فرمانده مبارزه با کرونا: هنوز به نقطه اوج بیماری در تهران نرسیدیم/ تهران نقطه داغ کرونا در کشور/ منطقه پاک نداریم

علیرضا زالی,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
زالی با بیان این که هنوز به نقطه اوج این بیماری در تهران نرسیده ایم تا سیر نزولی طی کند خاطرنشان کرد:رسیدن به پیک و قله بستگی به سخت گیری های ما دارد هر چقدر این روند ناقص تر باشد متأسفانه برهه زمانی بیماری طولانی‌تر می شود.

علیرضا زالی با حضور در جلسه علنی روز سه شنبه شورای اسلامی شهر تهران با تشکر از فعالیت های حمایتی و کمک های مستمر و سازنده و مشارکت جویانه شورای شهر تهران و مدیریت شهری پایتخت برای مبارزه و پیشگیری از ویروس کرونا گفت:اقدامات جهادی و به هنگام مجموعه شهرداری باعث رضایت و آرامش شهروندان تهرانی بود.

 

او در امتداد وضعیت شهر تهران را پیچیده تر و متفاوت تر از دیگر شهرهای کشور توصیف کرد و گفت:راهبردها و برنامه ریزی ها به علت مختصات فنی خاص تهران و جمعیت قابل توجه پایتخت باید متفاوت باشد. تهران پرازدحام ترین شهر کشور است و به علت تراکم و چگالی بالا و حضور افراد در بعضی از مناطق به خصوص در مناطق جنوبی و مرکزی باید برنامه ریزی برای آن متفاوت باشد.

 

زالی اضافه کرد:جمعیت شناور تهران برابر با جمعیت ۲ استان است و همچنين ما در برخی مناطق با جمعیت آزاد روبرو هستیم که به عنوان نمونه در منطقه های دانشگاهی ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار نفر جمعیت آزاد حضور دارند. همینطور سکونت‌گاه های غیررسمی در تهران بیش از دیگر شهرهای کشور است. نکته بعدی میزبانی تهران از بیماران سایر شهرهای کشور در وضعیت فعلی است.

 

زالی با اشاره به این که خوش بختانه در تهران انسجام حکمرانی دستگاه های اجرایی در حوزه مدیریت ویروس کرونا وجود دارد ، اعلام کرد:در سایر شهرها این هم گرایی و وحدت رویه در راهبردها وجود ندارد و شاهد از هم گسیختگی حکمرانی در این حوزه هستیم.

 

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران با اشاره به تخت های بیمارستانی دانشگاهی تحت نظر نیروهای مسلح، تأمین اجتماعی و دیگر نهادها بیان کرد:۳۱ هزار و ۲۰۰ تخت در تهران داریم که تلاش کردیم از تمام ظرفیت ها در این حوزه استفاده کنیم و فعلا ۸۰ درصد تخت هایی که به بیماران کرونا اختصاص دارد از تخت های بیمارستانی زیر نظر دانشگاه هاست.

 

او با اشاره به میزان مرگ و میر در تهران گفت:طبق آمار بیماران بستری شده دو درصد از کل این بیماران متوفی که اگر کل تخت های بیمارستانی در تهران را در نظر بگیریم ۱.۳ خواهد شد که نسبت به آمار سراسر کشور وضعیت مطلوبی است.

 

زالی گفت:ترویج خود مراقبتی و تلاش برای عدم حضور افرادی که دارای علائم جدی در فضاهای عمومی و فضاهای درمانی میتواند یکی از راهبردهای مطلوب برای کنترل این ویروس باشد.

 

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران با بیان این که پرسیده می شود چه زمانی این ویروس ریشه کن می شود، پاسخ داد:زمان ریشه کن شدن این ویروس متناسب با مداخلات سخت گیرانه تصمیم گیران خواهد بود این که مداخلات کم، متوسط یا سخت گیرانه باشد و سرعت عمل در کنار آن میتواند به ریشه کن کردن سریعتر این بیماری در کشور کمک کند. تا به حال میزان مداخلات در کشور متوسط بوده و نتوانستیم تصمیمات سختگیرانه ای بگیریم. بعضی علت آنرا نگرانی های اقتصادی و اجتماعی عنوان کردند ولی جواب آن روشن است، هر چه زمان این بیماری در تهران طولانی‌تر شود وضعیت فعلی که در اقتصاد تأثیر زیادی دارد نیز ادامه دار خواهد شد.

 

زالی با بیان این که هنوز به نقطه اوج این بیماری در تهران نرسیده ایم تا سیر نزولی طی کند بیان کرد:رسیدن به پیک و قله بستگی به سخت گیری های ما دارد هر چقدر این روند ناقص تر باشد متأسفانه بازه زمانی بیماری طولانی‌تر می شود، اگر ما دو، سه هفته با سختی و سنگینی محدودیت ها را اعمال می کردیم شاید مدت زمان این رخداد کوتاه تر می شد.

 

فرمانده ستاد مبارزه با کرونا در تهران با اشاره به این که دغدغه مشترک همه دلسوزان حل و ریشه کن کردن این بیماری است گفت:فاصله گذاری اجتماعی در شرایطی اجرایی شد که ما شاهد افزایش مراجعه کنندگان سرپایی، افزایش بیمارانی که احتیاج به بستری دارند و کاهش ترخیص اشخاص بستری شده هستیم و این نشان می دهد هنوز این ویروس در تهران کنترل نشده و شیب ابتلا فزاینده است.

 

زالی با تأکید بر اینکه الگوی ابتلا به کرونا در تهران به غیر تبعیت از منحنی عمومی، تکان های سینوسی نیز دارد، گفت:شیب ابتلاء به بیماری کرونا (corona) در تهران شاهد تکان های سینوسی است یعنی در روزهایی که حضور نامتعارف شهروندان را شاهد هستیم مثل هفته آخر اسفند ماه بازتاب آنرا در اواخر هفته نخست ماه فروردین مشاهده کردیم. برگشت مسافران نوروزی نیز هم چنان ادامه دارد و ما شاهد وضعیت سخت تر بعد از طی چند روز خواهیم بود.

 

او از حرکت از اجرای فاصله اجتماعی به سمت فاصله اجتماعی هوشمند خبر داد و گفت:این تغییر مسیر باید با تأمل باشد و نباید تصمیم گیری های ما با عجله و شتاب اجرایی شود چون شتاب زدگی امکان دارد بحران های جدیدی ایجاد کند.

 

زالی پیش بینی کرد هفته آينده با فزونی مبتلایان کرونا در تهران که در ایام نوروز به مسافرت رفتند روبرو خواهیم بود. همینطور طی سه روز گذشته که شهر تهران شاهد افزایش جمعیت و تراکم و ترافیک بوده نیز طی ۵ تا ۹ روز آینده بازتاب های خود را در میزان مبتلایان نشان خواهد داد.

 

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران اضافه کرد:اغلب ترددها به علت اجبار و اضطرار و به وسیله اقشار فرودستی است که نگران کسب و کارهای خویش هستند، افرادی که نگران چک برگشتی، مشکل اجاره مسکن و … هستند که باید بسته راهبردی برای این افراد پیش بینی شود. در تهران نهادهای حمایتی اقدامات خوبی انجام داده اند ولی نیاز به یک برنامه جامع راهبردی برای اقشار فرودست و آسیب پذیر هستیم.

 

او با اشاره به حضور معتادان متجاهر در سطح شهر گفت:این افراد ناقلان فعال هستند و میتواند حضورشان در سطح شهر آثار بدی در اذهان مردم تهران داشته باشد. باید مدیریت شهری فعالیت های چشمگیر در این حوزه من جمله فعالیت گرمخانه ها، سامان سراها در این مدت داشته باشد اما باید یک برنامه جامع راهبردی با کمک و مشورت شورای شهر برای وضعیت پیچیده فعلی تهیه و به دولت پیشنهاد شود.

 

وی کودکان کار و خیابان و زباله گرد، سالمندان کار را نیازمند شارژهای مداوم اعتباری دانست و اذعان کرد:شهرداری باید در این راه با ستاد ملی کرونا همراهی داشته باشد.

 

زالی با بیان این که فایل روزآمد آمار اقشار آسیب پذیر در اختیار نهادهای حمایتی مثل کمیته امداد امام خمینی (ره) ، بهزیستی و … وجود دارد ولیک باید یک بانک اطلاعاتی کامل از طرف تمامی سازمان های حمایتی تهیه شود، گفت:این بانک اطلاعاتی کمک می کند برنامه های جامعه هدف حمایتی شفاف و روشن باشد.

 

او افزود :اتباع بیگانه فاقد کارت های اقامتی که به علت مشکلات مالی و ترس به مراکز مراجعه نمی کردند خوش بختانه با تصمیم وزارت بهداشت که کمک به این افراد از خدمات بشردوستانه به حساب می آید حاوی حال اقدامات درمانی قرار گرفتند، در سطح دستفروشان افرادی که دارای پروانه هستند از برنامه های حمایتی برخوردارند اما افرادی که فاقد پروانه و آسیب پذیرتر نیز هستند باید مورد توجه قرار گیرند.

 

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران با اشاره به جمع آوری کودکان زباله گرد خاطرنشان کرد:گاهی اوقات بعضی رفتارها به علت اضطرار شاید خشن بنظر بیاید ولی ناچار بودیم برای کنترل و مهار این بیماری برخی رفتارها را انجام دهیم.

 

او تأکید کرد:حمایت از اقشار فرودست و شناسایی آن ها و تهیه یک برنامه راهبردی جامع از اولویت های نهادهای حاکمیتی باشد تا امکان حضور بیشتر افراد در خانه ها وجود داشته باشد هر چقدر ما با سرعت کمتری این تصمیمات را بگیریم زمان ابتلا و شیوع این بیماری طولانی‌تر خواهد شد.

 

او تأکید کرد:بسته های حمایتی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای اقشار آسیب پذیر تهران چاره ساز نیست.

 

زالی اصرار کرد:تصمیمات شتاب زده و عجولانه اثرهای زیان بار اقتصادی را طولانی تر خواهد کرد.

 

وی تاکید کرد:تهران برای مقابله با کرونا باید الگوی متفاوت تری را دنبال کند.

 

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران همچنین از فزونی ظرفیت غربالگری در تهران با همراهی خانه های سلامت شهرداری خبر داد.

 

تهران نقطه داغ کرونا در کشور/ منطقه پاک نداریم

 علیرضا زالی فرمانده ستاد کرونای تهران در حاشیه برگزاری دویست و هفتمین جلسه شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران درباره موضوع کرونا در پایتخت اظهار داشت: در جلسه امروز دغدغه و پیشنهادات اعضای شورای شهر مطرح شد و تصمیم گرفتیم که بیش از گذشته از پشتیبانی شورای شهر در مورد پیشگیری و مقابله با کرونا استفاده کنیم. 

 

وی افزود: بسیاری از پیشنهادات شورای شهری‌ها در ستاد کرونا نیاز به پیگیری دارد، بر همین اساس از ظرفیت مدنی شورا از این به بعد استفاده خواهیم کرد تا اقدامات بیشتری جهت مقابله با کووید ۱۹ حاصل شود.

 

فرمانده ستاد کرونای تهران ادامه داد: پایتخت با حجم فراوان ترددها نسبت به سایر شهرها مواجه بوده و در حال حاضر هیچ منطقه پاکی به لحاظ نبود کرونا نداریم. میزان آلودگی این ویروس در تهران بالا است که البته ما با ردیابی تلفن همراه مبتلایان و نرم‌افزارهای تراکنش‌های مالی آنها برخی از مناطق را بیشتر مورد بررسی قرار داده‌ایم.

 

وی گفت: طی روزهای آینده کار مشترکی را با شهرداری تهران در حوزه محله‌محوری آغاز می‌کنیم تا مشخص شود کدام محله مبتلایان بیشتری دارد و باید اقدامات گسترده‌تری برای آن انجام داد.

 

زالی در مورد حضور مردم تهران در سطح خیابان‌ها علی‌رغم وجود کرونا گفت: برخی از مردم به دلیل مشکلات اقتصادی مجبور به حضور در خیابان و مراجعه به ادارات را دارند که با ارائه تسهیلاتی در زمینه چک‌ها، اجاره‌بها و مالیات می‌توان بخشی از این رفت‌وآمدها را کاهش داد. دولت هم باید بسته‌های حمایتی را هر چه سریعتر در نظر گیرد و آن را توزیع کند. ولی دسته دیگری از مردم بدون ضرورت در سطح شهر حضور می‌یابند که این مسأله اختلال‌هایی را نیز در شدت یافتن کرونا ایجاد می‌کند. 

 

فرمانده ستاد کرونای تهران خاطرنشان کرد: شرایط کرونا در حال حاضر به صورتی است که  آمار آن بالا بوده البته با فراز و نشیب‌هایی همراه است. همچنین به طور کلی در بحران کرونا پایتخت نقطه داغ محسوب می‌شود و هر گونه طرح و مداخله‌ای باید با اصل فاصله‌گذاری اجتماعی صورت گیرد.

 

وی خاطرنشان کرد: این اصل باید با جامعیت بیشتر اعمال شود و شورای شهر هم کمک کند تا اقدامات اساسی صورت گیرد و با عجله از بحران عبور نکنیم.

  19 فروردین 1399
بخش : سلامت
کد خبر: 75932
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز