افزایش ۷۰ درصدی قیمت برخی از اقلام آجیل/ تولیدکنندگان محصولات خود را عرضه نمی کنند!

آجیل,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اصناف و قیمت
رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران با اشاره به این که قیمت برخی از اقلام آجیل و خشکبار نسبت به سال پیش با افزایش ۵۰ تا ۷۰ درصدی روبرو شده است، خاطرنشان کرد:اگرچه امسال تولیدات خوبی داشتیم اما بعضی از تولیدکنندگان محصولات خود را به دلیل تغییرات قیمت ارائه نمی کنند.

مصطفی احمدی در گفت وگو با خبرنگار با بیان اینکه تقاضای آجیل و خشکبار بسیار کم شده و صنف ما نیز مانند باقی اصناف دچار رکود تورمی شده است، خاطرنشان کرد :امسال تولیدات آجیل و خشکبار نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ درصد بیشتر بوده ولی برخی از تولیدکنندگان یا محصولات خود را نمی فروشند یا قیمت هایی را تعيين می کنند که بازار را به هم می ریزد و همین امر منجر به افزایش قیمت آجیل در ماه های اخیر شده است.

 

وی افزود :برخی از اقلام آجیل و خشکبار نسبت به سال گذشته ۵۰ تا ۷۰ درصد افزایش قیمت داشته است. پسته، تخمه ژاپنی، تخمه آفتابگردان، کشمش، انجیر جزء اقلامی هستند که با افزایش قیمت همراه شده اند.

 

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران اضافه کرد:آن دسته از اجناسی که ورود یا خروج آنها با ارز بوده ۵۰ تا ۷۰ درصد گران شده و این افزایش قیمت، باقی اجناس را تحت‌تأثیر خود قرار داده است. برای مثال تولید گردو امسال حدود ۵۰ درصد بیشتر از سال گذشته بود ولی وقتی باقی اجناس گران می شود این اقلام هم تحت‌تأثیر قرار می گیرند و تولیدکنندگان محصولاتشان را نمی فروشند و چون ارائه کم می شود قیمت ها نیز افزایش می یابد.

 

به گفته وی چندین سال است که تهران تعیین کننده قیمت آجیل و خشکبار نیست و از مبداء به وسیله تولیدکنندگان اعداد و ارقام انتخاب می شود.

 

احمدی با اشاره به این که دوسال قبل نه به خرید آجیل راه افتاد و به صنف ما آسیب زیادی وارد شده و به نظر میرسد امسال نه به فروش آجیل راه افتاده، خاطرنشان کرد :فروشندگان به دلیل تغییرات قیمت محصولات خود را نگه داشته اند. اما آجیل و خشکبار جزء تنقلات است و در زمان های خاصی خریداری می شود که اگر از زمان آن بگذرد تقاضای خرید بسیار کاهش می یابد و ممکن است این اقلام بر روی دست تولیدکنندگان باقی بماند.

 

 

  20 مهر 1399
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 77947
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز