ابتلای برخی از بهبودیافتگان کرونا به اختلال بویایی «پاروزمیا»

بعضی از بهبودیافتگان کرونا به نوعی اختلال بویایی مبتلا شده اند که با نام پاروزمیا شناخته می شود، این اختلال بویایی باعث می شود افراد بسیاری از بو های ناخوشایند و عجیب را بدون آن که منبع خارجی داشته باشد تجربه کنند، این بو ها می توانند شامل بوی ماهی فاسد شده، نان سوخته یا حتی زباله باشند.

دکتر نیرمال کومار، جراح گوش، حلق و بینی در انگلستان، می گوید که پدیده ای بسیار عجیب در میان بیماران بهبود یافته کرونا (corona) دیده می شود که برای مدتی شرایطی آزاردهنده را به آنان تحمیل می کند.

 

تا مدتی پیش صرفا گزارش هایی پراکنده درباره رایحه های نامطبوع وجود داشت، اما اکنون بسیاری از بیماران مستقیما به بوی بد شبیه به بوی ماهی فاسد شده اشاره می کنند. درواقع به نظر می رسد این یک علامت جدید است. کومار همچنین اشاره کرد که حتی کادر درمان نیز به دلیل مواجهه با بیماران کرونایی و البته ابتلا به این بیماری اکنون برخی علائم بویایی ناخوشایند را تجربه کرده اند.

 

اما شاید سوال شما این باشد که اچرا افراد چنین علائمی را تجربه می کنند، به گفته دکتر کومار، ویروس کرونا بر روی اعصاب سقف بینی تأثیر می گذارد( مانند یک شوک برای سیستم عصبی) و در نتیجه بویایی دچار اختلال شدید می شود. عجیب ترین نکته این است که برخی بهبودیافتگان کرونا، بو های بد را به شکل چرخشی تجربه می کنند. برای مثال برخی ابتدا بوی زباله، سپس بوی سوختگی و مدتی بعد بو هایی مثل غذا های فاسد شده را تجربه می کنند.

 

یکی از پرسش های مهمی که اکنون همچنان مطرح است این است که چرا برخی از افراد علائم بویایی را تجربه می کنند و برخی دیگر نیز چنین علائمی ندارند، پرسشی که هنوز پاسخ دقیقی برای آن وجود ندارد.

  8 دی 1399
بخش : سلامت
کد خبر: 79298
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز