وزیر بهداشت: کووید۱۹ یک بیماری مولتی ارگان است/ شناسایی کامل‌تر تغییرات کرونا در ایران از طریق جداسازی ژنوم مبتلایان

وزیر بهداشت,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
وزیر بهداشت با بیان اینکه هر بیمار مبتلا به کووید ۱۹ که جان خود را از دست می‌دهد، تابلوی خاص خود را دارد، گفت: کووید۱۹ یک بیماری مولتی ارگان است و موارد ابتلا شکل‌های مختلفی از عوارض بیماری را تجربه می‌کنند.

دکتر سعید نمکی در نشست کمیته علمی کشوری سیاست‌گذاری بیماری کووید۱۹ با تشکر از اعضای هیئت علمی پزشکی کشور برای فعالیت شبانه روزی در این کمیته، گفت: ممنونم که شما عزیزان هم عضو اتاق فکر مقابله با کرونا بودید و هم سربازی برای مقابله با بیماری در خط مقدم فعالیت کردید.

 

وی افزود: من از روزهای اول به همکارانم گفتم که این بیماری یک شتر گاو پلنگ است که هم می‌تواند شاخ بزند، هم گاز بگیرد و هم لگد بزند. برای مقابله با بیماری لازم است آگاهی کاملی نسبت به بیماری داشته باشیم. باید از مناظر مختلف به بیماری نگاه کنیم و به شکل بین رشته‌ای به این بیماری بنگریم.

 

وی با بیان اینکه هر بیمار مبتلا به کووید ۱۹ که جان خود را از دست می‌دهد، تابلوی خاص خود را دارد، ادامه داد: کووید۱۹ یک بیماری مولتی ارگان است و موارد ابتلا شکل‌های مختلفی از عوارض بیماری را تجربه می‌کنند. مثلا خانم پرستاری چند روز قبل در بندرعباس جان خود را از دست داد در حالی که علامتی به جز خستگی نداشت و تست کرونای او مثبت شد.

 

شناسایی کامل‌تر تغییرات کرونا ویروس در ایران از طریق جداسازی ژنوم مبتلایان

مسئول آزمایشگاه تشخیص ویروس کرونای پژوهشگاه رویان با بیان اینکه در سال ۱۹۶۶ ویروس کرونا برای اولین بار شناسایی شد، اما علائم جدی نداشت، گفت: کرونا ویروس­ انسانی در طول زمان جهش­‌هایی داشته است و برای شناسایی تغییرات آن نیازمند توالی کامل‌تر ژنوم این ویروس از مبتلایان هستیم.

 

مهدی توتونچی، دانشیار گروه ژنتیک پژوهشگاه رویان در کارگاه مجازی شبکه آزمایشگاهی بنیاد علم و فناوری مصطفی، با تشریح تاریخچه­ کروناویروس­‌های انسانی (h-Cov-۱۹) اظهار کرد: در سال ۱۹۶۶ این ویروس برای اولین بار شناسایی شد، اما علائم جدی نداشت؛ ولی در سال ۲۰۰۲ ویروس SARS-COV (ویروس مولد سندرم حاد تنفسی یا بیماری سارس) و در سال ۲۰۱۲ ویروس MERS-COV (مِرس) پدیدار شدند.

 

وی با اشاره به خصوصیات ژنومی SARS-COV-۲ (ویروس مولد بیماری کووید – ۱۹) خاطر نشان کرد: شباهت توالی ژنوم این ویروس با ویروسSARS-COV حدود ۷۹ درصد و با ویروس MERS-COV حدود ۵۰ درصد است.

 

توتونچی با تاکید بر اینکه کرونا ویروس­ انسانی در طول زمان جهش­‌هایی داشته است، خاطر نشان کرد: ما توالی­­­‌های ویروس SARS-COV جدا شده از مبتلایان موجود در کشور را با هدف بررسی شیوع پیشرونده، طراحی تست­‌های تشخیصی خاص­‌تر و جستجو برای یافتن روند­های درمانی به دست آورده­‌ایم.

 

دانشیار گروه ژنتیک پژوهشگاه رویان با تأکید بر اهمیت توالی­‌یابی ژنتیکی در "تشخیص و درمان" ویروس کرونا گفت: ۲۰ توالی کامل ژنوم ویروس SARS-COV-۲  جداشده از بیماران کشور جمع­‌آوری شده است.

 

توتونچی همچنین در ادامه سخنان خود گفت: در جهش­‌های ویروس، تغییراتی در اسید آمینه رخ داده است. جهش­‌های نوکلئوتیدی و پروتئین به منظور ردیابی تغییرات توالی ویروس SARS-COV-۲ در ایران، مورد بررسی مفصل و دقیق قرار گرفت.

 

توتونچی تاکید کرد: برای دست­یابی به تغییرات خاص­‌تر این ویروس در کشور، به توالی کامل­‌تر ژنوم  SARS-COV۲ جدا شده از مبتلایان ایرانی نیاز است.

  13 خرداد 1399
بخش : سلامت
کد خبر: 76397
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز