کرونا ریشه کن نمی شود/ پیک چهارم کرونا خطرناک‌تر است!

وضعیت شیوع کرونا در کشور,کرونا در ایران
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهرن، گفت:بیماری کرونا ریشه کن نمی شود و تنها می توانیم شتاب آنرا کاهش دهیم.

علیرضا زالی، به تغییرات شرایط کرونا در پایتخت نسبت به هفته های قبل اشاره نمود و ادامه داد:این افزایش آماری ممکن است حاکی از شکل گیری یک موج تازه بیماری باشد.

 

وی اعلام کرد:کرونا علاج قطعی ندارد و هیچ دارویی برای ریشه کنی و درمان قطعی آن وجود ندارد و واکسیناسیون تمام افراد جامعه نیز زمان بر است.

 

زالی در ادامه تاکید کرد:برغم تمامی ویروس های جهش یافته کماکان رعایت اصول و پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک و فاصله گذاری در کنترل و پیشگیری از بیماری کرونا مؤثر است.

 

وی باتوجه به اثربخشی اعمال محدودیت ها در آبان از آنها به منزله سرعت گیر برای کاهش شیوع بیماری نام برد و یادآور شد که با توجه به شاخص های آماری شاید دوباره نیاز به اعمال محدودیت های جدی تر باشد.

 

زالی با بیان این مطلب که کرونا هرگز ریشه کن نمی شود گفت:تا مدت های طولانی این بیماری گریبانگیر بشریت است و فقط می توانیم شتاب آن را کاهش دهیم و ریشه کن سازی آن فعلاً منتفی است. حتی اگر در عرصه جهانی نیز کنترل شود حتما به یک بیماری فصلی و آندمیک تبدیل می شود.

 

وی با اشاره به اعتبار تست PCR و تست سریع در غربالگری های، عنوان کرد :طبق مطالعات صورت گرفته تست سریع میزان چشمگیری اعتبار دارد و تست PCR یکی از تست های طلایی برای تشخیص بیماری کرونا است.

 

به گفته زالی، تا به حال هرگز با کمبود تخت بیمارستانی در تهران مواجه نشدیم حتی در تلخ ترین روز کرونایی که ۵ آبان ۹۹ با ۷۵۰۰ بیمار بستری بود و این موج سنگین با همکاری و رشادت مدافعان سلامت مدیریت شد.

 

به چه دلیل پیک چهارم کرونا پرخطر تر است؟

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا ضمن تشریح چرایی خطرناک تر بودن موج جدیدی از بیماری کووید- ۱۹، گفت:اگر دچار پیک جدیدی در کشور شویم، ممکن است که میزان شیوع، مبتلایان و مرگ و میر ناشی از بیماری افزایش یابد؛ چراکه امکان دارد ویروس جهش یافته و مقاوم شود.

وضعیت شیوع کرونا در کشور,کرونا در ایران

دکتر مسعود مردانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به وضعیت شیوع کرونا در کشور، گفت:اکنون بیماری و روند بیماری کاهش داشته است، اما باتوجه به بعضی عدم رعایت ها در پروتکل های بهداشتی شاهدیم که مجددا در برخی مناطق بیماری پیک زده و دارد خیز برمی دارد.

 

وی درباره علت خطر بیشتر پیک چهارم نسبت به پیک های قبلی بیماری در کشور، گفت:اگر دچار پیک جدیدی در کشور شویم، ممکن است که میزان شیوع، مبتلایان و مرگ و میر ناشی از بیماری افزایش یابد؛ چراکه ممکن است ویروس جهش یافته و مقاوم شود.

 

مردانی با بیان اینکه البته نمی توان هیچ چیزی را درباره ویروس کرونا به صورت ۱۰۰ درصد مطرح کرد، گفت:با این حال با توجه به ماهیت ویروس کرونا ممکن است که میزان شیوع و ابتلا به آن بیش از موج قبلی باشد. البته امیدواریم به کمک خدا با توجه به اینکه روند بیماری کاهشی است، پیک چهارم رخ ندهد. به نظر می رسد با نظارت و پایش مستمر می توان از وقوع پیک چهارم پیشگیری کرد.

 

وی تاکید کرد:در عین حال مردم نباید رعایت پروتکل های بهداشتی را با این تصور که بیماری کم شده، کاهش دهند، بلکه همچنان باید پروتکل های بهداشتی مانند شست وشوی مداوم دست ها، استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری فیزیکی، عدم تجمع و ... را جدی گرفته و رعایت کنیم تا روند کاهشی بیماری کووید- ۱۹ حفظ شود و دچار موج جدیدی از بیماری نشویم.

  15 بهمن 1399
بخش : سلامت
کد خبر: 79989
تگ ها :

sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز