صفحه اصلي > اقتصاد ایران > قیمت کدام خودروها در بازار منطقی است؟

قیمت کدام خودروها در بازار منطقی است؟


16 آبان 1397. نويسنده: admin1
قیمت خودروها,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو
افزایش احتمالی قیمت خودرو که در روزهای آتی توسط سازمان حمایت اعلام خواهد شد موجبات نگرانی خیل عظیمی از مشتریانی شده که در طرح‌های اخیر پیش فروش ایران‌خودرو و سایپا ثبت نام کرده‌اند و درصد قابل توجهی از آنها به منظور خرید یک خودرو با قیمت‌های مناسب در این پیش فروش‌ها ثبت نام کرده‌اند که با گرانی‌های احتمالی آتی برای تکمیل وجه لازم به مشکل خواهند خورد!

بسیاری از فعالان باز مدعی هستند که افزایش قیمت خودرو که در پیش رو داریم یکی از ملزومات بازار خودرو بوده و در غیر این‌صورت وضعیت فعلی ادامه‌دار خواهد بود و خودروسازان از عرضه خودرو خودداری خواهند کرد چرا که افزایش قیمت ارز که در حدود ۱۰۰ درصد بوده است برای خودروسازان هزینه تراشی کرده و هزینه‌های آنها را به قدری بالا برده است که حالا قیمت فروششان بسیار پایین‌تر از هزینه تمام شده خودرو برای آنهاست.

 

در این بین اما رئیس کمیسیون تسهیل کسب‌وکار اتاق تهران که در روزهای گذشته مصاحبه ایشان را در چرخان قرار دادیم و با واکنش‌های بسیار زیادی مواجه شد مدعی است که قیمت خودرو در کارخانه بایستی در حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد افزایش پیدا کند و این مهم یک امر گریزناپذیر برای صنعت خودرو است. اما این اظهار نظر در حالی است که چیزی در حدود ۹۰ درصد پیش فروش‌های چند ماه اخیر خودروسازان بدون اعلام قیمت قطعی بوده و به همین دلیل تاثیر بسزایی در فروش محصولات این شرکت‌ها خواهد داشت!

 

قیمت خودروها,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو

یک کارشناس خودرو می‌گوید که این افزایش قیمت ۶۰ تا ۸۰ درصد حتی کف افزایش قیمت این شرکت‌ها نیز محسوب می‌شود چرا که آنها ارز نیمایی را نیز نمی‌توانند پیدا کنند و در حالیکه قیمت‌هایشان با نرخ ارز مرجع محاسبه شده است، آنها در حال حاضر از دلار ۱۳ تا ۱۴ هزار تومان برای تامین قطعات استفاده می‌کنند که این به معنای افزایش قیمت چند برابری هزینه‌های ارزی این شرکت‌هاست!

 

اما در مقابل کارشناسانی هستند که معتقدند بهانه سایپا و ایران‌خودرو برای تامین هزینه‌های تولید خودرو قانع کننده نیست و باید تضمین بدهند که در پیشنهادشان مبنی بر عرضه خودرو با قیمت ۵ درصد زیر قیمت بازار عرضه بسیار بالایی را داشته باشند و تمامی نیازهای بازار را تامین کنند و در صورت تعلل در این امر و افزایش دوباره قیمت‌ها در بازار آزاد مورد مواخذه قرار بگیرند.

 

گفتنی است که این خودروسازان در حالی افزایش قیمت‌ها را با جدیت بسیار فراوان پیگیری می‌کنند که اغلب مشتریان پیش خریدکننده محصولاتشان با فرض قیمتی فعلی با نوسان ۲۰ درصدی اقدام به خرید کرده‌اند و در صورتی که قیمت خودروها به حاشیه بازار نزدیک شود قطعا بسیاری از آنها از تحویل خودرو منصرف خواهند شد!

 


بازگشت