هزینه تولید واکسن کرونا در ایران چقدر است؟
نمکی: باید خودمان را برای یک راه سنگلاخی در آینده آماده کنیم/کرونا ماهیت شتر، گاو، پلنگی دارد

سعید نمکی,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
وزیر بهداشت گفت: هر کس فکر کند که بهترین مدل درمان و بیماریابی برای کرونا را یافته و اگر در آینده با همین مدل ادامه دهد، موفق خواهد بود، نشان‌دهنده "توهم" است؛ باید یک ماه صبر کرد تا بدانیم این ویروس شترگاوپلنگ تحت تاثیر کدام دارو قرار خواهد گرفت!

دکتر سعید نمکی امروز در جلسه کمیته علمی کشوری مشورتی کووید۱۹ در وزارت بهداشت اظهار کرد: توانستیم دستاوردهای قابل توجهی را در عرصه بین المللی داشته باشیم، از نخستین روزها از همکارانم تقاضا کردم جلسه‌ای برگزار شود؛ با توجه به شناخت علمی که از ویرس داشتم برایمان مشخص بود که با پدیده جدیدی روبه‌رو هستیم. برای من کاملاً مشخص بود که این ویروس با اجدادش تفاوت های ساختاری دارد و برخورد با این ویروس ویژه است و باید خودمان را برای هر دگرگونی و تحولی آماده کنیم و با مدلی متفاوت از ویروس‌های دیگر با آن برخورد کنیم.

 

وی افزود: در میانه‌های اسفند سال گذشته، نامه‌ای به معاونت تحقیقات و فناوری نوشتم و گفتم با توجه به شیوع کرونا در کشور می‌طلبد تیم‌های علمی به این امر مهم بپردازند؛ همواره معتقد بودم نباید در تهران بنشینیم و برای همه نقاط مملکت تصمیم بگیریم زیرا همه علم مملکت در تهران نیست و استفاده از ظرفیت علمی استانها بزرگترین مسئولیت ماست.

 

نمکی ادامه داد: از روز اول از همکارانم خواهش کردم همکاران برجسته‌ای در دانشگاه‌های علوم پزشکی و غیر علوم پزشکی پیدا کنند زیرا کووید۱۹ یک عامل بیماری‌زای چندوجهی است و ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی مختلفی دارد و نباید تنها در جامعه پزشکی دنبال پاسخ سوال‌هایمان باشیم اما متاسفانه این خواهش من به درازا انجامید. باید بتوانیم پارلمانی از علمای رشته‌های مختلف موثر بر کنترل بیماری در ستاد مرکزی وزارتخانه داشته باشیم.

 

نمکی با بیان این‌که همه باید بدانیم ویروس کرونا پیچیده‌ای است، گفت: باید خودمان را برای یک راه سنگلاخی در آینده آماده کنیم زیرا هر کس فکر کند که بهترین مدل درمان و بیماریابی را یافته و اگر در آینده با همین مدل ادامه بدهد موفق خواهد بود، نشان‌دهنده توهم است؛ باید یک ماه صبر کرد تا بدانیم این ویروس شترگاوپلنگ تحت تاثیر کدام دارو قرار خواهد گرفت؛ من تعجب می‌کنم که گاهی می‌گویند یک داروی گیاهی یا پروتکل درمانی یافته‌اند که حتماً کرونا را درمان می‌کند، این تفکر نوعی توهم است.

 

وی با بیان این‌که تغییرات ژنتیک متفاوت و رفتارهای اجتماعی و تغذیه مختلف در هر استان داریم، خاطرنشان کرد: باید مبتنی بر این تفاوت‌ها کار علمی کنیم و همکاران ما دستاوردهای خود را در این زمینه با سایرین به اشتراک بگذارند.

 

هزینه تولید واکسن کرونا در ایران/ موفقیت فاز اول سلول درمانی

رئیس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه توانایی تولید واکسن در محققان پژوهشکده ابن سینا وجود دارد، گفت: ۴-۳ میلیارد تومان برای ساخت واکسن نیاز است.

 

دکتر حمیدرضا طیبی در گفتگو با مهر اظهار کرد: در همان ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور، پژوهشگاه ابن‌سینا به دلیل فعالیت در زمینه ساخت واکسن پیشنهاد داد که می‌تواند در زمینه ساخت واکسن کرونا ورود پیدا کند.

 

وی با بیان اینکه توانایی تولید واکسن در محققان پژوهشکده ابن‌سینا وجود دارد، بیان کرد: معمولاً ساخت واکسن از زمان شروع پروژه به ۱۸ ماه زمان نیاز دارد که در این صورت می‌بایست بودجه تامین شود.

 

رئیس جهاد دانشگاهی در خصوص بودجه ساخت واکسن گفت: ۴-۳ میلیارد تومان برای ساخت واکسن نیاز است و جهاد دانشگاهی به دلیل اینکه بودجه مستقلی برای اینگونه فعالیت‌ها ندارد نمی‌تواند به تنهایی تامین کننده باشد.

 

به گفته وی، بودجه پژوهشکده ابن‌سینا هم برای تولید واکسن کافی نیست و از طرفی اگر بخواهیم در این نوع پروژه‌ها تامین مالی داشته باشد باید یک سرمایه گذار وجود داشته باشد. ولی به دلیل اینکه بودجه ساخت این واکسن از سوی معاونت تحقیقات وزارت بهداشت تامین نشد لذا پروژه پیشنهاد شده از سوی پژوهشکده متوقف شده است.

 

به گفته رئیس جهاد دانشگاهی، بهنگام شیوع کرونا در کشور، وزیر بهداشت اعلام کرد محققان توانمندی‌های تولیدات در زمینه کرونا را اعلام کنند که ما پیشنهاد دادیم زیرا این توانایی وجود داشت؛ اما به تازگی نیز اعلام کردند که ۳ گروه روی این موضوع کار می‌کنند تا واکسن کرونا تولید شود.

 

سلول درمانی نیاز به بودجه دارد

طیبی با تاکید بر اینکه پژوهشگران رویان روی موضوع سلول درمانی کار می‌کنند، بیان کرد: مرحله اول سلول درمانی کرونا در رویان با موفقیت روبرو شده اما مراحل بعدی این درمان نیاز به بودجه دارد.

 

وی ادامه این کار را منوط به موافقت وزارت بهداشت و بیمارستان‌های مسیح دانشوری و شریعتی دانست.

 

وی افزود: پژوهشگاه رویان علی رغم توسعه در فعالیت‌هایش با کمبود بودجه مواجه است که در این شرایط هم افزایشی نداشته است؛ همچنین درآمدهای درمان نازایی، ناباروری و سلول درمانی تقریباً متوقف شده است.

 

رئیس جهاد دانشگاهی با تاکید بر اینکه برای پروژه سلول درمانی هم نیاز به بودجه داریم، بیان کرد: این کار هزینه بر است و به حمایت دارد.

 

طیبی با تاکید بر اینکه البته وزارت بهداشت بر اساس توانمندی در کشور تقسیم کاری را در نظر دارد، بیان کرد: اما در سلول درمانی متوقع هستیم که رویان متولی درمان کرونا در کشور شود.

  7 مرداد 1399
بخش : سلامت
کد خبر: 77016
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز