ناتوانی شرکت هاي داروسازی در تولید سریع واکسن کرونا
سازمان جهانی بهداشت: هیچ واکسن مورد تاییدی برای عرضه به عموم مردم یافت نشده است/ احتمال توزیع جهانی در سال ۲۰۲۲

اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
یکی از مقامات ارشد سازمان جهانی بهداشت درباره توزیع واکسن کووید ۱۹ در جهان و زمان دسترسی همه به آن توضیح داد.

با گذشت ۱۰ ماه از همه گیری ویروس کرونا در جهان، هنوز هیچ واکسن مورد تاییدی برای عرضه به عموم مردم یافت نشده است. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است هم اینک ۱۹۱ واکسن در کشور های مختلف در حال توسعه است. از این میان، نزدیک به ۴۰ واکسن در مرحله آزمایش انسانی و ۱۰ واکسن (vaccine) در مرحله پاياني قرار دارند. غول های داروسازی جهان ابراز امیدواری کرده اند بتوانند نسخه اولیه واکسن کرونا را اوایل سال ۲۰۲۱ به بازار عرضه کنند. با این حال، یکی از بزرگ ترين چالش های این عرصه، تولید واکسن در ابعاد جمعیت جهان است.

 

بر این اساس، هم اینک جمعیت جهان ۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون نفر است. برآورد پژوهشگران این است که برای ایجاد ایمنی گله ای در جامعه نیازمند واکسیناسیون بیش از ۷۰ درصد جمعیت یک کشور وجود دارد. ایمنی گله ای به حالتی اطلاق می شود که درصد بالایی از مردم یک کشور بطور طبیعی یا از طریق واکسیناسیون عمومی به یک ویروس یا باکتری مبتلا شوند و بعد از بهبودی به دلیل مقاومت دربرابر بیماری، زنجیره شیوع قطع شود و جامعه به ایمنی می رسد. برای مثال ، در مورد کشور آمریکا با جمعیت ۳۳۰ میلیون نفر، بیش از ۲۰۰ میلیون نفر باید به این ویروس مبتلا شوند تا ایمنی گله ای پدید آید. این بدان معنا خواهد بود که شرکت هاي داروسازی باید برای دستکم ۵.۵ میلیارد نفر از جمعیت جهان واکسن تولید کنند. دست یابی به این امر در کوتاه مدت بزرگ ترين چالش برای مبارزه با همه گیری کرونا محسوب می شود.

 

دکتر سمیه سوامیناتان، یکی از مقامات ارشد سازمان جهانی بهداشت در این رابطه اظهار‌کرد: جوانان سالمی که هیچ بیماری زمینه ای ندارند احتمالاً برای دریافت واکسن کرونا (corona) باید تا سال ۲۰۲۲ صبر کنند، زیرا مقامات بهداشتی کشور ها در گام نخست تمرکز خود را بر روی ایمنی سازی افراد مسن و دیگر گروه‌های آسیب پذیر قرار خواهند داد.

 

او تأکید کرد: کارکنان بخش درمانی، کارکنانی که در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار دارند، افرادی که به مردم خدمات عمومی ارائه می کنند و سالمندان احتمالاً اولین گروهی از مردم خواهند بود که واکسن کرونا را دریافت می کنند. با این وجود، سازمان جهانی بهداشت در حال طراحی یک دستورالعمل از اولویت های کسانی است که واکسن کووید ۱۹ را دریافت خواهند کرد. یکی دیگر از مشکل هایی که هم اینک وجود دارد دستیابی به واکسنی است که ایمنی و کارایی آن تایید شده باشد. واکسنی دارای ایمنی و کارایی است که سازمان جهانی بهداشت، سازمان غذا و داروی آمریکا یا سازمان غذا و داروی اتحادیه اروپا آن را تایید کند.

 

اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

این مقام سازمان جهانی بهداشت اظهار کرد: بعضی مردم تصور می کنند در اول ماه ژانویه یا در روز های نخست ماه آوریل واکسن کرونا به بازار عرضه خواهد شد و پس از دریافت آن همه چیز به مانند گذشته به حال طبیعی باز خواهد گشت. اما حقیقت تلخ این است که شرایط آن گونه که مردم تصور می کنند نیست. ما امیدواریم دستکم یک واکسن مطمئن و ایمن تا سال ۲۰۲۱ در جهان یافت شود. با این حال، این واکسن به صورت محدود و نه به اندازه جمعیت جهان به بازار عرضه خواهد شد.

 

سوامیناتان اعلام‌کرد: هم اکنون ۱۰ واکسن کرونا در مرحله پایانی آزمایش ها قرار دارد. از این رو ، تعداد واکسن هایی که بطور بالقوه توانایی توزیع در بازار را دارند متعدد است. بیشتر مردم موافق آن هستند که توزیع واکسن ابتدا از کادر درمانی و کسانی که در خط مقدم مبارزه با ویروس هستند شروع شود. بعد از این اشخاص کسانی که در صورت ابتلا به کووید ۱۹ در خطر بالایی قرار دارند مانند سالمندان و کسانی که از بیماری های زمینه ای رنج می برند باید واکسن را دریافت کنند. دستورالعمل های متعددی درباره توزیع واکسن در میان افراد با اولویت های مختلف وجود دارد، ولی برآورد من این است که افراد سالم و کسانی که در خطر آسیب کمتری قرار دارند مانند جوانان احتمالاً باید تا سال ۲۰۲۲ برای دریافت واکسن صبر کنند.

 

اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

ناتوانی شرکت هاي داروسازی در تولید سریع واکسن کرونا

پیشتر آدار پوناوالا، مدیر اجرایی موسسه سروم هند که بزرگ ترين تولید کننده واکسن در جهان است در مصاحبه با نشریه آمریکایی فایننشال تایمز اعلام‌کرد:شرکتهای داروسازی توانایی تولید واکسن کرونا در ابعاد جهانی آنرا در کوتاه مدت ندارند.

 

او اظهار کرد: در بهترین حالت واکسن مورد نیاز برای واکسیناسیون تمام مردم جهان تا پایان سال ۲۰۲۴ میلادی تولید خواهد شد. من درک می کنم که مردم جهان بسیار خوشبینانه به مسئله یافتن واکسن موثر برای کووید ۱۹ نگاه می کنند، ولی هیچ شرکت داروسازی در جهان تاکنون نتوانسته است یک واکسن را در ابعاد جمعیت جهان تولید کند.

 

این مدیر تأکید کرد: در گام نخست ما هنوز به واکسن کرونا دست نیافته ایم و آزمایش ها برای یافتن این واکسن همچنان ادامه دارد. با این وجود، حقیقت تلخ این است که حتی پس از کشف واکسن نیز ۴ تا ۵ سال زمان می برد که بتوان برای همه جمعیت جهان واکسن کووید ۱۹ را تولید و واکسیناسیون عمومی را تکمیل کرد.

 

اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

 

 

  24 مهر 1399
بخش : سلامت
کد خبر: 77988
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز