۳ تصمیم بانک مرکزی برای مهار گرانی دلار/ فروش ارز سهمیه‌ای از سرگرفته شد

آزاد شدن فروش ارز سهمیه‌ای
قیمت دلار و سکه که تا ساعتی قبل درحال ثبت رکوردهای جدید در بازار بودند تغییر مسیر داده و وارد مدار نزولی شده اند.

کاهش قیمت ارز و طلا درحالی در بازار شروع شده که قیمت دلار در بازار آزاد تا ۲۷ هزار و ۱۰۰ تومان و سکه طرح جدید نیز تا ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافته بود. ولی با ورود جدّي بازارساز به بازار و اعمال برخی سیاست های ارزی کاهش قیمت ها در بازار شروع شده است.

 

هم اکنون دلار از ۲۷ هزار و ۱۰۰ تومان به ۲۶ هزار و ۶۰۰ تومان و قیمت سکه نیز از ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان کاهش یافته است.

 

صرافی ها می گویند: بانک مرکزی اختلاف قیمت ها در بازار آزاد و رسمی را کاهش داد و با افزایش عرضه مانع رشد بیشتر قیمت ارز شد؛ برخی از بازاری ها البته معتقد هستند هرچند بانک مرکزی باید مدیریت عرضه و تقاضا را داشته باشد ولی اگر دخالت دستوری در بازار انجام نشود قطعاً بازار راهش را پیدا می کند.

 

آزاد شدن فروش ارز سهمیه‌ای

به گفته فعالان بازار، بانک مرکزی همچنین امروز سقف قیمت در نیما و بازار متشکل را برداشت و همین امر باعث شد تا فضای بازار ارز آرام شود ضمن این که با این سیاست عرضه و تقاضاست که قیمت ها را تعیین خواهد کرد.

 

افزایش اختلاف قیمت دلار در بازار آزاد و صرافی های بانکی باعث تشکیل صف های طولانی برای خرید ارز از صرافی ها و فروش در بازار آزاد شده بود و درنهایت واکنش بانک مرکزی را بهمراه داشت و باعث توقف فروش ارز سهمیه ای به هر کارت ملی شد.

 

امروز بانک مرکزی توقف موقتی عرضه ارز سهمیه ای را لغو کرد؛ بنابراین با تصمیم بانک مرکزی ممنوعیت عرضه ۲۲۰۰ دلار به هر کارت ملی برای یک بار در سال را برداشته شد.

 

همچنین بانک مرکزی برای کاهش اختلاف دلار آزاد و رسمی، قیمت ها در صرافی ها و بازار متشکل ارزی را به بازار آزاد نزدیک کرد و همین امر باعث عقب نشینی قیمت ارز شد.

 

بنابراین بانک مرکزی با لغو ممنوعیت عرضه ارز سهمیه ای، حذف سقف قیمت در بازار نیما و نزدیک کردن قیمت ارز در صرافی ها و بازار متشکل ارزی مقدمات کاهش قیمت ارز را فراهم کرد.

 

مشاهدات میدانی از خیابان فردوسی بیانگر آن است که فروشنده های طلا و ارز در بازار زیاد شده اند ضمن این که ریزش قیمت ها با سرعت در تابلوی صرافی ها و سکه فروش ها محسوس است.

 

  24 شهریور 1399
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 77629
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز