حقوق بازنشستگان تأمين اجتماعي پلكاني افزايش‌ مي‌يابد

الگوي افزايش پلكاني حقوق بازنشستگان تأمين اجتماعي و برقراري بيمه تكميلي براي اين قشر تصويب شد.

علي ربيعي وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي ديروز در حاشيه همايش چشم‌انداز اقتصاد ايران در سال 95 و الزامات شرايط جديد براي سرمايه‌گذاري صندوق بازنشستگي گفت: شكاف بين تورم و حقوق در حوزه بازنشستگي سبب شد كه دولت براي ترميم حقوق تصميم‌‌هايي اتخاذ كند و برنامه‌ريزي براي حداقل حقوق در صندوق بازنشستگي، هر ساله ضريب ثابتي بود و حداقل حقوق امكان‌ رشد مناسب پيدا نمي‌كرد.

وي افزود: در يك الگو بنا بود تحت عنوان كمك، اين شكاف جبران شود، ولي در الگوي مصوب دولت در شوراي حقوق و دستمزد الگوي افزايش پلكاني حقوق بازنشستگان مورد تأكيد قرار گرفت.

ربيعي ادامه داد: اين افزايش از پايين با 20 درصد آغاز مي‌شود. بدين ترتيب كه براي حقوق 750 هزار توماني افزايش 20 درصدي وجود داشته و براي حقوق‌هاي بالاتر اين ميزان افزايش كاهش مي‌يابد و از رقم 5/1 ميليون تومان ميزان افزايش 12 درصدي اعمال مي‌شود.

وي با اشاره به اين‌كه در سال‌هاي گذشته تورم حدود 67 درصد از حقوق بازنشستگان پيشي گرفته بود،‌ افزود: بنا داريم در يك فرايند چند ساله روند افزايش پلكاني را ادامه دهيم تا كسري‌هاي مزد و تورم در حوزه بازنشستگي جبران شود.

ربيعي خاطرنشان كرد: بودجه بيمه تكميلي در مجلس حذف شده بود كه امسال بيمه تكميلي بازنشستگان را انجام مي‌دهيم و بسته مناسبي براي اين كار در نظر گرفتيم.

وي يادآور شد: ميزان بسته با توجه به مشاركت افراد متغير است و بار مالي حدود 700 ميليارد تومان اين نوع بيمه تكميلي بازنشستگان براي صندوق بازنشستگي كشوري دارد.

وزير كار با تاكيد بر اين‌كه به طور كلي زندگي سالمندي در صندوق‌ها طراحي خواهد شد، افزود: اين هفته در هيأت دولت حداقل حقوق بازنشستگي تأمين اجتماعي را اعلام خواهيم كرد.

وي در مورد ورشكسته شدن صندوق‌هاي بازنشستگي اظهار داشت: اين به آن معناست كه تعداد شاغلان نسبت به مستمري بگيران و بازنشستگان كم شود كه اكنون اين نسبت در صندوق بازنشستگي كشوري يك به يك بوده و مرز بحران شش بر يك است.

ربيعي گفت: سن بازنشستگي هم در قوانين 60 سال بود كه اكنون با توجه به قوانين حمايتي در بازنشستگي‌هاي زودرس، كاهش يافته است. همچنين يك فرد حدود 12 تا 13 سال از صندوق مستمري دريافت مي‌كرد كه با تلاش‌هاي صورت گرفته اميد به زندگي و طول عمر هم افزايش يافته است.

وي اضافه كرد: بايد اصلاحات پارامتر يك در صندوق‌ها انجام دهيم تا مانع ورشكستگي آنان شويم زيرا يك صندوق 12 سال مي‌تواند حقوق بدهد ولي در برخي مواقع يك فرد حدود 60 سال حقوق مي‌گيرد.

مديرعامل صندوق بازنشستگي کشوري هم با بيان اينکه رکود در اقتصاد کشور به مرز نگران‌کننده‌اي رسيده است که با فرصت پيش‌آمده برجام بايد به سمت رونق حرکت کنيم، گفت: صندوق بازنشستگي کشوري 5/2 ميليون بازنشسته را تحت پوشش دارد و با مديريت سرمايه‌گذاري‌ها تلاش مي‌کند تا بهترين خدمات در اين جامعه ارائه شود. محمود اسلاميان دارايي‌هاي صندوق بازنشستگي کشوري را 20 هزار ميليارد تومان اعلام کرد و گفت: زماني متوجه سرمايه عظيم صندوق خواهيم شد که در مسير درست حرکت کنيم.

وي در ادامه از عدم استفاده از فرصت‌هاي مناسب توسط بنگاه‌هاي داخلي خبر داد و گفت: با اجراي برجام فرصت‌هايي در آينده پيش خواهد آمد که بايد در جهت خروج از رکود گام برداريم و قطعا نمي‌توان با يک يا دو نشست نسبت به تغييرات اميدوار باشيم.

همچنين معاون اقتصادي صندوق بازنشستگي کشوري با بيان اينکه هلدينگ‌هاي مختلف براي افزايش کنترل و نظارت بر دارايي‌هاي صندوق ايجاد شده است، گفت: هلدينگ‌هاي صندوق‌ بازنشستگي کشوري در حوزه‌هاي مالي، حمل و نقل، ساختمان، پتروشيمي و صنعت و معدن در حال فعاليت هستند.

شهشهاني‌پور با بيان اينکه صندوق بازنشستگي کشوري به طور مستقيم و غيرمستقيم در 250 شرکت حضور دارد، گفت: هم اکنون سالانه نزديک به هزار ميليارد تومان حق بيمه توسط زيرمجموعه‌هاي صندوق بازنشستگي کشوري پرداخت مي‌شود که با ايجاد هلدينگ مالي به دنبال تاسيس بيمه و فعاليت در حوزه بانکداري هستيم.

وي گفت: سه نوع رويکرد در حوزه حضور در مجامع، برنامه‌ريزي استراتژيک و کنترل نظام برنامه‌ريزي و شرکت‌هاي زيرمجموعه انجام شده و از اين پس نظارت دقيقي بر روي هلدينگ‌هاي زيرمجموعه خواهيم داشت .اين هلدينگ‌ها هم در شرکت‌هاي مرتبط نظارت جدي خواهند داشت.

معاون اقتصادي صندوق بازنشستگي کشوري همچنين از تعيين تکليف 2400 ميليارد تومان از مطالبات صندوق بازنشستگي کشوري خبر داد و گفت: اين موضوع با رايزني‌ها و اقدامات جدي فعالان صندوق به ثمر نشسته است.

  12 خرداد 1395
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 54339
مرجع: اطلاعات
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

صیدنیوز