کم کاری در الکترونیکی کردن خدمات را نمی پذیریم
روحانی: مردم می‌توانند با وثیقه گذاری سهام عدالت، کارت اعتباری بانک‌ها را اخذ کنند

حسن روحانی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دولت
رئیس جمهور در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات گفت: با تحول دیجیتال در آستانه تحقق مشارکت کامل مردم در حکمرانی هستیم و دستگاه‌های اجرایی باید داده‌های خود را آزاد کنند تا امکان نقد مردم از دولت بیشتر فراهم شود.

به گزارش ساجد خبر، رییس جمهور تأمین بهتر سلامت و صیانت از جان و زندگی مردم را در گرو خدمات الکترونیکی گسترده و امن دانست و با بیان اینکه امروز همه زیرساختهای دولت الکترونیکی در کشور فراهم است، تأکید کرد: از هیچ دستگاهی کم کاری و تعلل در الکترونیکی کردن خدمات را نمی پذیریم.

 

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر سه شنبه در جلسه شورای عالی فناوری اطلاعات اظهار‌کرد: وزرا و رؤسای دستگاه های اجرایی مسئول تحقق کامل دولت الکترونیکی هستند و شورای اجرایی نیز هنگام بروز اختلافات نظر، باید ایجاد هماهنگی و رفع تعارض کند.

 

رییس جمهور با تأکید بر ضرورت توسعه فناوری اطلاعات و تکمیل هرچه سریعتر دولت الکترونیک، گفت: اگر چه کرونا (corona) سبب اختلال در بخشی از فعالیت های کشور شد و قسمت هایی نیز آسیب های جدی دید ولی در حوزه فناوری اطلاعات باعث شد تحول دیجیتالی دولت سرعت بگیرد.

 

روحانی با برشمردن اهمیت نقش دولت الکترونیکی و تحول دیجیتال در شفافیت، بهره وری و رضایت مندی مردم، گفت: با تحول دیجیتال در آستانه تحقق مشارکت کامل مردم در حکمرانی هستیم و دستگاه های اجرایی باید داده های خود را آزاد کنند تا امکان نقد مردم از دولت بیشتر فراهم شود.

 

او با تأکید بر این که حرف مردم را بشنویم باید خود را در معرض نقد مردم قرار دهیم و داده ها و اطلاعات دولت باید در اختیار مردم قرار گیرد، اظهار‌کرد: قانون انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات در دولت تدبیر و امید اجرایی شده و امروز نیز شاهدیم که با دسترسی مردم به این اطلاعات راه بسياري از تخلفات بسته شده است. البته این کافی نیست و باید در آزاد سازی داده و اطلاعات تلاش گسترده ای تا امکان نظارت جمعی مردم بر فرآیندهای دولت میسر شود.

 

رییس جمهور پرداخت ۲۰ میلیون وام کرونا تنها با یک درخواست پیامکی را حاصل تعامل چند دستگاه اجرایی دانست و گفت: در واقع به جای حرکت دادن مردم بین ادارات داده های دیجیتالی حرکت داده شد هم کار مردم ساده تر شد و هم در زمان و هزینه صرفه جویی شد.

 

روحانی ادامه داد: همانند همین اتفاق در سهام عدالت رخ داد و تحقق یکی از دست آوردهای دولت در آزاد شدن سهام و امکان خرید وفروش آن کاملاً الکترونیکی فراهم شد. امروز حتی برای ثبت نام و مشارکت در رونق ملی بازار سهام نیازی به خارج شدن از خانه نیست بیش از ۱.۵ میلیون نفر احراز هویت برخط شده اند و در کنار آن امکان دسترسی مردم به بازار سهام ودیدن دارایی های خودشان تسهیل شد.

 

رییس جمهور ابراز امیدواری کرد:با همکاري سازمان بورس با وزارت ارتباطات و بانک مرکزی واریز الکترونیکی سود سهام و برگزاری مجامع بورسی با امکان مشارکت مردم در نظام تصمیم گیری شرکتها بطور کامل اجرایی شود.

 

روحانی ایجاد و توسعه زیرساخت جلسات ویدیو کنفرانس در دستگاه های اجرایی و کسب وکارها بر بستر شبکه ملی اطلاعات را اقدام مهمی برشمرد که با پیوند دادن آن به بخش آموزش کشور در کنار الزامات فاصله اجتماعی موجب ایجاد تحولی در شیوه سنتی آموزش شده و محدودیت های فیزیکی نظام اموزش کشور با دیجیتالی شدن و تحول دیجیتال رفع می شود.

 

حسن روحانی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دولت

رییس جمهور ادامه داد: روز گذشته اتفاق خوبی در نظام اقتصادی کشور رخداد و برای نخستین بار در کشور اوراق بهادار خزانه سفته و تمبر مالیاتی آن به صورت الکترونیکی و بدون مراجعه به بانک برای تعهد وام کرونای کسب و کارها راه اندازی شد و این موضوع مهمی است که سند دیجیتالی هم ارز سند فیزیکی قابلیت استفاده و کاربری در نظام اقتصادی پیدا کند. هم شفافیت ایجاد می کند و هم امکان جعل را از بین می برد.

 

روحانی با اشاره به اجرایی شدن امکان وثیقه گذاری سهام عدالت، اظهار‌کرد: امروز مردم می توانند با وثیقه گذاری آن کارت اعتباری بانکها را اخذ کنند. اینها همه تحول دیجیتالی است که در دولت تدبیر وامید شتاب گرفته است. ولی دو حوزه مهم مالیاتی و سلامت نیز اتفاقات خوبی افتاده است اما باید این اتفاقات شتاب بیشتری بگیرد و شفافیت و کیفیت خدمات دیجیتالی دولت ارتقاء پیدا کند.

 

رییس جمهور فراهم شدن امکان پرداخت مالیات بر نقل وانتقال املاک مسکونی به صورت الکترونیکی و بدون مراجعه به ادارات دارایی را اقدامی مثبت برشمرد و گفت: این نخستین گام در مسیر خدمات کاملاً الکترونیکی مالیاتی است. انواع دیگر مالیات نیز باید کاملاً الکترونیکی شود و مردم را برای اخذ مالیات آزار ندهیم و منصفانه از ایشان مالیات بگیریم.

 

روحانی، تمدید الکترونیکی دفترچه های بیمه و صدور۲۳ میلیون نسخه الکترونیکی در ایام کرونا را گامی مهم در حذف کاربری دفترچه بیمه دانست و اظهار‌کرد: همپوشانی بیمه ها تا حد مطلوبی رفع شده است ولی این حد کفایت نمیکند. مردم تنها با همان کارت هوشمند ملی یا شماره ملی باید خدمت سلامت خود را دریافت کنند و وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت ایران و سازمان تامین اجتماعی باید مسیر نسخه الکترونیکی را با سرعت بیشتر اجرایی کنند.

 

در این جلسه موضوعاتی همچون ارائه خدمات الکترونیکی انتظامی، نظام مند شدن مراجعات قرائت کنتورهای گاز برق و آب تکمیل پایگاه نشانی مکان محور کد پستی (GNAf) و تصحیح و به روزرسانی کد پستی و نشانی مکان محور قبوض آب برق و گاز، حذف مراجعات غیرضرور به شعب و کارگزاری های تامین اجتماعی و حذف مکاتبات کاغذی با ارائه خدمات کاملا الکترونیکی غیرحضوری به بیمه شدگان و کارفرمایان از قبیل درخواست های بیمه بیکاری، مفاصا حساب، سابقه بیمه و ...، ساماندهی فرآیندهای ثبت نام آزمون های سراسری و ورود به نظام آموزش عالی، حذف کاغذ در بعضی مستندات نظام بانکی، استقرار نسخه الکترونیکی و کاهش کاربری دفترچه درمان برای تسهیل خدمت رساني به مردم و سرعت بخشی به پرداخت مطالبات پزشکان از بیمه ها و تجمیع درگاه های سازمان های بیمه گر و سهولت کاری برای خدمت دهنگان نظام سلامت در راستای توسعه و تکمیل دولت الکترونیکی به تصویب رسید.

  7 مرداد 1399
بخش : سیاسی / دولت
کد خبر: 77025
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز