قیمت انواع ماسک دو تا سه برابر شده است!

قیمت انواع ماسک,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
گزارش های میدانی از داروخانه ها نشان می دهد که نرخ انواع ماسک در روزهای گذشته و در پی افزایش نگرانی از شیوع ویروس کرونا (corona) دو تا سه برابر شده است.

از اواخر دی ماه خبرهای مربوط به شیوع یک ویروس مرموز در کشور چین منتشر شد و کم کم کشورهای اطراف را درگیر کرد، ولی داستان به همین جا ختم نشد و مواردی مشکوک به این بیماری در کشورهای اطراف هم مشاهده گردید که سبب بروز نگرانی مردم و فزونی خرید ماسک و ژل های ضدعفونی کننده در هفته های قبل شده است.

 

ولی بر اساس اعلام وزارت بهداشت تا به حال هیچ مورد مثبت مبتلا به ویروس کرونا در سطح ایران مشاهده نشده است. با این وجود بنظر میرسد این بیانات تا به حال نتوانسته آسودگی لازم را در مردم ایجاد کند؛ به طوری که گزارش های میدانی از داروخانه ها حاکی از افزایش بیش از دو برابری قیمت انواع ماسک در سطح داروخانه ها است.

 

برای مثال بررسی نرخ ماسک در چند داروخانه در مرکز شهر نشان می دهد که بسته سه تایی ماسک های عادی که قبل از حوادث گذشته ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان قیمت داشت، اکنون بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان فروخته می شود.

 

یکی از مسئولان داروخانه ها می گوید که فروشگاه های عمده فروشی تجهیزات پزشکی در خیابان جمهوری به آنها گفته اند که چینی ها تعداد متعددی ماسک از آنها خریدند و یکی از دلیل های فزونی قیمت هم همین افزایش استدعا بر اثر حضور چینی ها بوده است.

 

همینطور به گفته فروشنده دیگری، قیمت ماسک های فیلتردار که مناسب با تعداد لایه های آن ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان بوده، در روزهای گذشته به ۱۰ تا ۱۳ هزار تومان در سطح عرضه رسیده است.

 

بیشتر فروشندگان می گویند که با افزایش قیمت این محصول در عمده فروشی ها از خرید ماسک صرفنظر شده بودند، ولی افزایش تقاضا آنها را وادار کرده که ماسک های ارزشمند را مجددا تهیه کنند.

 

مسئول داروخانه دیگری می گوید که نرخ ماسک N۹۵ که مراقبت آن از همه اقسام ماسک های فیلتردار بیشتر است، قبلاً بسته به کارخانه تولیدی آن ۱۱ تا ۱۷ هزار تومان بوده، ولی در روزهای گذشته به ۲۲ هزار تومان هم رسیده است.

 

همینطور فروشندگان از افزایش قیمت ژل های ضد عفونی خبر می دهند. به عنوان مثال در یکی از داروخانه ها نرخ این محصول از حدود ۱۰ هزار تومان به ۱۷ هزار تومان در روزهای گذشته رسیده است که به گفته صاحب داروخانه احیانا دلیل آن افزایش تقاضا است.

 

البته داروخانه دیگری از افزایش پنج برابری قیمت ماسک N۹۵ خبر می دهد و می گوید که این مدل ماسک را تا ماه قبل ۳۰۰۰ تومان می فروخته ولی اکنون خودشان آنرا به قیمت حدود ۱۳ هزار تومان از شرکت ها تهیه می کنند و به قیمت ۱۵ هزار تومان بدست مشتری می رسانند.

 

برای جمع آوری داده های بیشتر به عمده فروشان سه راه جمهوری تهران هم سری زدیم. آن ها ضمن تایید حضور چینی ها برای تهیه ماسک می گفتند که در هفته گذشته تعداد خریداران چینی برای تهیه ماسک افزایش داشته است.

 

البته تعدادی از عمده فروشان می گویند که" بعضی شرکت ها ماسک های خویش را نگه داشتند و این سبب شده جنس در بازار کم شود".

 

همینطور عمده فروشان شکایت می کنند که شرکت ها بسته های ۵۰ تایی ماسک معمولی که قیمت آنها در ماه قبل ۱۰ هزار تومان بوده را اکنون به نرخ ۵۰ هزار تومان می فروشند و قیمت هر عدد ماسک فیلتردار هم از ۲۰۰۰ تومان به ۱۰ هزار تومان رسیده است.

 

این بیانات در حالی مطرح شده که سخنگوی ستاد تنظیم بازار ۱۴ ماه بهمن با اشاره به مطرح شدن مسئله ممنوعیت صادرات ماسک تنفسی از طرف وزارت بهداشت، از موافقت با این طرح خبر داد و بیان کرد که" مقرر شده کمیته مرتبط با وضع عارضه های صادراتی در سازمان توسعه تجارت سریعا در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند".

 

  19 بهمن 1398
بخش : سلامت
کد خبر: 75349
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز