پیاز ۵ تا ۱۵ هزار تومانی در بازار؛ پیاز هم تنظیم بازاری شد؟

پیاز,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت
در حالی‌که قیمت هرکیلوگرم پیاز در شهر تهران ۵ تا ۱۵ هزار تومان به فروش می‌رسد، فیلمی در فضای مجازی منتشر شده که نشان می دهد این محصول همچنین به صورت تنظیم بازاری و به قیمت ۴ هزار و ۳۲۰ تومان یعنی حدود یک سوم قیمت بازار آزاد، به فروش می‌رسد.

قیمت پیاز در هفته های اخیر افزایش قابل توجهی  را تجربه می کند که از جمله دلایل این افزایش قیمت از بین رفتن این محصول در مناطق سیل زده و صادرات این محصول و معادل سازی قیمت این محصول با نرخ ارز در بازار داخلی است.

 

با ممنوعیت صادرات پیاز به منظور تنظیم بازار داخلی، قیمت این محصول هنوز در بازار کشور کاهش قابل ملاحظه ای نداشته است و اما با اختلاف قیمتی فاحش به قیمت ۵ تا ۱۵ هزار تومان در تهران به فروش میرسد.

 

بر اساس مشاهدات میدانی خبرنگار خبرگزاری تسنیم، پیاز در مناطق مختلف تهران با قیمتهای متفاوتی به فروش میرسد به طوری که در منطقه در قلعه حسنخان تهران ۱۱ هزار تومان، خیابان سنایی ۱۳ هزار و ۵۰۰ و  تا ۱۵ هزار تومان، در سعادت آباد ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان و پیاز درجه ۲ در منطقه دردشت(نارمک) ۵ هزار تومان و در منطقه دیگری از قلعه حسن خان ۶ هزار تومان، قیمت گذاری شده است.

 

خرده فروشی در خیابان سنایی درباره دلایل فروش پیاز به قیمت ۱۵ هزار تومان می گوید که این محصول را به قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان از میدان مرکزی و به صورت عمده خریداری کرده، به همین منظور مجبور است که این محصول را  ۱۵ هزار تومان بفروشد و خودش نیز دوست ندارد که قیمت محصولات مختلف گران باشد زیرا از میزان فروش آنها و قدرت خرید مردم کاسته شده است. 

 

 همچنین فیلمی در فضای مجازی منتشر شده که نشان میدهد این محصول به صورت تنظیم بازاری و به قیمت ۴ هزار و ۳۲۰ تومان، یعنی حدود یک سوم قیمت بازار آزاد به فروش می‌رسد.

 

قیمت هر کیلوگرم خیار در تهران ۶ تا ۸ هزار تومان، خیار سالادی ۳ تا ۴ هزار تومان،گوجه فرنگی ۴ تا ۵ هزار تومان،، سیب زمینی ۵ تا ۶ هزار تومان، هویج ۷ هزار تومان، کاهو ۵ تا ۷ هزار تومان به فروش می‌ر سد.

 

بنابراین گزارش، به نظر میرسد که انصاف خرده و عمده فروشان(اصناف) و قیمت گذاری صحیح و درخواست سودهای منطقی برای فروش محصولات مختلف از جمله پیاز تاثیرگذار باشد از طرفی دستگاه های نظارتی بر بازار کنترل مناسبی ندارند و به درستی به مسئولیتهای خود عمل نمی کنند. 

پیاز,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت

  23 فروردین 1398
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 70551
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

صیدنیوز