مشهد در وضعیت قرمز شیوع کرونا/خوزستان از وضعیت قرمز خارج شد
ابهام بزرگ در آمار کرونایی های پایتخت/ ابتلای ۷۰۰ نفر از کارکنان شهرداری تهران به کرونا

آمار فوتی های کرونای تهران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
آمارهای رسمی نشان می دهد کل فوتی های کرونایی به ۱۷ هزار نفر نزدیک می شود. این درحالی است که رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران اعلام کرده در شهر تهران( نه استان تهران) تا کنون ۸۶۰۰ نفر به علت ابتلا به ویروس کرونا (corona) جان خود را از دست داده اند. این عدد ابهام جدیدی در خصوص آمار جانباختگان کرونایی ایجاد می کند.

براساس آمار رسمی، تعداد فوت‌شده‌ها به‌دلیل ابتلا به بیماری کرونا در روز گذشته ۲۱۶ نفر اعلام شده و مجموع فوت شده‌ها به دلیل ابتلا به این بیماری در کشور به ۱۶ هزار و ۹۸۲ نفر رسیده است. اما در این میان ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران اعلام کرده تا کنون در شهر تهران ۸ هزار و ۶۰۰ نفر جان خود را به دلیل ابتلا به کرونا از دست داده‌اند. در واقع براساس آمار اعلام‌شده ۵۱ درصد کل فوت‌شدگان در کشور در شهر تهران اتفاق افتاده است.

 

این در حالی است که خداکرمی به آمار فوتی‌های شهر تهران، نه استان تهران اشاره کرده است. برآوردهای مرکز آمار نشان می‌دهد شهر تهران حدود ۹ میلیون جمعیت دارد، در حالی که استان تهران بیش از ۱۴ میلیون نفر جمعیت دارد. بنابراین شهر تهران حدود ۱۱ درصد از جمعیت کل کشور را دارد. از سوی دیگر شهر تهران به‌عنوان پایتخت کشور، علاوه براینکه بهترین بیمارستان‌ها و خدمات درمانی کشور را در اختیار دارد، به گفته علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران، میانگین سنی فوت شده‌های کرونایی در تهران نیز حدود ۱۰ سال بیشتر از میانگین فوتی‌های سایر استان‌های کشور بوده که این نکته نشان می‌دهد وضعیت بیماران کرونایی در شهر تهران بهتر از سایر شهرهای کشور است.

 

اما آمار اعلام‌شده رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران این ابهام را مطرح می‌کند که با توجه به شرایط بهتر شهر تهران چرا آمار فوت‌شده‌ها در این شهر بیش از نیمی از کل فوت شده‌های کشور را تشکیل می‌دهد. با توجه به‌صورت مساله مطرح‌شده، دو فرضیه مطرح است. اول، ابهام در آمار کل فوت شدگان به‌دلیل ابتلا به ویروس کرونا و کم‌شماری در آن است. دوم اینکه آمار اعلامی توسط خداکرمی اشتباه بوده است.

 

هرچند که به نظر بعید می‌رسد اشتباهی در بیان آمارها رخ داده باشد. از سوی دیگر خداکرمی اعلام کرده که تا دو هفته پیش ۷۱۶۹ نفر در تهران به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند که به نظر می‌رسد آمار فوت‌شده‌ها تا پایان تیرماه است. بنابراین می‌توان محاسبه کرد که در مدت دو هفته که از ابتدای مرداد ماه می‌گذرد، ۱۴۳۱ نفر در شهر تهران به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند. در حالی که تعداد کل فوت‌شده‌های کشور از ابتدای مرداد ماه ۲۳۴۸ نفر بوده است.

 

به عبارت دیگر ۶۱ درصد فوت‌شده‌ها از ابتدای مرداد ماه در شهر تهران بوده‌اند. اگرچه تهران کمتر از یک هفته است که در لیست شهرهای قرمز قرار گرفته، اما به نظر می‌رسد آمار فوتی‌های این شهر بیش از یک هفته است که رکورد‌های بالایی را ثبت می‌کند. این مساله می‌تواند وخیم بودن شهر تهران را گوشزد کند که نیاز به اقدامات بیشتری برای کاهش آسیب‌های ناشی از این ویروس دارد. از سوی دیگر از آنجا که مرگ و میر به واسطه ابتلا به این ویروس رابطه مستقیمی با تعداد مبتلایان کشور دارد، ابهام در مورد تعداد کل مبتلایان به ویروس کرونا نیز مطرح می‌شود.

 

آمار فوتی های کرونای تهران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

کاهش در آمار بیماران بدحال

در کنار خبری که ابهاماتی در مورد آمارهای مرتبط با کرونا مطرح می‌کند، خبر خوب این است که تعداد بیماران بدحال دو روز متوالی روند نزولی داشته است. آمارها نشان می‌دهد در ۹ مرداد آمار بیماران بدحال که نیاز به مراقبت‌های ویژه بیمارستانی داشتند ۴۰۴۱ نفر بوده که در روز بعد یعنی ۱۰ مرداد به ۴۰۲۱ نفر کاهش پیدا کرده است. براساس آمار رسمی اعلام‌شده، تعداد بیماران بدحال روز گذشته (۱۱ مرداد) نیز ۴۰۱۱ نفر بوده که کاهش ۱۰ نفری را نسبت به روز قبل خود ثبت کرده است. کاهش بیماران بدحال می‌تواند کاهش تعداد فوت شده‌ها در هفته‌های آتی را به دنبال داشته باشد.

 

از سوی دیگر آمارهای دیروز نشان می‌دهد از ۲۵۴۸ نفر بیمار شناسایی شده مبتلا به کرونا، ۱۰۶۷ نفر آنها در بیمارستان‌های کشور بستری شده‌اند. در واقع حدود ۴۲ درصد از کل بیماران شناسایی شده نیازمند خدمات بیمارستانی بوده‌اند . این در حالی است که از ۳۱ خرداد به بعد، تعداد بستری‌ها به نسبت کل بیماران شناسایی شده، بیش از ۴۷ درصد بوده است. اگرچه تعداد بیماران شناسایی‌شده به نسبت روزهای قبل کاهش محسوسی نداشته است؛ اما کاهش تعداد بیماران بستری‌شده نیز می‌تواند خبر خوبی باشد.

آمار فوتی های کرونای تهران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

 

ابتلای ۷۰۰ نفر از کارکنان شهرداری تهران به کرونا

مدیرعامل شرکت شهر سالم از ابتلای ۷۰۰ نفر از کارکنان شهرداری تهران به کرونا خبر داد و گفت: ساختمان مرکز سلامت روان شهرداری تهران تکمیل شده است.

 

به گزارش ایسنا، حمید چوبینه در نشست شورای راهبردیمرکز جامع سلامت روان از آماده شدن ساختمان مرکز جامع سلامت روان با همت بخش‌های مختلف شرکت شهر سالم ظرف تنها دو ماه ابراز خرسندی کرد و افزود: تاکنون حدود ۷۰۰ نفر از کارکنان شهرداری تهران به بیماری کرونا دچار شدند که علاوه بر خدمات پزشک خانواده، از مشاوره‌ها و ارتباطات مانوسانه کارشناسان مرکز جامع سلامت روان بهره‌مند می‌شوند.

 

مشهد در وضعیت قرمز شیوع کرونا/ مردم به این شهر سفر نکنند

 دبیر اطلاع رسانی قرارگاه دانشگاهی مبارزه با کرونا دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به وضعیت قرمز مشهد در شیوع کرونا، از مردم خواست در این شرایط به این شهر سفر نکنند.

آمار فوتی های کرونای تهران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

 

حمید رضا رحیمی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۲۰ درصد از بیماران بستری در مراکز درمانی غیر بومی هستند خاطر نشان کرد: متأسفانه برخی از این بیماران در مشهد به دلیل ابتلاء به بیماری کرونا جان خود را از دست می‌دهند که پیکر آن‌ها با تدابیر خاص و آمبولانس‌های ویژه به زادگاهشان ارسال می‌شود.

 

وی با تاکید بر اینکه این دسته از بیماران یا در زمان ورود مبتلا بوده و یا در شهر مشهد به بیماری مبتلا شده‌اند، بیان کرد: در شرایط حاضر بهترین اقدام رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و اجتناب از سفرهای غیر ضروری است.

 

خوزستان از وضعیت قرمز کرونایی خارج شد/ تداوم نظارت بر مشاغل

 معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز با تأکید بر تداوم نظارت بر مشاغل و اماکن در استان، گفت: بعد از هشت هفته سخت استان خوزستان از وضعیت قرمز خارج شده است.

 

 سید محمد علوی شامگاه شنبه در نشست ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا که در سالن مرکز مانیتورینگ مدیریت بحران استانداری برگزار شد، اظهار کرد: بعد از هشت هفته سخت استان خوزستان از وضعیت قرمز خارج شده است و به دنبال حفظ و ارتقای این وضعیت هستیم.

 

وی بر لزوم جدیت داشتن در نظارت‌ها تأکید کرد و افزود: اگر بخواهیم وضعیت سفید و سبز فعلی در شهرهای استان حفظ شود، باید نظارت‌ها بر اماکن و مشاغل مختلف به عنوان بهترین راهکار پیشنهادی تداوم داشته باشد.

 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز در ادامه بیان کرد: این نظارت‌ها با سه امتیازدهی زیر ۵۰ امتیاز ضعیف، بین ۵۰ تا ۸۵ متوسط و بالای ۸۵ درصد نیز مطلوب طبقه‌بندی می‌شود.

 

علوی با اشاره به اینکه نمره ادارات مختلف استان در زمینه تهویه مناسب ۵۰ درصد است، بیان کرد: بیش از ۹۵ درصد ادارات از نظر استفاده از ماسک پرسنل مطلوب و استفاده از ماسک ارباب‌رجوع نیز ۹۰ درصد است اما از نظر رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی ۴۰ درصد و از نظر توجه به گندزدایی و ضدعفونی روزانه نیز ۵۰ درصد هستند.

 

وی به وضعیت مطلوب بانک‌های استان در زمینه گندزدایی روزانه اشاره کرد و گفت: بیش از ۹۰ درصد پرسنل بانک‌ها از ماسک استفاده می‌کنند ولی مراجعه‌کنندگان آنها ۵۰ درصد استفاده ماسک دارند. رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی ۵۰ درصد، تهویه مناسب ۶۰ درصد و دریافت کد رهگیری نیز ۳۰ درصد بود.

  12 مرداد 1399
بخش : سلامت
کد خبر: 77067
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز