حمایت از مالکیت معنوی رونق اقتصادی را افزایش می دهد
حمایت از مالکیت معنوی رونق اقتصادی را افزایش می دهد

ایمان حسین پور شرفشاد اظهار داشت: حمایت از مالکیت فکری می تواند میزان سرمایه گذاری های خارجی در ایران را افزایش دهد و از طرفی دیگر امنیت اقتصادی را در مرزهای داخلی ارتقا دهد.

به گزارش ساجدخبر، برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی شاخص و اقدامات نظام قضایی برای بهبود کسب و کار و رونق تولید، با حضور داریوش قاسمی زاده ( رئیس شعبه ۲۱۲ دادگاه حقوقی تهران) و دکتر ایمان حسین پور شرفشاد (وکیل دادگستری) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.
در این برنامه داریوش قاسمی زاده با اشاره به افزایش جرائم مربوط به کالاهای تقلبی در کشور، گفت: در حال حاضر برخی افراد با الصاق برچسب های جعلی کالاهای غیر استاندارد تولید شده در داخل را به نام کالای وارداتی به فروش می رسانند.
وی با اشاره به این که قاضی همیشه بر اساس قانون، مجازات تعیین می کند، اظهار داشت: قاضی نمی تواند فراتر از قانون برای مجرم مجازات تعیین کند، مگر این که این اجازه به صورت قانونی به قاضی داده شود.
رئیس شعبه ۲۱۲ دادگاه حقوقی تهران با اشاره به شعارهای سالانه کشور، عنوان کرد: مقام معظم رهبری در سه سال گذشته با محوریت اقتصاد سال های مختلف را نام گذاری کرده اند.
وی افزود: مقام معظم رهبری به صراحت می فرمایند که علاج برون رفت از مشکلات کشور، اقتصاد مقاومتی است.
داریوش قاسمی زاده با اشاره به اصل ۱۵۶ و ۱۵۸ قانون اساسی، توضیح داد: جنبه حمایتی قوه قضاییه از حقوق عامه و سرمایه گذاری مشروع در قانون اساسی مشخص شده است.
وی با اشاره به این که دستگاه قضایی می تواند نقش بسیار مهمی را در بهبود کسب و کار و رونق تولید داشته باشد، اظهار داشت: برخی از کشورها به دلیل اصلاحات متعدد در قوانین خود توانسته اند رونق کسب و کار خود را در جایگاه خوبی قرار دهند.
رئیس شعبه ۲۱۲ دادگاه حقوقی تهران افزود: متاسفانه بسیاری از قوانین موجود در کشور از سالیان بسیار دور تا به امروز در دستور کار دستگاه های مختلف قرار گرفته اند، بدون این که اصلاحات داشته باشند.
در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو ایمان حسین پور شرفشاد با اشاره به انواع مالکیت در ایران، گفت: مالکیت در نوع مادی و معنوی شکل می گیرد، به طوری که افراد می توانند علاوه بر اموال قابل مشاهده مانند خودرو و خانه مالک ایده و فکر نیز باشند.
وی با اشاره به اصل ۱۵۸ قانون اساسی، توضیح داد: قوه قضاییه بر اساس این بند موظف است تا لوایح قضایی را تهیه کند.
این وکیل دادگستری با اشاره به این که حمایت هرچه بیشتر از مالکیت معنوی زمینه خوبی را برای رونق تولید فراهم می کند، اظهار داشت: قوه قضاییه می تواند با بهره گیری از اختیار تنظیم لوایح قضایی مالکیت فکری در کشور را مورد حمایت قرار دهد.
وی افزود: حمایت از مالکیت فکری می تواند میزان سرمایه گذاری های خارجی در ایران را افزایش دهد و از طرفی دیگر امنیت اقتصادی را در مرزهای داخلی ارتقا دهد.
ایمان حسین پور شرفشاد با اشاره به قوانین موجود در حوزه مالکیت فکری، توضیح داد: در حال حاضر قوانین مالکیت فکری در ایران به گونه ای تنظیم شده اند که فقط ناظر بر تولیدات داخلی اختیار عمل دارند.
وی ادامه داد: برای مثال اگر یک نویسنده کتابی را در خارج از مرزهای کشور دست به تولید بزند، در داخل ایران مورد حمایت قانون قرار نمی گیرد.
این وکیل دادگستری افزود: عدم توجه قوانین مالکیت فکری به خارج از مرزهای ایران باعث شده تا بسیاری از فعالان غیر ایرانی در داخل ایران با اعتماد و اطمینان سرمایه گذاری نکنند.
وی با اشاره به این که قوه قضاییه می تواند نقش چشم گیری در افزایش رونق اقتصادی داشته باشد، تصریح کرد: تمام نهادها و دستگاه ها باید در تعامل با یکدیگر سیاست های کلان رونق اقتصادی کشور را پیش ببرند.
ایمان حسین پور شرفشاد با اشاره به این که نظارت بر حسن اجرای قوانین از جمله مهم ترین وظایف قوه قضاییه است، عنوان کرد: خوشبختانه امروزه رییس قوه قضاییه وظیفه نظارتی قوه قضاییه را به طور مطلوب و جدی پیگیری می کنند.

  3 تیر 1398
بخش : گفتگو / قضاییه / اقتصادی
کد خبر: 72225
تگ ها :

sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز