وزارت بهداشت تست کرونا را محدود کرد/ وضعیت وخیم کرونا در خراسان جنوبی و مشهد

وضعیت تست کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: براساس بخشنامه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تست کرونا تنها برای افراد بالای ۶۰ سال علامت‌دار و افراد پرخطر انجام می‌شود.

دکتر «ابراهیم شکیبا» گفت: براساس این بخشنامه و باتوجه به محدودیت دسترسی به تجهیزات نمونه‌گیری و کیت‌های تشخیصی، دشواری روش نمونه‌برداری و خطر انتقال بیماری در حین نمونه‌برداری، اکنون تعداد محدودی از موارد در لیست غربالگری اولیه آزمایشگاهی قرار دارد.

 

او در مورد این محدودیت ها، گفت: تست کرونا برای افراد سرپایی علامت‌دار با سن بالای ۶۰ سال و با وجود بیماری زمینه‌ای (گروه‌های پرخطر از نظر عوارض کووید ۱۹) و زنان باردار، افراد در تماس با فرد مبتلا به شرط با سن بالای ۶۰ سال و با وجود بیماری زمینه ای (گروه‌های پرخطر از نظر عوارض کووید۱۹) و زنان باردار و زندانیان علامت دار (در قرنطینه ورودی توصیه می شود در صورت دسترسی به تست، برای همه افراد تست انجام شود، در غیر این‌صورت در صورت تشخیص یک فرد مبتلا برای همه افراد در تماس با وی تست انجام شود) انجام می‌شود.

 

کارکنان زندان در تماس مستقیم با زندانی مبتلا، معتادین متجاهر علامت‌دار در مراکز ماده ۱۶، کارکنان مراکز ماده ۱۶ در تماس مستقیم با معتادین متجاهر، مددجویان سامانسراها، مراکز نگهداری معلولین و سالمندان علامت‌دار و سایر مراکز تجمعی، کارکنان سامانسراها، مراکز نگهداری معلولین و سالمندان و سایر مراکز تجمعی در تماس مستقیم با مددجویان مبتلا، اتباع خارجی علامت‌دار ساکن در مهمان شهرها، اتباع داخلی علامت‌دار وارد شده از کشورهایی باشیوع بالا و پرسنل شاغل در بخش‌های ویژه کووید ۱۹ و کارکنان ارایه خدمات برای کووید ۱۹ در واحدهای PHC از دیگر گروه هایی هستند که برای آنها تست کرونا انجام می شود.

 

براساس اعلام وزارت بهداشت استان‌های خوزستان، کرمانشاه، کردستان، هرمزگان، آذربایجان غربی و خراسان رضوی بیشترین موارد ابتلا و بستری بیماری کووید۱۹ را داشته و در وضعیت قرمز قرار دارند.

 

اکنون سه بیمارستان در استان کرمانشاه به بستری و مداوای بیماران کرونایی اختصاص یافته است.

 

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد تا هفتم تیر ۱۳۹۹ و براساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۴۵۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۱۳۹ مورد بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲۲۰ هزار و ۱۸۰ نفر رسید.

 

«سیماسادات لاری افزود: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲۵ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۰ هزار و ۳۶۴ نفر رسید.

 

او گفت: خوشبختانه تاکنون ۱۸۰ هزار و ۶۶۱ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند و ۲ هزار و ۹۲۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

 

به گفته او، تاکنون یک میلیون و ۵۸۳ هزار و ۵۴۲ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است

.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد:وضعیت قرمز در مشهد محدودیت‌ها را بازمی‌گرداند

 مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: با توجه به قرمز بودن وضعیت مشهد و با صدور مجوز توسط رئیس جمهور برای تصمیم‌گیری در ستادهای استانی محدودیت‌ها اعمال می‌شود.

 

محمدرضا رحیمی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: وضعیت در شهر مشهد و تایباد قرمز و مابقی شهرستان‌ها در وضعیت زرد هستند، همچنین شهرستان بینالود در وضعیت سفید به سر می‌برد.

وضعیت تست کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: روزانه بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ نفر در سطح دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد مشکوک به کرونا بستری می‌شوند.

 

رحیمی با اشاره به صدور مجوز توسط رئیس جمهور برای تصمیم‌گیری در ستادهای استانی افزود: با توجه به وضعیت قرمز مشهد امکان بازگشت محدودیت‌ها وجود دارد، از همین‌رو در ستاد دانشگاهی و ستاد استانی پیشنهادات را آماده خواهیم کرد و تصمیمات آماده شده در جلسه‌ای با حضور استاندار ارائه خواهد شد و زمانی که به تصویب ستاد استانی برسد، محدودیت اعلام عمومی خواهد شد.

 

وی با اشاره به اینکه تیم بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی تمام تلاش خود را می‌کنند تا شرایط را به حالت عادی بازگردانند، گفت: تنها راه غلبه و پیروزی بر این ویروس و اینکه مشکلات مردم بیشتر نشود این است که چرخه انتقال شکسته شود و این شامل رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده کردن از ماسک، شستشوی مداوم دست‌ها با آب و صابون و مهم‌تر از همه رعایت دستورالعمل بهداشتی مرتبط با هرکدام از مشاغل و صنوف مختلف است، اگر مردم این اصول را رعایت کنند کمترین مشکلات را خواهیم داشت.

 

ممنوعیت ادامه فعالیت تالارها در ۶ شهرستان خراسان جنوبی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به ممنوعیت فعالیت تالارها در شهرستان‌های با وضعیت شیوع نارنجی و قرمز در استان، گفت: فعالیت تالارهای شش شهرستان استان ممنوع شد.

 

محمد دهقانی فیروزآبادی، امروز یکشنبه ۸ تیر به رسانه‌های گروهی اعلام کرد: هم اکنون ۶۷ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

 

وی از شدت وضعیت شیوع کرونا در استان خبر داد و گفت: شرایط ابتلاء به ویروس کرونا روز به روز در استان تشدید می‌شود و وضعیت استان وخیم شده است.

 

به گزارش ایسنا، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: اکنون ۱۹۰ بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

 

دهقانی با اشاره به ممنوعیت فعالیت تالارها در شهرستان‌های با وضعیت شیوع نارنجی و قرمز در استان، تصریح کرد: فعالیت تالارهای شش شهرستان استان ممنوع و این مصوبه به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ابلاغ شده است.

 

وی افزود: در شهرهایی که هنوز اجازه فعالیت تالارها وجود دارد باید ۵۰ درصد ظرفیت پذیرش مهمان داشته و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و همچنین در شهرهای با وضعیت شیوع قرمز و نارنجی در صورت فعالیت تالارها مجبور به پلمب واحد صنفی خواهیم بود.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند یادآور شد: از هم استانی‌ها تقاضا می‌کنیم فاصله گذاری اجتماعی را رعایت و حتماً از ماسک استفاده کنند تا شاهد شیب نزولی کرونا در استان باشیم.

 

  9 تیر 1399
بخش : سلامت
کد خبر: 76709
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز