روند افزایش قیمت مرغ، نگران‌کننده است/ افزایش قیمت تخم مرغ چقدر است؟

قیمت مرغ و تخم مرغ,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت
معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان گفت: روند افزایش قیمت مرغ برای هفته و ماه‌های آتی نگران‌کننده است.

بهرام جباری در خصوص آخرین وضعیت قیمت مرغ در بازار خوزستان اظهار کرد: افزایش قیمت نهاده و داروهای دامی باعث افزایش قیمت مرغ در بازار شده است و روند افزایش قیمت مرغ برای هفته و ماه‌های آتی نگران‌کننده است.

 

وی افزود: در صورتی که نهاده‌های دامی مورد نیاز پرورش‌دهندگان مرغ با قیمت مناسب تامین نشود، روند افزایشی قیمت مرغ ادامه می‌یابد و قطعا قیمت مرغ از آنچه که در بازار است و گران است نیز بالاتر می‌رود.

 

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد از قیمت مرغ را نهاده و داروهای دامی تشکیل می‌دهد، تصریح کرد: قیمت مرغ ارتباط مستقیم با نهاده و داروهای دامی دارد زیرا جوجه باید دانه بخورد تا بزرگ شود و مساله تامین نشدن نهاده و داروهای دامی، عامل افزایش قیمت این محصول در بازار شده است.

 

جباری عنوان کرد: در شرایط فعلی که نهاده با قیمت بالا و به سختی تامین می‌شود، هزینه‌های تولید افزایش یافته است و این افزایش قیمت شرایط بازار را بر هم زده است.

 

وی با بیان اینکه بازرسی از بازار به ویژه در بحث قیمت‌گذاری مرغ از اولویت‌های سازمان صمت است، گفت: این بازرسی‌ها مرتبا در حال انجام است اما باید با علت گرانی مقابله شود.

 

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان بیان کرد: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم مرغ کشتار روز حدود ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان است اما با توجه به روند افزایشی قیمت این محصول، نگران هفته و ماه‌های آینده هستیم.

 

جباری با بیان اینکه قیمت مرغ زنده افزایش یافته و این مساله باعث شده مرغ کشتار روز و مرغ منجمد نیز گران شود، گفت: افزایش قیمت مرغ زنده ارتباط مستقیمی با افزایش قیمت مرغ کشتار روز و منجمد دارد.

 

وی خاطرنشان کرد: قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده اکنون حدود ۱۴ هزار تومان است اما پس از کشتار با احتساب ۲۵ درصد افت، هزینه‌های کشتار، سود توزیع‌کننده، سود خرده‌فروش و... قیمت هر کیلوگرم مرغ به بیش از ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان می‌رسد.

 

افزایش قیمت تخم مرغ چقدر است؟

در جریان نوسان اخیر در بازار تخم مرغ، این کالا جزو آن دسته از اقلام خوراکی قرار گرفته که بیشترین افزایش قیمت را نسبت به پارسال دارد، تخم مرغ بیش از ۷۲ درصد نسبت به شهریور سال گذشته گران شده است.

قیمت مرغ و تخم مرغ,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت

طی هفته های اخیر بازار تخم مرغ دچار نوسان قابل توجهی شد و قیمت این محصول در شرایطی که در تیر ماه سقف قیمتی هر کیلوگرم آن در مرغداری حداکثر ۹۵۰۰ و هر شانه ۳۰ عدی برای مصرف کننده حدود ۲۰ هزار تومان تعیین شده بود، تا بیش از ۳۰ هزار تومان افزایش یافت.

 

این در حالی است که بررسی آخرین وضعیت تورم و قیمت تخم مرغ براساس آمار مرکز آمار نشان می‌دهد که این کالا از هر کیلوگرم ۸۹۰۰ تومان در شهریور پارسال به ۱۳ هزار ۷۰۰ تومان در مرداد ماه امسال افزایش داشته است و در شهریور سال جاری به طور متوسط هر کیلوگرم ۱۵ هزار  ۳۰۰ تومان فروش رفته است،

 

حداقل قیمت تخم مرغ در ماه گذشته تا ۱۲ هزار ۵۰۰ و حداکثر آن ۱۷ هزار ۶۰۰ تومان ثبت شده است.

 

براین اساس قیمت هر کیلو تخم مرغ در شهریور ماه نسبت به مرداد امسال ۱۱.۹ درصد و در مقایسه با شهریور ماه پارسال ۷۲.۶ درصد گران شده است.

 

در حالی برخی فعالان بازار صادرات تخم مرغ را از دلایل افزایش  اعلام کرده بودند که گزارش گمرک نشان داد در پنج ماهه اول امسال ۲۸ میلیون و ۸۳۵ هزار و ۲۲۰ دلار تخم مرغ و انواع تخم خوراکی صادرات شده که وزنی حدود ۴۸ هزار و ۱۱۹ تن داشته است.

 

همچنین تا پایان تیرماه ۲۳ میلیون و ۵۱۴ هزار و ۵۸۱ دلار انواع تخم خوراکی صادر شده بود که نشان دهنده افزایش حدود پنج میلیون دلاری در ماه گذشته است.

 

چندی پیش ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب تخم مرغ را افزایش داد که طبق آن تخم مرغ ۳۰ عددی بسته بندی شناسنامه دار دارای زنجیره سرد حداکثر ۳۱ هزار تومان، تخم مرغ ۲۰ عددی ۲۲ هزار تومان، تخم مرغ ۱۵ عددی ۱۸ هزار تومان، تخم مرغ ۹ عددی ۱۱ هزار تومان و تخم مرغ شش عددی ۷۰۰۰ تومان عرضه شود.

 

از سوی دیگر صادقی - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران - در تازه ترین اظهارات خود در رابطه با قیمت تخم مرغ گفته که روند تامین مواد اولیه برای واحدهای تولید تخم مرغ با ثبات نبوده و تولیدکنندگان معتقدند قیمت اعلام شده برای آن‌ها مقرون به صرفه نیست که این موضوع در ستاد تنظیم بازار کشور در حال بررسی است.

 

البته وی گفته که قرار نیست تخم مرغ گران‌تر شود، بلکه مقرر شده شرایط پشتیبانی از تولیدکنندگان برای ارائه قیمت‌های با ثبات تقویت شود.

 

  16 مهر 1399
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 77896
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز