مسکو سرانجام تایید کرد: سقوط هواپیمای روسی در صحرای سینا تروریستی بود

سازمان امنیت فدرال روسیه تایید کرد، هواپیمای مسافربری روسیه بر فراز صحرای سینا بر اثر انفجار بمب سقوط کرده و سقوط هواپیما یک اقدام تروریستی بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، الکساندر بورتنیکوف، مدیر سرویس‌ امنیت فدرال روسیه به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور گفت آثاری از مواد منفجره در لاشه هواپیما پیدا شده و انفجار ناشی از بمب در داخل هواپیما بوده است.

وی تاکید کرد: ما می‌توانیم اعلام کنیم که سقوط این هواپیما در سینای مصر یک حمله تروریستی بوده و مواد منفجره در بقایای این هواپیما یافت شده است.

بورتنیکوف گفت: این سقوط نتیجه یک اقدام تروریستی بوده است. طی پرواز یک بمب دست‌ساز با قدرت 1/5 کیلو تی ان تی منفجر شده و در نتیجه هواپیما در هوا منفجر شده است.

پوتین نیز قول داد که عاملان این حمله را یافته و به مجازات خواهد رساند. وی گفت: اقدام نظامی ما نه تنها در سوریه ادامه می‌یابد بلکه تقویت خواهد شد تا تروریست‌ها دریابند که مجازات گریزناپذیر است. این اولین بار نیست که روسیه با جنایت تروریستی وحشتناکی روبرو شده است. ما هیچ چیز را فراموش نمی‌کنیم، کشتن شهروندان ما در سینا از خونین‌ترین جنایات از نظر تعداد تلفات است.

پوتین که در نشستی با مسئولان عالی امنیتی و نظامی این کشور سخن می‌گفت، ادامه داد: روسیه بر اساس منشور سازمان ملل و قطعنامه 51 شورای امنیت برای دفاع از خود اقدام خواهد کرد و برای طراحی برنامه‌های لازم در این مرحله به وزارت دفاع دستورات لازم داده شده است.

مقام‌های روسیه اعلام کردند جایزه‌ای معادل 50 میلیون دلار به هر کسی که اطلاعاتی درباره عاملان انفجار این هواپیما داشته باشد می‌دهند.

مرکز اطلاع رسانی سرویس امنیت فدرال روسیه اعلام کرد: این سرویس از مردم روسیه و جامعه بین‌المللی می‌خواهد برای شناسایی تروریست‌ها کمک کنند. برای اطلاعات منجر به دستگیری تروریست‌ها جایزه‌ای 50 میلیون دلاری پرداخت خواهد شد.

مقام‌های مصری نیز از دستگیری دو تن در ارتباط با سقوط این هواپیما خبر دادند. گفته می‌شود دو تن از کارکنان فرودگاه شرم‌الشیخ به کمک به عاملان بمب‌گذاری مظنون هستند که توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند.

پیشتر داعش مسئولیت سرنگونی این هواپیمای مسافربری ایرباس روسیه را بر فراز صحرای سینا با بیش از 220 سرنشین بر عهده گرفته بود.

هواپیمای سقوط کرده روسیه از نوع ایرباس ای۳۲۱ بود و از شرم‌الشیخ در دریای سرخ به سمت سن‌پترزبورگ پرواز می‌کرد.

 

  26 آبان 1394
بخش : بین الملل
کد خبر: 50117
مرجع: ایسنا
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز