رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر خبر داد؛
ویروس کرونا وارد ایران می‌شود/ شناسایی ۶ بیمار مشکوک

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، به تشریح شرایط کرونا ویروس پرداخت و از شناسایی ۶ مریض مشکوک به کرونا ویروس در کشور خبر داد.

محمد مهدی گویا، در گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، خاطرنشان کرد: در خصوص کرونا ویروس جدید چند روز پیش اثبات شد که درصورتی که شخصی مبتلا باشد و در دوره نهفتگی بیماری باشد و وقتی وارد کشور شود، هیچ علایمی نداشته باشد، قابل انتقال به دیگران است.

 

او ادامه داد: کار وزارت بهداشت این است که اشخاص وارد شده از کشور چین به ایران به گروه‌های مختلف تقسیم می شوند؛ گروه اول کسانی هستند که هیچ علامتی ندارند و سالم هستند اما به آن ها آموزش می دهیم و شماره ای در اختیار آنها قرار می دهیم که در صورت مشاهده علایم این بیماری، با ما تماس بگیرند ولی به این اشخاص توصیه می کنیم که بهتر است تا دو هفته از رفت و آمد و تماس با سایرین خودداری کنند.

 

گویا ذکر کرد: گروه دوم، افرادی هستند که علایم خفیفی مثل سرما خوردگی دارند و از این اشخاص، نمونه برداری و به آن ها توصیه می کنیم که در منازل خودشان باشند و نیروهای ما روزانه با آن ها تماس می گیرند یا مراجعه حضوری دارند و شرایط آن ها را بررسی می کنند و درصورتی که مریض اعلام کند که شرایط خوبی ندارد، به بیمارستان منتقل می کنیم و تحت مراقبت های لازم قرار می دهیم.

 

او ادامه داد: تا کنون ۶ مورد مشکوک به کرونا ویروس جدید در استان های مختلف من جمله دو مورد در یزد، دو مورد در تبریز، یک مورد در قم و یک مورد در تهران به ما گزارش شده و تمامی آن ها را در آزمایشگاه هایی که در نظر گرفته شده، بررسی کرده ایم و همه این موارد منفی بوده است.

 

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، ادامه داد: کلیپ هایی که از کرونا ویروس جدید در اینترنت منتشر شده برای ما، غیر معمول است و مواردی مانند به یک باره به زمین افتادن بیمار مبتلا به کرونا ویروس، صحت ندارد که سبب نگرانی مردم شده است.

 

او ادامه داد: کرونا ویروس، دستگاه تنفسی را گرفتار می کند و علایم آن کاملا شبیه به آنفلوانزا است و بعضی از مبتلایان که بیماری آن ها شدید می شود، دچار سینه پهلو می شوند.

 

گویا اظهار کرد: عمدتا افرادی مثل کهنسالان و یا افراد دارای بیماری زمینه ای مثل دیابت کنترل نشده، نارسایی قلبی و عروقی و نارسایی تنفسی دچار انواع شدید کرونا ویروس جدید شده اند.

 

او گفت: بهتر است به جای ایجاد نگرانی در مردم، اجازه دهیم مردم با واقعیت های این ویروس، آشنا شوند و از ایجاد نگرانی خودداری کنیم زیرا تعدادی از اعضای خانواده ها و اقوام هموطنان مان در شهر « ووهان» چین سکونت دارند.

 

گویا خاطرنشان کرد: نباید اجازه دهیم که در خصوص کرونا ویروس جدید بزرگ نمایی شود که مردم به وحشت بیافتند.

 

او افزود: کرونا ویروس جدید وارد ایران خواهد شد و به تمام کشورها هم امکان دارد وارد شود و هیچ مرزی نمی شناسد و درصورتی که کشوری مدعی شود که اجازه نمی دهیم این ویروس وارد کشورش شود، غیرعلمی صحبت کرده است.

 

گویا خاطرنشان کرد:تمامی کشورها در در برابر کرونا ویروس جدید، ۴ وظیفه دارند؛ درصورتی که این ویروس وارد کشورشان شد، مردم باید با آموزش های عمومی مثل شستشوی مداوم دست ها و رعایت آداب تنفسی، کم تر مبتلا شوند. در صورتیکه مردم به این ویروس مبتلا شوند، کم تر نیاز به بیمارستان و خدمات درمانی داشته باشند و بیشتر از گروه‌های پرخطر مثل اشخاص مسن و بیماران قلبی و ریوی مراقبت کنند. چنانچه مبتلایان به این ویروس در بیمارستان بستری شدند، مراقبت خوبی از آن ها شود و کار آن ها کم تر به بخش های ویژه کشیده شود و سرانجام مبتلایان، کم تر جان خود را از دست بدهند.

 

او ادامه داد: کرونا ویروس جدید وارد کشور ما خواهد شد و ما چیز پنهان کردنی با مردم نداریم و هر روزی اولین مورد این بیماری را مشاهده کنیم بعد از تائید بیماری، فورا اعلام خواهیم کرد و چیز نگران کننده ای نیست.

 

نمونه آزمایش کرونا از دو بیمار چینی به تهران ارسال شد

محمدحسین صومی شامگاه پنج شنبه در گفتگو با خبرنگاران در خصوص وضعیت بیماران چینی در بیمارستان‌های شهر تبریز گفت: همانطور که در فضای مجازی نیز پخش شد، این دو زن چینی ۳۷ ساله پس از سفر خود به جمهوری آذربایجان دیروز وارد ایران و تبریز شده بودند.

 

وی ادامه داد: این دو فرد دارای تب و علائم آنفولانزا بودند که پس از بستری شدن، آزمایش‌های پزشکی روی آنها انجام گرفته و آنفولانزای نوع بی تشخیص داده شد.

 

صومی افزود: البته آزمایش‌های مربوط به ویروس کرونا از این افراد گرفته شده و به تهران فرستاده شد که منتظر اعلام نتایج از سوی آنان هستیم.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه تاکنون ویروس کرونا در ایران شناسایی نشده است، ادامه داد: از مردم می‌خواهیم مسائل بهداشتی را رعایت کنند تا در این خصوص با مشکلی برخورد نکنیم.

 

  11 بهمن 1398
بخش : سلامت
کد خبر: 75267
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز