هجوم مگس‌های میوه خوار به شمال کشور!

آفت مگس میوه مدیترانه‏‌ای,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت
آفت مگس میوه ۳ بار در سال‌های ۱۳۵۲، ۱۳۶۹ و ۱۳۸۵ وارد کشور شد و از سال ۱۳۸۵ به علت داشتن میزبان‌های زیاد و شرایط آب و هوایی مساعد در باغ‌های کشور ماندگار شد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی گیلان از هجوم مگس‌های میوه خوار مدیترانه‌ای به باغ‌های میوه شرق استان و نگرانی کشاورزان خبر داد.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران، محمد ابراهیم محمدی، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی گیلان امروز گفت: حمله آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در باغ‌های میوه شرق گیلان در حال افزایش است و موجب نگرانی کشاورزان شده است.

 

او، با بیان اینکه آفت مگس میوه مدیترانه‏‌ای می‌تواند به بیش از ۳۰۰ گونه گیاهی خسارت وارد کند، افزود: فعالیت این مگس‏‌ها موجب لهیدگی و ریزش میوه می‌شود، اما هیچ خطری برای سلامت انسان ندارد.

 

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی گیلان، با اشاره به اینکه این آفت به درختان میوه سیب، زردآلو، مرکبات، خرمالو، انجیر، گلابی، هلو، شلیل، به، گردو، انجیر، انار و گوجه فرنگی حمله می ‏کند، گفت: درختان نارنگی در بین درختان مرکبات برای مگس‌های مدیترانه‌ای بیشترین محبوبیت را دارد.

 

مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی گیلان افزود: خسارت مگس میوه مدیترانه ‏ای از زمان تغییر رنگ و رسیدن میوه‏‌ها آغاز می ‏شود.

 

محمد ابراهیم محمدی، با بیان اینکه رفتار تغذیه‏‌ای مگس میوه مدیترانه‏‌ای در ساعات روز متفاوت است، ادامه داد: این حشره بیشتر اوایل صبح و اواخر بعداز ظهر از میوه تغذیه می‌کند.

 

او، قرنطینه را یکی از راه‌های کنترل مگس میوه عنوان کرد و گفت: جلوگیری از انتقال میوه‏‌های آلوده به مناطقی که آلودگی ندارند می‏ تواند از انتشار آفت جلوگیری کند.

 

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی گیلان، استفاده از تله‌های جذب کننده و کشنده، سم پاشی و جمع آوری میوه‌های آلوده را از دیگر روش‌های مبارزه با این آفت اعلام کرد.

 

محمد ابراهیم محمدی تصریح کرد: آفت مگس میوه ۳ بار در سال‌های ۱۳۵۲، ۱۳۶۹ و ۱۳۸۵ وارد کشور شد و از سال ۱۳۸۵ به علت داشتن میزبان‌های زیاد و شرایط آب و هوایی مساعد در باغ‌های کشور ماندگار شد.

 

 

  20 مهر 1398
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 74014
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز