جوابیه تند فغانی و ترکی به اظهارات قلعه نویی؛
ترکی: آقای قلعه‌نویی! دوران موفقیت با هوچی‌گری گذشته است/ فغانی: با خدم و حشم به موفقیت نرسیده‌ام

محسن ترکی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,حواشی فوتبال
محسن ترکی، داور بازنشسته فوتبال کشورمان به اظهارات اخیر امیر قلعه‌نویی، سرمربی تیم فوتبال سپاهان اصفهان واکنش نشان داد.

امیر قلعه‌نویی، سرمربی تیم فوتبال سپاهان اصفهان پس از تساوی روز گذشته شاگردانش مقابل فولاد خوزستان به انتقاد از عملکرد داوران پرداخت و گفت: «از بازی برابر پرسپولیس تا به امروز هشت امتیاز از ما گرفته‌اند و من از چهار داور تا زنده‌ام نمی‌گذرم؛ ممبینی، ترکی،‌ فغانی و اشکان خورشیدی. اینها خاطرات بد زندگی من هستند و یک روز با فیلم و مدارک اینها را می‌خواهم بگویم».

 

محسن ترکی، داور بازنشسته فوتبال ایران در گفت‌وگو با تسنیم، در واکنش به این صحبت‌ها اظهار داشت: من فوتبال ایران را کنار گذاشته‌ام و قصد دارم که آن را کلاً فراموش کنم. بارها و بارها در اطراف صحبت شده و تقاضای همکاری می‌شود، اما کلاً بدم می‌آید وارد این فضا شوم، به خاطر همین مسائل که یک عده آدم کوچک هر زمانی که با مشکل مواجه می‌شوند، به زمین و زمان چنگ می‌اندازند. به قول معروف یک نفر که در حال سقوط به ته چاه است، به هر چیزی دست می‌اندازد و می‌خواهد همه را با خود به پایین بکشد.

 

وی افزود: فکر می‌کنم دوره قلعه‌نویی تمام شده است. در واقع دوره این حرف‌ها و مسائل گذشته و فوتبال تبدیل به یک علم شده و برای موفقیت در آن نیاز به سعی و تلاش است. دوره هوچی‌گری‌ها گذشته است. حتی زمانی مورینیو با همین شیوه جلو می‌رفت  که دوره‌اش تمام شد. الان اگر کسی می‌خواهد در فوتبال موفق باشد، باید کار و تلاش کند و علمش را افزایش بدهد. در واقع با این مسائل نمی‌تواند موفق باشد. حالا هم این فرد اگر احساس می‌کند که با این حرف‌ها می‌تواند فدراسیون‌ و جامعه داوری را تحت‌الشعاع قرار بدهد، سخت در اشتباه است. او باید خودش و تیمش را قوی کند تا در زمین فوتبال به حقش برسد.

 

داور بازنشسته فوتبال ایران که سابقه زیادی در قضاوت دربی پایتخت دارد، ادامه داد: او هم فیلم و مدارکش را بیاورد، من هم فیلم و مدارکی دارم که به وقتش من هم حرف‌هایی برای گفتن دارم و به وقتش جلوی او می‌ایستم. فقط خواستم همین را بگویم که دوره این مسائل تمام شده است و مربیان باید به فکر علم و دانش خود باشند. دوره اینکه یک نفر فکر کند یک زمانی فوتبالیست بوده و می‌تواند مربی قابلی هم باشد و همچنین با هوچی‌گری و یکسری مسائل عناوینی به دست آورد، گذشته است. تکنولوژی وارد فوتبال شده است و اگر کسی می‌خواهد موفق باشد، باید خودش را قوی کند و با فراگیری علم و دانش و سعی و تلاش به موفقیت برسد. این موضوع در سالیان اخیر هم ثابت شده است. در واقع تیم‌هایی که کار کردند و به دنبال مسائل فنی بودند، این موضوع درباره‌شان صدق می‌کند. قطر چندی قبل در آسیا به موفقیت رسید و نتیجه‌ لازم را گرفت.

 

ترکی گفت: اگر یک زمانی می‌شد که با هوچی‌گری و مسائل حاشیه‌ای یکسری عناوین جعلی کسب شود، اما دوران این مسائل دیگر گذشته است. به قلعه‌نویی می‌گویم که من هم مدارک دارم و اگر لازم باشد، به وقتش رو می‌کنم.

 

وی درباره عدم واکنش مسئولان فدراسیون فوتبال و کمیته داوران و نبود یک اتحادیه برای داوران به منظور واکنش نشان دادن در چنین مواقعی درباره چنین صحبت‌هایی عنوان کرد: متأسفانه اتحادیه داوران نداریم و اگر هم قرار بود زمانی این اتفاق رخ بدهد، یک عده فدراسیون‌نشین و از مسئولان کمیته داوران مقابل این موضوع ایستادند و اجازه قدرت گرفتن این کانون و اتحادیه داوران را ندادند تا در چنین روزهایی خودِ داوران بتوانند از حق‌شان دفاع کنند.متأسفانه این از ضعف مدیریتی فوتبال کشور بوده که گریبان‌گیر داوران شده است.

 

داور بین‌المللی پیشین کشورمان تصریح کرد: خیلی‌ها بارها و بارها گفته‌اند که حاضرند در چنین مواقعی هر کاری انجام بدهد، اما کار باید در قالب یک کانون و اتحادیه باشد. متأسفانه در چند سال گذشته یک کانون توسط تعدادی از پیشکسوتان ایجاد شد که شکل خوبی پیدا نکرد و مدیریت خوبی در آن نشد. مسئولان وقت کمیته داوران و فدراسیون فوتبال هم همکاری نکردند، چون این موضوع را به ضرر خودشان می‌دیدند.

 

در واقع این ضعف مدیریت در جامعه داوری ما وجود دارد، در حالی که در تمامی کشورهای صاحب فوتبال یک اتحادیه داوری وجود دارد که به موقع از حق و حقوق داوران دفاع می‌شود. فعلاً شرایط این‌گونه شده است که باید به صورت شخصی حق‌تان را بگیرید. من زمانی که قضاوت می‌کردم، تلاشم بر آن بود که وارد حاشیه نشوم، اما اگر قرار باشد کسی که سابقه‌اش مشخص است، جلو بیاید و بخواهد با این مسائل با آبرو و حیثیت کسی بازی کند، من هم بلدم و خودم شخصاً از حق خودم دفاع می‌کنم.

 

 

فغانی: با خدم و حشم به موفقیت نرسیده‌ام

علیرضا فغانی در گفت‌وگو با فارس، در خصوص صحبت‌های امیر قلعه‌نویی که گفته بود او و سه داور دیگر را حلال نمی‌کند، گفت: همیشه سعی کردم در زندگی و به خصوص داوری به این حرف‌ها توجه نکنم؛ چراکه اگر قرار بود به این حرف‌ها و آدم‌هایی که این حرف‌ها را می‌زنند توجه کنم، این جایگاهی که در داوری که دارم نداشتم. همیشه اعتقاد دارم که این خداست که باید از من راضی باشد و نه بنده‌های خدا و این اعتقاد من است. به هر حال گذشت زمان همه چیز را درباره خیلی از افراد ثابت کرده و می‌کند. حرف‌هایی که الان می‌زنم هم ارتباطی به صحبت‌های این آقا ندارد؛ چراکه او مختار است هرچه می‌خواهد بگوید.

 

داور بین‌المللی فوتبال کشورمان تصریح کرد: در این فوتبال همواره سعی کرده‌ام خودم باشم و هیچ‌گاه به دنبال بازی‌های سیاسی، لابی با سیاسیون و داشتن خدم و حشم نبودم و هر کدام از دوستان مثل محسن ترکی، هدایت ممبینی و… که به جایگاه خوبی در این فوتبال رسیدند با تلاش خودشان بوده و هیچ کدام با لابی سیاسیون به این جایگاه نرسیدیم.

 

فغانی افزود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌: در این حدود ۲۴،۲۵ سالی که در فوتبال هستم به این نتیجه رسیدم که اکثر کسانی که درباره مسائل پشت پرده و باندبازی حرف می‌زنند خودشان اصل این کار هستند و اتفاقات زیادی در این باره رخ داده که گذشته این افراد را مشخص کرده و گذشت زمان گواه حرف‌های من است. ارتباط پنهانی با برخی مربیان و بازیکنان و یا سیاه‌بازی یا لمپن‌بازی دیگر جوابگو نیست و نمی‌توان با این کارها به موفقیت رسید.

 

وی در ادامه گفت‌ وگویش ادامه داد: همه کسانی که در فوتبال فعالیت می‌کنند، می‌دانند اگر تیمی که از داوری ضرر کرده و قطعا هم تیمی بوده که سود هم کرده باشد و این‌طور نبوده که اشتباهات عمدی در کار بوده باشد. من پیش خدا و وجدان خودم راضی هستم که اگر اشتباهی هم در داوری فوتبال انجام دادم کاملا سهوی و فوتبالی بوده است اما اگر کسی در عالم فوتبال مدرکی دارد که اشتباهی عمدی انجام شده آن را رو کند. ما همیشه تابع قانون بوده و هستیم.

 

خورشیدی: آقای قلعه‌نویی چرا از فوتبال نرفتید؟

 بعد از مصاحبه روز گذشته امیر قلعه نویی در نشست مطبوعاتی بازی فولاد علیه چند داور فوتبال ایران بسیاری از آن‌ها موضع گیری جالب توجهی انجام دادند. یکی از این داوران اشکان خورشیدی بود. داور بین المللی و ساروی فوتبال ایران که مورد خشم سرمربی سپاهان قرار گرفت و در گفت و گویی که داشت حرف‌های جالبی را به زبان آورد. او داور بازی تراکتورسازی-سپاهان بوده و قلعه نویی قضاوتش را مسئله دار می داند.

 

او سخنانش را با جمله‌ای جالب از علیرضا فغانی شروع و در ادامه تندی بیشتری را چاشنی مصاحبه خود کرد. خورشیدی در ابتدا گفت:

 

حرف من حرف آقای فغانی است و ایشان می‌گوید حتما خودتان باید اهل پشت پرده باشید تا از این مسائل خبر داشته باشید.  آقایان به دنبال توجیه عدم نتیجه‌گیری خودشان هستند و می‌خواهند داوران را برابر تماشاگران قرار بدهند. آن دوره گذشته و این حرف‌ها دیگر نتیجه‌ای ندارد و باید در زمین حرفتان را بزنید. در بازی سپاهان و تراکتور هیچ اتفاقی رخ نداد و هیچ مشکلی نبود و مسئله‌ای پیش نیامد. پنالتی هم درست بود و همه داوران آن را تایید کردند. ولی آقای قلعه نویی با یک مصاحبه، تماشاگران اصفهانی را علیه من می‌کنند و شماره من هم توسط یکی از عوامل باشگاه پخش شده و روزانه فحاشی زیادی به من انجام می‌شود. دیگه این کارها گذشته است. یک یا دو بازی این کار را بکنند در بازی سوم می‌توانند نتیجه بگیرند؟ مثل مرد فوتبال بازی کنید و سرتان بالا باشد. ما سرمان بالا است چون جلوی همه چیز ایستاده‌ایم. ما همه کار را بر اساس حق انجام می‌دهیم و تنها خدا می‌تواند ما را قضاوت کند.

 

خورشیدی در واکنش به اتخاذ برخی از تصمیمات عجیب از سوی داوران در مسابقات گفت: اشتباهات داوری وجود دارد و این اجتناب ناپذیر است و ما هم قبول داریم. چرا آقای X و آقای Y همیشه می‌گویند داوری به ضرر ما بوده است. یعنی هیچ کدام از داوری سود نبرده‌اند؟ طبیعتا وقتی یک کدام از تیم‌ها ضرر می‌کند طرف دیگر سود می‌کند. همه تیم‌ها ضرر کردند پس یک تیمی این وسط سود برده است. اشتباهات داوری وجود دارد و هیچ وقت از بین نمی‌رود. ولی چرا اینقدر به آن پرداخت می‌شود و در موردش صحبت می‌کنند. وقتی این همه فشار به داور وارد می‌کنید قطعا آن‌ها نمی‌توانند تمرکز کافی داشته باشند. شما اروپا را ببینید در یک بازی سطح بالا  ۱۰ مرتبه از کمک داور ویدئویی استفاده می‌شود. ما که این امکانات را نداریم و خودمان باید به دنبال کاهش اشتباهات باشیم. ولی چرا این فرهنگ بین مربیان وجود ندارد که اشتباهات داوری را قبول کنند. چرا اینقدر به داوران می‌تازند؟

 

 

این داور بین المللی فوتبال ایران در پاسخ به این سئوال که آیا موضوع بی اعتمادی در جامعه ایران به فوتبال نشت کرده یا نه گفت: بی اعتمادی را آن کسانی به وجود می‌آوردند که خودشان مشکل دارند و صحبت می‌کند که من به این آقا اعتماد ندارم، بی اعتمادی را این آقایان درست می‌کنند. متاسفانه آقایان از داوری که به نفعشان اشتباه می‌کنند تعریف می‌کنند و می‌گویند بهترین داور ایران است. آقای قلعه نویی می‌گوید که من با خورشیدی مشکل شخصی دارم. آقای قلعه نویی! من چقدر با شما رو در رو صحبت کردم و برخورد داشتم که مشکل داشته باشیم. ایشان اشتباه می‌کنند و من نباید اشتباه کنم؟ ایشان را چون سال گذشته برابر سایپا اخراج کردم علیه من موضع گرفتند و همان موقع هم کلی علیه بنده صحبت کردند که بنده سکوت کردم. همین ایشان در دربی سال گذشته بین ذوب‌آهن و سپاهان آمدند وسط زمین و گفتند اگر پنالتی علیه ما درست باشد من مربیگری را کنار می‌گذارم.  آقای قلعه نویی پس چرا از فوتبال نرفتید؟ همان بازی که ایشان را اخراج کردم تمام تصمیمات من توسط کارشناسی مورد تایید ایشان است، درست اعلام شد. چطور ایشان پارسال کارشناس نبودند و الان بهترین شدند؟ خیلی از مسائل وجود دارد که می‌گویند آقای قلعه نویی این کاره است پس شما هم بیایید جواب بدهید. به قرآن مردانگی فقط این نیست که پای دیگ نذری باشیم.

 

وی با اشاره به اشتباهات داوری در لیگ قهرمانان آسیا هم  گفت: چرا مربیان در لیگ قهرمانان آسیا جرات ندارند پشت میکروفون علیه داوران صحبت کنند؟ چون اگر صحبت کنند چند هزار دلار جریمه می‌شوند.  مگر پرسپولیس دو بازی متوالی در آسیا از داوری ضرر ندیده است؟ پس چرا مصاحبه نمی‌کنند. چرا علیه ای اف سی حرفی زده نمی‌شود؟ به خدا انصاف خوب چیزی است.

 

خورشیدی در آخر داوری را عشق و علاقه خود دانست و گفت: همه داوران شغل دومی دارند و من هم کارمند هستم. داوری فقط عشق ما است و آن را انجام می‌دهیم. یک مربی به من گفت ما تحت فشار هستیم. بله شما زیر فشاری اما چقدر درآمد داری؟ ما داوران هم فشار را حس می‌کنیم اما مربیان سالی ۲ میلیارد دستمزد می‌گیرند و ما شاید ۱۰ میلیون تومان. شغل ما خیلی سخت تر است و چیزی جز عشق علاقه نیست و همه سو استفاده می‌کنند و می‌آیند با لگد ضربه می‌زنند.

  25 اسفند 1397
بخش : ورزشی / فوتبال و فوتسال
کد خبر: 70013
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

صیدنیوز