جلسه کمیته خودرو برگزار شد/ عرضه ۷ محصول سایپا و ۴ محصول ایران خودرو در عید فطر

جلسه کمیته خودرو,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو
جلسه کمیته خودرو به منظور بررسی دستورالعمل فروش خودرو در ایام عید سعید فطر، با حضور سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.

سرپرست وزارت صنعت در جلسه امروز کمیته خودرو از فروش ۲۵ هزار دستگاه خودرو همزمان با ایام عید فطر خبرداد و اظهار‌کرد: در این فروش ۷ محصول سایپا و ۴ محصول شرکت ایران خودرو  در این فروش عرضه می شود.

 

به گزارش فارس، حسین مدرس خیابانی با تشریح ضوابط فروش ۲۵ هزار دستگاه خودرو در روز عید سعید فطر گفت:شرایط خاصی در ضوابط فروش و اولویت های تحویل در نظر گرفته شده تا بتوان خودرو را تنها به مصرف‌کنندگان واقعی فروخت و تقاضای کاذب را حذف کرد.

 

او با اشاره به سیاست های ابلاغی رئیس جمهور به وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر ساماندهی بازار خودرو اظهار‌کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای اجرای سیاست های دولت، برنامه ریزی های منسجمی را برای ساماندهی بازار خودرو طراحی کرده که محور اصلی آن افزایش تولید به منظور پاسخگویی بهینه به تقاضای موجود در بازار است، ولی در کنار آن، با مجموعه سیاست های تعریف شده، نظارت کافی صورت خواهد گرفت تا علاوه بر ساماندهی موضوع ثبت نام فروش و تحویل، زمینه برای عرضه مستقیم محصولات به مصرف‌کنندگان واقعی و حذف تقاضای دروغین از بازار خودرو نیز فراهم شود.

 

او ادامه داد: طبق سیاست گذاری های وزارت صنعت، معدن و تجارت و هماهنگی به عمل آمده با خودرو سازان، فروش ویژه ۲۵ هزار دستگاه خودرو شامل ۱۵ هزار دستگاه خودروهای گروه صنعتی شرکت ایران خودرو و ۱۰ هزار دستگاه خودروهای تولیدی گروه خودروسازی سایپا، در ایام عید فطر انجام می شود.

 

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در این دوره از فروش های خودرو سازان، شروط محکمی برای ثبت نام کنندگان در نظر گرفته شده که بر اساس آن، ثبت نام کنندگان علاوه بر شرایط اختصاصی، نباید ظرف ۳۶ ماه گذشته هیچگونه خودرویی خریداری کرده و پلاک فعال به اسم خود داشته باشند.

 

او با تأکید بر سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر حذف دلالان از بازار خودرو و توجه ویژه نسبت به فروش خودرو به مصرف کنندگان واقعی عنوان کرد: پیش ثبت نام و به روز آوری اطلاعات از روز یک شنبه ۴ خرداد به مدت ۱۰ روز ادامه خواهد داشت و در نهایت ثبت نام قطعی از طریق سایت فروش خودرو سازان به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت، ضمن این که شرایط سخت گیرانه ای در ضوابط فروش و اولویت های تحویل در نظر گرفته شده تا بتوان خودرو را تنها به مصرف کنندگان واقعی فروخت.

 

مدرس خیابانی با بیان این که مراحل قرعه کشی با حضور مراجع نظارتی توسط خودرو سازان صورت خواهد گرفت و اسامی منتخبان در این فرآیند نیز بصورت رسمی منتشر خواهد شد، خاطرنشان کرد:ضوابط فروش بگونه ای تعیین شده که به هیچ وجه خریدار خودرو، حق فروش وکالتی را نداشته و خودروی فروخته شده نیز قابل صلح به سایرین نیست.

 

جلسه کمیته خودرو,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو

این در حالیست که درصورتی که در هر یک از مراحل فروش، تکمیل وجه، تحویل خودرو و حتی هر مقطع زمانی پس از تحویل خودرو معلوم شود که خریدار از ضوابط تعریف شده عدول کرده و سیستم های نظارتی تخلفات را کشف نمایند، علاوه بر این که امتیاز خودرو از وی سلب خواهد شد، خودروی او توقیف شده و مطابق با قانون با آن برخورد خواهد شد.

 

او گفت: هیچگونه محدودیتی در ثبت نام بر اساس ضوابط وجود ندارد و مردم نگران نباشند، چراکه در یک هفته مهلت تعیین شده و میتوانند در مهلت مقرر، برای ثبت نامه مراجعه کنند، ولی تقدم یا تأخر ثبت نام هیچگونه تاثیری در فرآیند قرعه کشی نخواهد داشت. به این معنا که تحویل خودرو طبق قرعه کشی تصادفی و سایر ضوابطی خواهد بود که کمیته خودرو تعیین خواهد کرد.

 

مدرس خیابانی اظهار‌کرد: ۷ محصول سایپا و ۴ محصول ایران خودرو در این فروش عرضه میشوند، ضمن این که سند در رهن کارخانه باقی خواهد ماند و در عین حال، فروش وکالتی خودرو نیز متوقف خواهد شد که به این منظور، هماهنگی های لازم با قوه قضاییه، دادستانی کل کشور و سازمان ثبت اسناد صورت خواهد پذیرفت.

 

او گفت: در عین حال، هر خودروی صفر کیلومتری که در فرآیند فروش تحویل مشتری می شود، حداکثر باید ظرف مدت سه ماه برای استفاده از گارانتی به خودرو سازان مراجعه کند، در غیر اینصورت خودرو مصداق احتکار محسوب شده و برخوردهای قانونی با آن صورت می گیرد.

مدرس خیابانی گفت: امکان دارد وزارت صنعت، معدن و تجارت در مراحل بعدی، اولویت بندی هایی را نیز برای تحویل خودرو در نظر گیرد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: علاوه بر ضوابط فروش که به صورت شفاف در زمان ثبت نام بر روی سایت خودرو سازان درج شده و متقاضي باید در هر یک از مراحل، ضوابط در نظر گرفته شده برای فروش را در سامانه خوداظهاری کند.

او عنوان کرد: به موازات فروش، حلقه های نظارتی و کنترلی بازار هم چنان بدون وقفه و با قدرت بیشتری عمل خواهند کرد و اجازه تخلفات را نخواهند داد، به نحوی که پارکینگ های محل نگهداری خودروها تحت کنترل خواهند بود و متخلفان زیر ذره بین دستگاههای نظارتی قرار خواهند داشت؛ ضمن این که با هماهنگی پلیس راهور ناجا، خودروهای صفر کیلومتر متعلق به خودروسازان حق خروج از کارخانه بدون نصب پلاک را ندارند و به موازات، از تردد خودروهای فاقد پلاک در معابر شهری و محورهای برون شهری نیز جلوگیری به عمل خواهد آمد.

 

  2 خرداد 1399
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 76321
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز