستند.

اسفندياري با اشاره به اينكه در دسته‌بندي برنامه‌هايمان، از نظر ژانر و سبك اولويتي نداريم، افزود: ما در دسته‌بندي برنامه‌هايمان براي اين شبكه از نظر ژانر و سبك اولويتي نداريم بلكه اولويت‌هايمان از نظر موضوعي است. براي مثال امسال سال كالاي ايراني و اقتصاد مقاومتي است. اگر دانشجوهايمان در اين‌باره كاري داشته باشند در اولويت قرار مي‌دهيم، ‌از طرفي در ژانرهايي كه نياز به توليدات جديد هست، مثل برنامه‌هاي كودك، تاريخ انقلاب، دفاع مقدس و طنز كه نيازمند ظهور و بروز استعدادهاي جديد هستيم اميدواريم كه با حضور دانشجوهايمان بتوانيم فعاليت موثري داشته باشيم.

وي ضمن بيان اينكه پخش برنامه‌هاي اين شبكه بلافاصله از ساير شبكه‌ها نيز آغاز مي‌شود، گفت: برنامه‌هايي كه از شبكه راديو و تلويزيون دانشگاه صداوسيما پخش خواهند شد، با يك فاصله زماني از شبكه‌هاي سراسري هم پخش خواهد شد. در حال حاضر برخي شبكه‌ها كه نمونه كارهاي دانشجوهاي ما را ديده بودند، سفارش توليد دادند تا همان آثار را در مقياس بزرگتر توليد كنيم تا در شبكه‌هاي سراسري پخش شود.

اسفندياري درباره زمان راه‌اندازي اين شبكه نيز گفت: در حال حاضر دانشجوها مشغول طراحي زيرساخت‌هاي فني اين شبكه‌ها در داخل دانشگاه و خوابگاه‌ها هستند و به محض آماده شدن زير ساخت‌هاي فني، اميدواريم تا پايان سال و احتمالا قبل از دهه فجر اين شبكه آغاز به كار كند. همچنين آرشيو مفصلي از توليدات دانشجويي داريم و اين آرشيو منبع بسيار ارزشمندي است كه مي‌توانيم براي شروع از آنها استفاده كنيم.

رئيس دانشگاه صداوسيما درباره انتخاب عنواني براي نامگذاري اين شبكه نيز بيان داشت: در حال حاضر اين شبكه به همان نام شبكه راديو و تلويزيون دانشگاه صداوسيما شناسانده شده است، اما به دنبال اين هستيم كه اسمي خاص را برايش انتخاب كنيم كه منتظر پيشنهادهاي استادها و دانشجوهايمان هستيم.

وي با اشاره به انتخاب مدير اين شبكه راديويي و تلويزيوني نيز بيان داشت: مدير اين شبكه از مديران دانشگاه صداوسيما انتخاب خواهد شد. بسياري از مديران دانشگاه ما در گذشته در شبكه‌هاي مختلف راديو و تلويزيوني فعال بودند و تجربه كار در رسانه را دارند كه بنا است براي مديريت اين شبكه از آنها كمك بگيريم.

  25 مهر 1397
بخش : گفتگو / فرهنگی
کد خبر: 67257
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

صیدنیوز