کمبود ویتامین D در ۷۰ درصد بزرگسالان/ غنی‌سازی آرد ۴ نان محبوب ایرانی‌ها

وزارت بهداشت,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اشاره به کمبود ویتامین D در ۷۰ درصد بزرگسالان تاکید کرد: آرد چهار نان محبوب ایرانی‌ها غنی‌ از ویتامین می‌شود.

زهرا عبداللهی با اشاره به مطالعات انجام شده در دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران و آزمایشگاه ملی سلامت در زمینه ریزمغذی‌ها گفت: تمام گروه‌‌‌های سنی در کشور با کمبود ویتامین D مواجه هستند، به طوری که کمبود این ویتامین در ۶۷ نوجوانان، ۸۶ درصد زنان باردار، ۶۲ درصد کودکان شش ساله و ۷۰ درصد بزرگسالان شایع است.

 

وی با اشاره به پیامدهای غیر قابل جبران کمبود ویتامین D و تحمیل هزینه‌‌‌های هنگفت به نظام سلامت اظهار داشت: کمبود این ویتامین خطر ابتلا به بیماری‌‌‌های غیر واگیر مانند دیابت، بیماری‌‌‌های قلبی و عروقی، انواع سرطان‌ها، ام‌‌اس، آسم، آلرژی و پوکی استخوان را افزایش می‌‌دهد.

 

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت افزود: راهکار موثر و عملی که می‌‌‌‌تواند شیوع کمبود ویتامین D را در کشور کاهش دهد، غنی‌‌سازی مواد غذایی با این ویتامین است که با توجه به اجرای برنامه ملی غنی‌‌سازی آرد با آهن و اسید فولیک در کشور، برنامه افزودن ویتامین D نیز به عنوان یک راهکار، می‌‌تواند اثربخش باشد.

 

عبداللهی با اشاره به اینکه غنی‌‌سازی آرد با ویتامین D در اولویت برنامه‌‌‌های معاونت بهداشت و سازمان غذا و دارو است، تصریح کرد: پایلوت این برنامه به مدت یکسال با کمک‌‌‌های تکنیکی مشاوران بین‌‌‌‌المللی از سازمان بهداشت جهانی و یونیسف در بیرجند اجرا می‌شود.

 

وی ادامه داد: در طول اجرای پایلوت این برنامه، قابلیت اجرایی و پروتکل کنترل کیفیت تدوین می‌‌‌شود و پس از آن، ویتامین D نیز در برنامه ملی غنی‌‌سازی آرد قرار می‌‌گیرد.

 

این مقام مسئول با اشاره به اینکه غنی‌‌سازی آرد با ویتامین D در نان‌‌های چهارگانه تافتون، سنگک، لواش و بربری که در برنامه غنی‌‌سازی آرد با آهن و اسید فولیک هستند، انجام می‌‌شود، خاطرنشان کرد: این طرح در سه کارخانه آرد بیرجند دنبال می‌‌شود که براساس گزارش‌‌های سازمان غذا و دارو، فعالیت‌‌های خوبی در این زمینه در حال انجام است.

 

عبداللهی در مورد منابع تامین D ویتامین ابراز داشت: اقدامات لازم برای واردات ویتامین D توسط سازمان غذا و دارو سازمان‌‌‌های بین‌‌المللی یونیسف و بهداشت جهانی صورت گرفته است تا واردات سریع‌‌تر انجام شود و تولیدکنندگان داخلی بتوانند پرمیکس آهن، اسید فولیک و ویتامین D را تولید کنند تا برنامه در اسرع وقت آغاز شود.

 

  5 دی 1397
بخش : سلامت
کد خبر: 68723
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

صیدنیوز