استقرار نیروهای نظامی آمریکا در عربستان سعودی: آیا جنگ جدیدی در منطقه در شرف وقوع است؟!

نیروهای نظامی آمریکا در عربستان سعودی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دفاع و امنیت
ایالات متحده در حال استقرار نیروهای نظامی خود در عربستان سعودی است؛ زیرا تنش ها با ایران رو به افزایش است و واشنگتن چاره ای ندارد جز اینکه نیروهایش در منطقه استراتژیک خلیج فارس را تقویت کند.

به نقل از فرانس ۲۴، این اولین اعزام این نوع از نیروها در این حجم از سال ۲۰۰۳ به این سو است. با این شواهد حالا باید پرسید آیا جنگ جدیدی در منطقه در شرف وقوع است؟  آیا اصلا آمادگی برای جنگ وجود دارد؟ 

 

بیانیه های جداگانه ای ریاض و فرماندهی مرکزی ایالات متحده یا سنتکام می گویند که هدف از حضور این نیروها کمک به حفظ ثبات منطقه است. وزارت دفاع عربستان سعودی در این باره گفت: بر اساس همکاری های دوجانبه بین عربستان سعودی و ایالات متحده آمریکا و تمایل آنها برای تقویت هرچه بیشتر امنیت منطقه و حفظ ثبات آن پادشاه سلمان موافقت خود را برای میزبانی نیروهای آمریکایی اعلام کردند.

 

سنتکام نیز درباره این تصمیم گفت که استقرار این نیروها به مثابه یک عامل بازدارنده است و توانایی ما برای دفاع از نیروها و منافع ما در منطقه را تقویت می کند. اما نظر آندریاس کریگ، استاد دانشکده کالج لندن، چیز دیگری است، او اعتقاد دارد که گسیل نیروهایی آمریکایی به منطقه یعنی اینکه واشنگتن در حال آماده کردن خود برای هر سناریو ای است و این حضور بیش از آنکه امنیت را تقویت کند باعث تنش می شود.

 

واشنگتن و تهران از ماه مه ۲۰۱۸، زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از موافقتنامه هسته ای ۲۰۱۵ خارج شد و تحریم های جدیدی علیه جمهوری اسلامی اعمال کرد وارد مرحل تازه ای از رویا رویی شده اند.

 

ترامپ و متحد عربستان سعودی نیز ایران را متهم به حمله به تانکرها و هواپیماهای بدون سرنشین در خلیج فارس از ماه مه گذشته کرده اند.

 

ایران این اتهامات را رد کرده و تهدید کرده که در صورت هرگونه حمله نظامی ای، تنگه هرمز را که حدود یک سوم نفت جهان از آن عبور می کند، خواهد بست.

 

بر اساس گزارش رسانه های آمریکا این کشور ۵۰۰ سرباز را در پایگاه هوایی ارتش شاهزاده سلطان در جنوب ریاض مستقر خواهند کرد. کریگ در این باره گفت: این نیروها برای پایگاه هوایی پرنس سلطان برای استقرار بالقوه یک اسکادران هوایی آماده هستند.

 

این پایگاه از سال ۱۹۹۱ متعلق به هزاران نیروی ایالات متحده و اسکادران جنگنده های جت این کشور که در عملیات طوفان صحرا حاضر بودند، بوده است.

 

 پیام این اقدام آمریکایی ها چیست؟ 

تحلیلگران می گویند که استقرار این نیروها در راستای تقویت روابط بین واشنگتن و ریاض  به ویژه روابط نظامی تضعیف شده در سال گذشته بوده است. جیمز دورزی، محقق دانشکده مطالعات بین المللی سنگاپور، گفت: سعودی ها می گویند: اگر با ما بمانید، با شما خواهیم بود. 

 

کنت مک کینزی هم روز پنج شنبه با حضور در پایگاه هوایی پرنس سلطان، این اقدام را عملی ضروری در راستای تامین امنیت آبراه خلیج فارس دانست. این دیدار یک روز پس از آن برگزار شد که مجلس نمایندگان ایالات متحده برای جلوگیری از فروش ۸/۲ میلیارد دلار اسلحه به پادشاهی یعودی تصمیم گرفت.

 

در ایالات متحده و در سراسر جهان، فروش سلاح های آمریکا به عربستان سعودی افزایش یافته است. منتقدان می گویند که آنها برای حمله به یمن مورد استفاده قرار می گیرند. سازمان ملل متحد می گوید که جنگ یمن بدترین بحران انسانی در جهان است.

 

آیا محمد بن سلمان شریک قابل اعتمادی است؟ 

 

علیرغم انتقادات، ترامپ بارها و بارها از محمد بن سلمان، ولیعهد پادشاه عربستان سعودی، که همچنین وزیر دفاع این کشور است، تمجید کرده. کریگ در مورد او می افزاید: برای شاهزاده سعودی این اقدام آمریکا از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که او اطمینان حاصل می کند واشنگتن متعهد به تامین امنیت عربستان است.

 

او گفت، بن سلمان برای مدت طولانی تلاش کرده تا برخی از نیروهای آمریکایی را از پایگاه هوایی آلادید در قطر، که در نزدیکی پایگاه بزرگ نظامی خاورمیانه واشنگتن قرار دارد، به عربستان بیاورد. به همین جهت برای بن سلمان مهم است که همچنان آمریکا را متعهد به حمایت از کشورش ببیند.

 

به هر حال استقرار نیروهای آمریکایی در عربستان سعودی حداقل برای خود این کشور و شخص بن سلمان اهمیت بالایی دارد و بیش از آن که آن را مربوط به ایران دانست باید در چارچوب روابط ریاض و واشنگتن تعبیر کرد، اما نباید فراموش نمود که به هر حال حضور نیروهای آمریکایی در بحرین، عربستان، قطر امارات و عمان نشان از آمادگی این کشور دارد و تنها می تواند بر دامنه تنش بیافزاد.

  1 مرداد 1398
بخش : بین الملل
کد خبر: 72870
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز