افزایش نامتعادل مالیات برای قشر فرودست دور از عدالت است
آخوندی: وقتی دولت در همه چیز دخالت می‌کند زمینه فساد ایجاد می‌شود

عباس آخوندی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
وزیر سابق راه و شهرسازی در مورد گفته های بعضی مسئولین مبتنی بر تکیه بر توان داخلی و داخلی سازی تمام نیازهای کشور ذکر کرد:این عده که اقتصاد را بدون تجارت جهانی فکر می کنند، افرادی هستند که کم ترین دانش را در بحث اقتصاد دارند، آن هم در دوره ای که وسایل ارتباط جمعی و حمل و نقل در آسان ترین وجه خود قرار گرفته است.

عباس آخوندی در گفتگو با خبرنگار در مورد بودجه سال ۹۹ خاطرنشان کرد:تا آنجایی که من اطلاع دارم بودجه سال آينده با کسری شدیدی روبرو است و در سال ۹۸ مطابق آمار رشد منفی ۹ درصدی در اقتصاد داشته ایم.

 

وی با اشاره به افزایش مالیات در سال آينده ذکر کرد:در شرایطی که اقتصاد بسیار کاهنده است، قاعدتاً نباید هزینه مبادله اقتصادی را افزایش داد. بدین ترتیب من خيلي منطق این اتفاق هایی که رخ می دهد را نمی فهمم. هنگامی که اقتصاد به طرف رکود و رشد منفی میرود ، افزایش هزینه مبادله یا مالیات خیلی معنادار نیست. با توجه به این، بخش عمده اقتصاد در اختیار نهادهای عمومی غیردولتی است و افزایش مالیات عادلانه نخواهد بود. این امر اگر به صورت نامتعادلی افزایش یابد، فشار و تنگناهای بیشتری به بخش خصوصی و مردم وارد خواهد کرد.

 

وی عنوان کرد :در مورد FATF هم هنوز هیچ کشوری تولید بدون مبادله را خلق نکرده است ولی شاید آقایان از آن اطلاع داشته و خلق کرده باشند.

 

آخوندی در مورد راه حل برون رفت از شرایط فعلی اقتصاد و پیشنهاد برخی از سیاستگذاران مبنی بر تقویت منطقه های ازاد در شرایط تحریم ها ذکر کرد:ما باید پیش از این که مناطق آزاد را بعنوان راه حل مشکلات ایران بدانیم، ابتدا نظام حکمرانی تجاری خود را درست کنیم و با دنیا یک تجارت معقول داشته باشیم. این مناطق برای یک سری هدف های مشخص و کارکردهای خاص تاسیس شده اند. به عنوان نمونه پس ازآن که نرخ تعرفه تجاری در دنیا بالا بود منطقه های آزاد کارکرد خاص خود را داشت.

 

وی با بیان این که باید مسایل اقتصاد اولویت بندی شوند، اذعان کرد:اولویت با ساماندهی تجارت خارجی، کاهش قیمت تعرفه ها، حل مسایل بانکی با دنیا، پیوستن به سازمان تجارت جهانی و در پایان FATF است. در بحث مناطق آزاد اینطور میتوان تعریف کرد که این مناطق سکویی برای صادرات و توسعه تجارت است. اینکه تصور کنیم راه حل تجارت خارجی و مبارزه با تحریم ها، مناطق ازاد است، درست نیست.

 

وی در مورد اظهارات بعضی مسئولین مبتنی بر تکیه بر توان داخلی و داخلی سازی تمام نیازهای کشور گفت:این عده که اقتصاد را بدون تجارت جهانی تصور می کنند، افرادی هستند که کمترین دانش را در بحث اقتصاد دارند، آن هم در دوره ای که وسایل ارتباط جمعی و حمل و نقل در آسان ترین وجه خود قرار گرفته است.

 

وی ادامه داد :چه بسا قبل از این پیشرفت ها ایران چهارراه جهان بوده و جاده ابریشم از این کشور می گذرد، ما در مرکز مبادله جهانی هستیم مگر میتوان بدون تجارت جهانی از توسعه صحبت کرد؟ این افراد کوچکترین اطلاعی در مورد بحث های توسعه ای ندارند.

 

آخوندی در مورد خارج شدن ارز از کشور و سوءاستفاده از کارت بازرگانی و مقصر دانستن بخش خصوصی اظهار کرد:وقتی یک عده می خواهند اقتصاد ایران را کنترل کنند و در همه امور دخالت کنند، قاعدتاً بعضی از آن ها از فرصت هایی که هنگام کنترل پیش می آید سوءاستفاده می کنند؛ حالا می خواهد در اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران ، مناطقی ازاد و یا در سیستم باشد. نتیجه این شرایط برمیگردد بقاعده ای که تجارت ایران را کنترل می کند. این که ما این عوامل را فراموش کنیم و به دنبال مقصر ثانویه برویم، حرف ناصحیح و غلطی است.

 

وی ادامه داد:حکمرانی اقتصادی یعنی این که قاعده و قانون بازار را بپذیرد، بخش خصوصی را قبول کند و دولت نباید در اقتصاد دخالت کند، اینها اصول حکمرانی اقتصادی صحیح است.

 

وی با اشاره بوجود شرکت ها و نهادهای خصولتی اعلام‌کرد :نهادهای عمومی غیردولتی که چندزیست هستند، اصلاً قابل رقابت برای بخش خصوصی نخواهند بود. چه کسی می تواند با این نهادها که تمام ریسک سرمایه گذاری و ریسک فعالیت اقتصادی خود را به حوزه عمومی منتقل می کند و هیچ مسئولیتی را نمی پذیرد، رقابت کند در حالی که بخش خصوصی برای کوچکترین اشتباه باید میلیاردها هزینه کند. این نهادها اشتباه خود را به جیب دولت منتقل می کنند مثل مؤسسه های مالی و اعتباری که هیچ کس نمی تواند در خصوص این که اصلاً این موسسات کارآیی اقتصادی دارند نظر بدهد و یا در خصوص فعالیت آن ها اظهارنظر کند.

 

وی ادامه داد:هنگامی که دولت در همه چیز دخالت می کند و از شیر مرغ تا جان ادميزاد را قيمت‌گذاري می کند، زمینه فساد به وجود می آید و یک تعدادی سوءاستفاده خواهند کرد. حالا آقایان اصل قضیه را نمی بینند ولی دنبال مقصر می گردند. هنگامی که سیستم مبادله ای را متوقف و FATF را مختل می کنند و هم سیستم تجاری کشور را از بین می برند، بعد به دنبال کارت بازرگانی یک بار مصرف و یا افرادی که مقداری ارز به کشور بازگشت نداده اند میروند در حالیکه باید ابتدا زمینه تخلف را از بین برد.

  19 بهمن 1398
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 75345
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز