یادداشتی به قلم حسین محمدی اصل:
افکار عمومی جهان و افول امپراطوری مادی گرایان

تفسیر  های متفاوت از ترامپ برای ترس معنا دار یا عبور از آن؟؟؟

اگر در نگاه اول بخواهیم شخص روی کار آمده به عنوان رئیس جمهور آمریکا را محک بزنیم  
باید همان نگاه عامیانه و متواتر در رسانه ها را  رو مورد اشاره قرار دهیم که:
 ((رئیس جمهور جدید آمریکا  یک فرد خشن وجنگ طلب است که باید از او ترسید )) این نگاه  تاثیر پذیرفته از پوپولیسم انتخاباتی و شعار زدگی جامعه ی امریکاست،القای این نگاه  از سوی رسانه های گروهی جهان ،بیشتر با تاکتیک های گوناگون برای تصویر سازی در اذهان ملت ان کشور و دیگر ملت هاتصویر گری شده است  .
این تصویر سازی نهایتا به صورت مرعوب کننده ای در مخاطبان خود اعم از دولت ها و ملت ها  تاثیر گذاشته و ذهن آنها را در برمیگیرد  بااین تصور
که، آمریکا دوباره میخواهد دست به سلاح ببرد و با ملت های دیگر وارد جنگ و کشتار بی رحمانه بشود. مثل بوش و..
ترامپ ،احیاء کننده هژمونی ترس از اقتدار آمریکایی !!؟؟؟

اما تحلیلی که میتواند درست باشد این است که رسانه های جمعی  دست به دست هم داده اند تا امپراطوری و هژمونی در حال افول آمریکا را  با اسطوره سازی از یک اهریمن احیاء کنند .امپراطوریی که تریلیون ها دلار بدهی دارد و جمعیت میلیونی گرسنگان بیکاران و فقیران را در زیر پوسته ی شکننده ی تبلیغاتی اش مخفی کرده است و روز به روز بر بحران داخلی اش افزوده میشود .
در آخرین تحلیل اشپیگل آلمان آمده بود امریکا در حال تبدیل شدن به یک کشور جهان سومی است.
 این کشور جهان سومی مردمی دارد که با ماشین های مدل بالا غذای خیریه ای میگیرند و در ماشین های گران قیمت شب را صبح میکنند زیرا خانه ای برای زندگی ندارند .درین تحلیل گفته میشود ، آمریکای امروز  با نوع جدیدی از فقر اجتماعی و تشکیل طبقه ی فقیر جدید  با چهره ی ثروت مند ولیکن بی خانه و غذا روبروست .
این شکاف اجتماعی و شکست اقتصادی در آمریکا بیشتر نشان دهنده ی نیاز هرچه بیشتر آمریکا به احیاء و بازتولید اقتدار است و این موج رسانه ای در خارج از مرز های این دولت ملت نشان از بمباران های اطلاعاتی برای تحمیل تفکر آمریکا برتری دارد .
در بدترین حالت ممکنبه لحاظ عقلانی شخص روی کار آمده در این کشور استعمارگر، راهی ندارد جز نگاه به داخل و مدارا با بیرون چرا که برای آمریکا خیزش های داخلی هزینه بردار تر از جنگ های خارجی برای وصول به هژمونی سخت است .
امروز سیاست خارجی آمریکا پس از هشت سال دوران جنگ های نیابتی و تهدید های دیپلماتیک به نوعی از توانایی حضور سخت در مناطق تحت نفوذش باز مانده و ملت ها به نوعی به خود آمده اند و ادبیات سخت جایگاه خود را از دست داده است . به عنوان مثال اظهارات ضد امریکایی رئیس جمهور فیلپین در مورد توافقات نظامی امنیتی این دو کشور و عدم موافقت با امضای آن در اینده میتواند نشان از سیر تشجیع ملت ها در مبارزه با امپریالیسم آمریکایی باشد .
در مورد روی کار آمدن این شخص آن چیزی که تایید کننده ی این تحلیل است میزان شکننده آراء و رویدادگی اجتماعی است که میتواند نشان از تحرکات این ملت  برای خروج از وضع موجود در آمریکای استعمارگر را باشد .

ترامپ ،پیامد های ان برای اروپای مرعوب ...
ان تحلیل دیگری که اروپائی ها را هم به خود مشغول ساخته است موضوع میل ترامپ به روسیه است .اروپائی ها روسیه را یک خطر امنیتی بالقوه برای خود میبینند و اگر ترامپ این میل خودرا عملی کند باید شاهد یک تزلزل و تغییر غیر باور کردنی در اینده غرب با عنوان پایان دوران غرب باشیم به گونه ای که مثلا ترامپ در وعده های انتخاباتی اش اشاره میکند بر اینکه کشورهای عضو ناتو باید در بودجه های دفاعی خود صرف نظر کنند و به خودکفایی نظامی در دفاع از خود برسند که این موضوع خود موقعیت غرب را به خطر می اندازد .
با توجه به این موضوع اگر ترامپ روسیه را وارد تحرکات سیاست خارجی خود کند و اتحادیه اروپا را با یک خطر بالقوه رو برو سازد میتوان گفت که اوکراین شاهد یک صف ارایی گسترده در تقابل اروپا با روسیه خواهد شد .
موضع دیگر ترامپ مبنی بر تقابل تجاری با چین مورددیگریست که حساسیت زایی آن میتواند نقش هژمونیک امریکا در شکل دهی غرب و قدرت امریکا را با خلع کنترل روبرو کند
البته این تحلیل ها را باید پس از عبور ترامپ سرمایه دار از سیستم سیاسی امریکا بازنگری کرد.
حسین محمدی اصل
دانشجوی  کارشناسی علوم سیاسی
دانشگاه ازاد اسلامی مشهد الرضا علیه السلام

  27 آبان 1395
بخش : یادداشت
کد خبر: 56784
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 1
  • کاووش | 4/09/1395 - 07:12

    سلام
    خوب بود
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

صیدنیوز