اعلام جرم دادستان بلژیک علیه دیپلمات ایرانی

اسدالله اسدی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
دادستانی بلژیک یک دیپلمات ایرانی و سه نفر دیگر را به برنامه ریزی برای بمب‌گذاری در نشست مجاهدین خلق [منافقین] در فرانسه متهم کرده است.

طبق ادعای دادستانی بلژیک، اسد‌الله اسدی به آماده سازی یک حمله تروریستی کمک کرده است. سه نفر دیگر هم به مشارکت در این طرح متهم شده‌اند.

 

به نوشته دویچه وله، آلمان روز سه شنبه ۱۷ مهر "اسدالله اسدی" دیپلمات ایرانی را به بلژیک تحویل داد. او در سفارت ایران در وین اتریش کار می‌کرد.

 

مقامات اروپایی مدعی هستند دو نفر از آن‌ها در ماه ژوئن درحالی که ۵۰۰ گرم ماده منفجره "تی ای تی پی" همراه داشتند توسط پلیس بلژیک دستگیر شدند. یک مظنون دیگر هم در فرانسه دستگیر و به بلژیک تحویل داده شده است.

 

یورونیوز هم نوشت: مقامات قضایی بلژیک روز چهارشنبه اسدالله اسدی، دیپلمات سفارت ایران در اتریش و سه نفر دیگر را به برنامه‌ریزی برای بمب‌‌گذاری در نشست مجاهدین خلق در پاریس متهم کردند. هر چهار متهم در دادگاه تفهیم اتهام شدند.

 

اسدالله اسدی در آلمان بازداشت و سپس به بلژیک تحویل داده شد. دو متهم دیگر در ماه ‌ژوئن به همراه ۵۰۰ گرم ماده منفجره پروکسید استون در بلژیک بازداشت شدند. متهم چهارم نیز در فرانسه دستگیر و سپس به بلژیک تحویل داده شد.

 

دولت فرانسه هفته گذشته اعلام کرد دارایی‌های وزارت اطلاعات ایران و دو شهروند ایرانی را با ادعای ارتباط با طرح حمله به گردهم‌آیی مجاهدین خلق [ منافقین] در پاریس مسدود کرده است.

 

در واکنش به این اقدام فرانسه، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه اتهامات مطرح شده علیه ایران در پرونده بمب‌گذاری در فرانسه را رد کرد و خواهان آزادی فوری دیپلمات ایرانی شد.

 

احضار سفیر آلمان به وزارت خارجه ایران

خبرگزاری‌های دولتی روز چهارشنبه گزارش دادند که وزارت خارجه ایران، سفیر آلمان را در اعتراض به تصمیم دادگاه آلمانی برای انتقال این دیپلمات به بلژیک احضار کرده است.

 

حمایت پومپئو "از اقدامات متحدان اروپایی علیه تهدیدهای ایران"

مایک پومپئو وزیر، خارجه آمریکا با اشاره به تحویل اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی از سوی مقامات آلمان به بلژیک او را یک "مقام ایرانی" خواند که در "پوشش دیپلمات عمل می‌کند".

 

او مدعی شد: «ابعاد این توطئه، که به بازداشت شماری از مظنون‌ها در سراسر اروپا انجامیده، از جمله در بلژیک، فرانسه و آلمان، یادآوری می‌کند که ایران همچنان، مهم‌ترین دولت حامی تروریسم در سراسر جهان است.»

 

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد:« ما از متحدان اروپایی خود در روند مقابله با تهدیدهای تروریستی مورد حمایت ایران، پشتیبانی ‌می‌کنیم. ایالات متحده به همکاری با هم‌پیمانان برای مقابله با تهدیدهای ناشی از حکومت ایران ادامه خواهد داد.»

  19 مهر 1397
بخش : سیاسی / خارجی
کد خبر: 66917
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

صیدنیوز