نگاهی به عملکرد ناموفق صالحی امیری در ورزش ایران

صالحی امیری,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,ورزش

«آمده ام در ورزش بمانم»؛ این جمله به یادماندنی از رضا صالحی امیری، رییس فعلی کمیته‌ملی المپیک در دوره ای است که سرپرستی وزارت ورزش و جوانان را در اختیار داشت. مردی از جنس سیاست که این بار آمده توانایی هایی ورزشی خود را به نمایش بگذارد. هرچند که حضور او در پست ریاست کمیته ملی المپیک با جنجال های فراوانی همراه بود اما براساس آنچه در بیشتر نقاط دنیا متداول است، افراد با تخصص های مختلف به عنوان رییس کمیته ملی المپیک انتخاب می شوند تا از رایزنی‌های خود برای گرفتن بودجه بیشتر استفاده کنند.

صالحی امیری از این جهت یکی از گزینه های ایده آل بود اما حضور کوتاه مدت او در کمیته ملی المپیک و رایزنی هایش نشان داد در این راه چندان موفق نیست. از زمان حضور صالحی امیری بر پست ریاست کمیته ملی المپیک، کاروان ایران نتایج ضعیف‌تری را در بازی‌های آسیایی جاکارتا گرفت، هرچند که این روزها عملکرد درخشان پاراآسیایی‌ها تا حدود زیادی او را از فشار منتقدان خارج کرده اما هنوز رایزنی های او با افراد مختلف نتیجه بخش نبوده است. صالحی امیری در ماه های اخیر با افراد مختلفی دیدار و رایزنی کرده که به طور تقریبی هیچکدام موفق نبوده است.

 

ماجرای مردانی درخشان و دکتر!

نخستین دیدار صالحی امیری با شیخ احمد، رییس شورای المپیک آسیا بود. رییس کمیته ملی المپیک در آن دیدار خواستار میزبانی رقابت‌های مختلف شد اما تا امروز نتیجه ای عاید ورزش ایران نشده است. صالحی امیری در ادامه و پس از کسب مدال‌های طلای متعدد توسط اندونزی در رشته بنجاک سیلات، اعلام کرد به زودی از این کشور شکایت خواهد کرد او در این باره گفت: «تصمیم شورای المپیک آسیا برای اهدای ۱۰مدال در رشته پنچاک سیلات به کشور اندونزی و تغییر رنک این کشور از ۱۷در رقابت‌های اینچئون به ۴در بازی‌های آسیایی جاکارتا حق کشی مسلم و بی‌سابقه است و در این خصوص سکوت نخواهیم کرد». نکته جالب اینکه حدود یک ماه از پایان رقابت‌های آسیایی جاکارتا گذشته اما سکوت صالحی امیری همچنان ادامه دارد و به نظر می رسد تا مدت ها نیز ادامه خواهد داشت. لالوویچ، رییس اتحادیه جهانی کشتی فرد دیگری بود که با صالحی امیری پای میز مذاکره نشست.

 

این اتفاق در حالی رخ داد که حدود ۶ ماه پیش از این ملاقات، فدراسیون جهانی کشتی، علیرضا کریمی را به دلیل تلاش برای عدم رویارویی با حریفی از رژیم صهیونیستی محروم کرده بود و کشتی ایران نیز در خطر تعلیق قرار داشت. خروجی جلسه از زبان صالحی امیری مثبت بود، او ادعا کرد که لالوویچ قول همکاری با کشتی ایران را داده و اعلام کرده از ظرفیت های ورزش اول ایران با خبر است. محرومیت کریمی همچنان ادامه داشت و اتفاق مثبتی برای این ورزش نیز رخ نداد. توماس باخ، رییس کمیته بین المللی المپیک (IOC) نیز در ادامه مذاکرات صالحی امیری با روسای کمیته های ملی المپیک با او دیدار کرد. خروجی جلسه اما چیزی نزدیک به صفر بود. باخ اعلام کرد که از ایران در برابر تحریم ها حمایت می -کند و از صالحی امیری درخواست کرد تا درب‌های ورزشگاه‌ها به روی بانوان باز شود. اتفاقی که هرگز رخ نداد و این نشست نیز بی نتیجه بود.

 

حذف مارال مردانی، نماینده وزن ۷۸- کیلوگرم جودوی بانوان به دلیل حجاب از رقابت های المپیک ۲۰۱۸ جوانان در بوینس آیرس آرژانتین سنگ محک دیگری برای رییس کمیته ملی المپیک بود. او براساس ادعای خودش این ماجرا را با جدیت پیگیری کرد اما نتیجه ای نگرفت تا محمد درخشان، رییس فدراسیون جودو در اظهارنظری عجیب اعلام کند: «چون صالحی امیری، العنزی، رییس اتحادیه جودوی آسیا را نمی‌شناسد شايد او را با فرد دیگری اشتباه گرفته است!». هرچند که اعلام شد مسئولان اتحادیه جودو این موضوع را ۴۵ روز پیش به فدراسیون ایران اعلام کرده اند اما درخشان با تکذیب این ماجرا عنوان کرد: «من از واقعیت ماجرا و اینکه آیا چنین موضوعی به مسئولان کمیته ملی المپیک‌ گفته شده یا نه اطلاع دقیقی ندارم اما اگر صحت داشته باشد نیز احتمال می‌دهم چون مسئولان ما العنزی را نمی‌شناسند او را با فرد دیگری که شاید همین‌طور یک حرفی زده است، اشتباه گرفته‌اند! العنزی را بخوبی می‌شناسم و شک دارم او چنین حرفی بزند. ضمن اینکه او اصلا در سیستم برگزاری این رقابت‌ها مسئولیتی ندارد. به‌هرحال یا العنزی چنین حرفی نزده و او را با فرد دیگری اشتباه گرفته‌اند یا این موضوع از پایه کذب است». اظهاراتی که واکنش صالحی امیری را در پی داشت.

 

او در این باره بیان کرد: «چند نکته پیرامون این اتفاق حايز اهمیت است که باید همگان به آن اشراف داشته باشند. هیات ایرانی قبل از شروع مسابقه‌ها به همراه اینجانب در سالن حضور داشتیم. حداکثر تلاش‌مان برای رفع مشکل و امکان رقابت برای جودوکار بانوی ایرانی انجام شد و از همان ابتدا نیز مراتب شدید اعتراض‌مان را که بعضا منجر به برخوردهای تند لفظی بین ما و مسئولان برگزاری رقابت‌ها می‌شد، به وقوع پیوست و هم‌اکنون نیز با همان جدیت پیگیر این موضوع هستیم». وی ادامه داد: «آقای درخشان از مدیران باتجربه ورزش کشور است. ایشان مورد احترام بنده بوده و تخریب ایشان خلاف مصلحت ورزش کشور است. از ایشان انتظار می‌رفت به جای پاسخگویی عجولانه در موضوع مذکور به تماس‌های مکرر اینجانب و دکتر قراخانلو پاسخ می‌داد».

 

رییس کمیته ملی المپیک افزود: «از شروع ماجرا علاوه بر درگیری‌هایی که در سالن برگزاری رقابت داشتیم، مدام با رییس فدراسیون جودو ایران نیز تماس می‌گرفتیم و موفق به صحبت با ایشان نمی‌شدیم. بهتر است ایشان اکنون نیز سکوت کنند تا در تهران بعد از شنیدن جزئیات ماجرا از زبان من، نسبت به آن قضاوت داشته باشند».

 

حق جوانان‌مان است

آخرین دیدار صالحی امیری که چند روز پیش اتفاق افتاد ملاقات با تاماش آیان، رییس لابی‌گر فدراسیون جهانی وزنه برداری بود. او در آن ملاقات از آیان درخواست کرد که سهمیه ایران را در المپیک ۲۰۲۰ افزایش دهد. اتفاقی که مدتی قبل از سوی فدراسیون جهانی رقم خورد و ایران در المپیک تنها دو سهمیه وزنه برداری دارد و به نظر می رسد یکی از دو ستاره وزنه برداری یعنی سهراب مرادی و کیانوش رستمی، المپیک را از دست خواهند داد زیرا بدون شک نماینده دیگر کشورمان در وزن ۱۳۰+ کیلوگرم است و سعید علی حسینی نسبت به سایر رقبا شانس بیشتری برای حضور در المپیک دارد. صالحی امیری در این باره به تاماش آیان گفت: « این تصمیم به نوعی بی عدالتی در حق جوانان و قهرمانانی است که چشم به درخشش در المپیک توکیو۲۰۲۰ دارند. چرا آن‌ها باید به دلیل اشتباهات گذشتگان این فرصت بزرگ، استثنایی و تکرار نشدنی را از دست بدهند؟ از شما به عنوان فردی ورزشی، مدیر و با نفوذ در IOC درخواست دارم رایزنی برای تجدید نظر در این تصمیم را انجام دهید».

 

آمده بماند

حال همه جامعه ورزشی می دانند که مذاکرات صالحی امیری با روسای مختلف در رشته های متفاوت هیچ عایدی برای کشورمان نخواهد داشت. مردی که آمده بود تا از قدرت لابی گری خود برای گرفتن بودجه استفاده کند در عمل باعث نصف شدن بودجه فدراسیون هایی مثل کشتی شد و حتی نتوانست از قدرت رایزنی خود برای حل مشکلات ورزش ایران در دنیا استفاده کند. ملاقات با افراد مختلف که هیچ اقدامی برای بهبود اوضاع ورزش ایران نمی کنند به یکی از عادت های صالحی امیری تبدیل شده است، او این روزها در آرژانتین حضور دارد و رایزنی های خود را ادامه خواهد داد. درخشش ستاره های ورزشی کشورمان در مسابقات پاراآسیایی نیز کارنامه خوبی برای مردی ساخته که در سال‌های حضورش در ورزش جز ناکامی نداشته، نساخته است. صالحی امیری یک بازنده با قدرت رسانه ای بالاست که باخت هایش را پنهان می کند تا مبادا درباره آن صحبت شود. او آمده در ورزش بماند، بدون انگیزه، بدون برنامه و بدون هیچ کار مثبتی.

  21 مهر 1397
بخش : ورزشی
کد خبر: 66971
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

صیدنیوز تلگرام ساجدنیوز