وزیر خارجه ونزوئلا: حاضریم در کاراکاس یا تهران با مخالفان مذاکره کنیم

خورخه آره‌آزا,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
خورخه آره‌آزا، وزیر امور خارجه ونزوئلا اعلام کرد دولت نیکلاس مادورو آمادگی دارد در کاراکاس یا تهران با مخالفان پای میز مذاکره بنشیند.

خورخه آره‌آزا، وزیر امور خارجه ونزوئلا در یک مصاحبه اختصاصی با شبکه هیسپان تی‌وی ایران به سوالات خبرنگار این شبکه درباره موضوعات مختلف پاسخ داد.

 

آنچه در ادامه می‌خوانید مشروح این مصاحبه اختصاصی است:

 

جناب آقای وزیر، امروز در جهان تصاویر متفاوت و متناقضی از ونزوئلا وجود دارد. شرایط کشور به گونه‌ای است که حتی برخی ونزوئلا را کشوری با دو رئیس‌جمهور می‌دانند. نقشه سیاسی و اجتماعی کشور شما در حال حاضر چگونه است؟

از سوال شما متشکرم. پیش از هر چیز باید بگویم ونزوئلا در آرامش کامل به سر می‌برد. برخلاف سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۷ در خیابان‌ها ناآرامی و تخریب اموال عمومی وجود ندارد. با وجود این، برخی در تلاشند تا ونزوئلا را کشوری در حال جنگ و تنش نشان دهند. آنچه امروز در ونزوئلا اتفاق افتاده تلاش برای کودتاست که سردمداران آن نه شهروندان ونزوئلایی بلکه دولت آمریکا و مقاماتی همچون دونالد ترامپ، مایک پنس، جان بولتون و پمپئو هستند که آشکارا مردم کشور را علیه رئیس‌جمهور نیکلاس مادور تحریک می‌کنند.

 

برخی از کشور‌ها معتقدند راه برون رفت از شرایط فعلی مذاکره است. رئیس‌جمهور مادورو هم بر مذاکره تاکید کرده است. آیا از نظر شما در حال حاضر امکان مذاکره وجود دارد؟

دولت مادورو بسیار در خصوص مذاکره جدی است. بدون اغراق باید بگویم رئیس‌جمهور مادورو بیش از ۴۰۰ مرتبه در نطق‌های خود مخالفان را به گفتگو دعوت کرده است. ما آماده مذاکره بدون هیچ پیش شرطی هستیم. تنها شرطی که ما همچون هر دولت قانونی دیگری می‌توانیم داشته باشیم احترام به قانون اساسی است. اگر مخالفان آمادگی داشته باشند حاضریم ظرف ۱۵ روز آینده در کاراکاس یا مونته ویدئو یا تهران با آن‌ها پای میز گفتگو بنشینیم. اما مخالفان تنها در پی آنند تا کودتایی را که آمریکا برنامه‌ریزی کرده پیش ببرند. اما آن‌ها یک بار دیگر شکست خواهند خورد.

 

سال گذشته دولت ونزوئلا در جمهوری دومینیکن با مخالفان دیدار داشت از آن دیدار‌ها چه چیزی می‌توانید به ما بگویید؟

دقیقا یک سال پیش ما مذاکره را با آن‌ها شروع کردیم. به یک پیش توافق رسیدیم و همه چیز برای توافق نهایی آماده بود، اما یک مرتبه مخالفان گفتند که پای هیچ توافقی را امضا نخواهند کرد. برای ما واضح است که آن‌ها دستوراتی را از واشنگتن دریافت کرده بودند و بعد از آن بود که برخی از کشور‌ها انتخابات ریاست جمهوری ما را به رسمیت نشناختند، مخالفان هم از به رسمیت شناختن قانون اساسی و رئیس‌جمهور سرباز زدند.

 

دولت شما کمک‌های بشردوستانه را که پیشنهاد شده نمی‌پذیرد. علت چیست؟ آیا شرایط انسانی در ونزوئلا وخیم است؟

شرایط انسانی در ونزوئلا بحرانی نیست. اقتصاد ونزوئلا توسط آمریکا تحریم شده است. آمریکا به ونزوئلا اجازه استفاده از دلار را به عنوان ارز مبادلاتی نمی‌دهد. بانک‌های جهانی با ما همکاری نمی‌کنند. از ماه آگوست سال گذشته تحریم‌های آمریکا ۳۵ میلیارد دلار به اقتصاد ما ضربه زده است. اما به رغم همه این مشکلات اوضاع انسانی در ونزوئلا بحرانی نیست. برخی از کالا‌ها کمیاب شده‌اند و تمام تلاشمان را می‌کنیم که آن‌ها را تامین کنیم. اگر این ۳۵ میلیارد دلار را در اختیار داشتیم اقتصاد ما شکوفا بود.

 

این کمک‌های انسانی که از آن دم زده می‌شود یک شوی تبلیغاتی بیشتر نیست. باید تاریخ را مطالعه کرد. در سال ۱۹۶۵ آمریکا اعلام کرد که شرایط انسانی در جمهوری دومینیکن وخیم است. به چه علت؟ زیرا دولت این کشور را موافق سیاست‌های خود نمی‌دید. سپس توسط سازمان کشور‌های آمریکایی عده‌ای پزشک و مقداری کمک به این کشور ارسال کردند و همراه آنان ۸ هزار سرباز آمریکایی اعزام کردند که دولت قانونی و دموکراتیک این کشور را سرنگون کردند و یک دیکتاتور را روی کار آوردند. ما کشورمان را در برابر تهاجم خارجی حفظ خواهیم کرد. آمریکا اگر نگران شرایط انسانی است چرا هنگامی که طوفان، پورتوریکو را درنوردید به مردم این کشور که جزو خاک آمریکاست، کمک نکرد. چرا به هائیتی کمک ارسال نکرد؟ چرا کمک‌های بشردوستانه به فلسطین را متوقف کرد؟

 

دولت مادورو اعلام کرده که از صلح حمایت می‌کند. اما آیا احتمال دخالت نظامی آمریکا را کاملا منتفی می‌داند؟

وقتی دولت آمریکا که نیرومندترین ارتش جهان را داراست گزینه نظامی در خصوص ونزوئلا را منتفی نمی‌داند، ما نیز احتمال دخالت نظامی را منتفی نمی‌دانیم و خود را برای آن مهیا می‌کنیم. نیرو‌های مسلح ما آماده هستند. بیش از ۲۰۰ هزار نفر نیروی نظامی حرفه‌ای داریم. همچنین بیش از ۲ میلیون نفر نیروی شبه نظامی داریم. ما مثل جمهوری دومینیکنِ سال ۱۹۶۵ نیستیم. برای هر سناریویی آماده هستیم.

 

وزرای حاکمیت ونزوئلا، شما از چه چیز دفاع می‌کنید؟

ما از مردم دفاع می‌کنیم. از حق موجودیت مستقل دفاع می‌کنیم. از اینکه بر خلاف دوره ۱۵ ساله گذشته خودمان بتوانیم سرنوشتمان را تعیین کنیم. در آن دوره ما تحت سلطه اسپانیا بودیم، بعد تحت سلطه بریتانیا و سپس دولت آمریکا. اما الآن ما خودمان سرنوشتمان را در دست داریم.

 

دولت ونزوئلا خود را در برابر شرایط فعلی چگونه می‌بیند؟

ما آرام هستیم و خوشبین و این خوش بینی از اعتمادی که به مردم داریم سرچشمه می‌گیرد. ما با وجود مشکلات در برابر مشکلات و آمریکا ایستاده‌ایم.

  18 بهمن 1397
بخش : بین الملل
کد خبر: 69440
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

صیدنیوز