همتی: سکه ۵ تومانی جایگزین اسکناس ۵ هزار تومانی می‌شود

عبدالناصر همتی در جلسه علنی امروز مجلس,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
رئیس بانک مرکزی با اشاره به اهمیت احیای مسکوکات در کشور که سبب احیای پول ملی در مبادلات ارزی می شود، بیان کرد:خاطرجمع هستیم حذف صفر از پول ملی اصلاً تاثیری در تورم ندارد.

عبدالناصر همتی در جلسه علنی امروز مجلس و در جریان بررسی لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور، بیان کرد:تورم شدید طی ۵ دهه گذشته سبب کاهش کارایی پول ملی کشورمان شده است و پول ملی ما یعنی ریال در جامعه کاربردی ندارد و دینار هم مدت هاست که وجود خارجی ندارد.

 

او ادامه داد:از آنجایی که فوریت لایحه ذکر شده در مهر سال قبل به تصویب رسید، تقاضای بنده آن است که نمایندگان کلیات آنرا تصویب کنند و درصورتی که نقطه نظری داشتند، در جزئیات لایحه مطرح کنند.

 

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به هزینه بسیار زیاد چاپ و امحای اسکناس، اعلام کرد :ما اکنون ۸ میلیارد اسکناس داریم که ۵ میلیارد آن زیر ۲, ۰۰۰ تومان است که با این تغییر می توانیم سکه های یک تومانی را به جای اسکناس هزار تومانی و سکه ۵ تومانی را هم به جای اسکناس ۵ هزار تومانی به صحنه آوریم.

 

همتی با بیان این که فعلا مسکوکات از رده خارج شده است، اعلام کرد :سرانه ما در مسکوکات بسیار پائین است اما در مقابل سرانه اسکناس در کشورمان نسبت به سایر کشورها بسیار زیاد است و ما سالانه یک میلیارد اسکناس امحاء می کنیم که بسیار هزینه بر است.

 

وی با بیان اینکه با تصویب این مصوبه، مسکوکات احیاء می شود، گفت:حتما این اقدام تأثیری در تورم نخواهد داشت بلکه ما این کار را در راستای انجام وظایف بانک مرکزی پیشنهاد کردیم و به دنبال تسهیل مبادلات بازرگانی مردم هستیم.

 

رییس کل بانک مرکزی گفت :هر دو پول باید به موازات هم حرکت کنند تا قبول و عملیاتی شدن این اقدام در جامعه به صورت یکسان بوده و در پایان به سرانجام برسد.

 

همتی با اشاره به این که این موضوع حدود یک سال در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، گفت:شب گذشته این موضوع مجدداً در هیأت دولت بررسی شد و در آن جلسه تأکید شد که پول ما تبدیل به تومان شود.

  10 تیر 1399
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 76724
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز