جمعی از خانواده شهدا و جانبازان ترور ایران با جاوید رحمان دیدار کردند

جمعی از خانواده شهدا و قربانیان ترور ایران در دیدار «جاوید رحمان» گزارشگر ویژه حقوق بشر تاکید کردند: توجه به مسئله حقوق بشر قربانیان ترور بدون بررسی و توجه به نقش دولت های خارجی راهگشا نخواهد بود.

به نقل از روابط عمومی انجمن دفاع از قربانیان تروریسم، جمعی از اعضای این انجمن در حاشیه چهلمین اجلاس شورای حقوق بشر در ژنو سوئیس با جاوید رحمان، گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران دیدار و گفت وگو کردند.
در این دیدار، تعدادی از خانواده های شهدا و جانبازان ترور در ایران که در این اجلاس شرکت کردند به چگونگی شهادت بستگان یا مصدومیت خود و همچنین معرفی انجمن به عنوان نماینده خانواده‌های قربانیان ترور و فعالیت های آن در حوزه حقوق بشر پرداختند.
یکی از اعضای انجمن در این دیدار گفت: حقوق بشر یک مجموعه به هم پیوسته و غیرقابل تفکیک است که باید به صورت فرآیندی مورد بررسی قرار گیرد و نگاه استاتیک و گزینشی به حقوق بشر هیچ کمکی به ارتقاء آن نخواهد کرد.
وی ادامه داد: نگاه گزینشی به حقوق بشر هر چند ممکن است در برخی مواقع گشایش های مقطعی ایجاد کند،اما در نهایت باعث سخت تر شدن شرایط جامعه مدنی و پیشبرد آرمان های بشردوستانه در ایران خواهد شد.
جاوید رحمان نیز ضمن قدردانی از فعالیت های انجمن در زمینه حقوق بشر، به فعالیت گروه های تروریستی در ایران اشاره کرد و از حاضران درمورد انفجار اتوبوس حامل نیروهای سپاه در زاهدان به عنوان آخرین حادثه تروریستی در ایران سوال کرد که آیا این اقدام هم تروریستی محسوب می‌شود؟ و چه دولتی در این انفجار دخیل بوده است؟
یکی از اعضای انجمن در پاسخ به جاوید رحمان گفت: این اقدام تروریستی بود و دولت پاکستان و چند دولت دیگر نیز آن را محکوم کردند. ضمن این که دولت پاکستان برای همکاری با دولت ایران برای دستگیری عوامل آن اعلام آمادگی کرده است.
وی در عین حال گفت: دولت‌هایی نظیر عربستان سعودی، فرانسه؛ آمریکا و رژیم صهیونیستی از گروههای تروریستی در ایران از جمله گروه تروریستی جندا... و سازمان مجاهدین خلق (منافقین) حمایت می‌کنند.
این عضو انجمن یادآورشد: توجه به مسئله حقوق بشر قربانیان ترور در ایران بدون بررسی نقش دولت های خارجی در حمایت از گروه های تروریستی نمی تواند راهگشا باشد. کودکان قربانی ترور در ایران که شاهد حضور و فعالیت آزادانه تروریست ها در کشورهای اروپایی و آمریکایی وسازمان ملل هستند، چگونه باید به ادعاها و مکانیسم های طراحی شده توسط سازمان ملل و مجامع بین المللی برای ارتقاء و حمایت از حقوق بشر اعتماد کنند؟
گزارشگر ویژه حقوق بشر هم ضمن تایید این مسئله گفت: موارد مطرح شده در این جلسه را در گزارش های آتی خود مد نظر قرار خواهم داد و از شما می خواهم اسناد و اطلاعات خود را درباره فعالیت گروه های تروریستی در ایران و قربانیان ترور را برای من ارسال کنید.
به گزارش ایرنا، هیاتی از انجمن دفاع از قربانیان تروریسم در حاشیه چهلمین اجلاس شورای حقوق بشر با مقامات سازمان ملل و اعضای نمایندگی های کشورهای مختلف در این شورا ملاقات کرد.
این هیات در حاشیه این اجلاس کارگاه آموزشی با موضوع 'بغض کودکان در جستجوی عدالت' با حضور و سخنرانی شخصیت های بین المللی برگزارکرد که مورد استقبال بسیاری از فعالان حقوق بشری قرار گرفت.

  27 اسفند 1397
بخش : ایثاروشهادت
کد خبر: 70051
مرجع: ایرنا
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز