احتمال انفجار در پارچين/ روایت از نوری که آسمان بامداد جمعه تهران را روشن کرد

علت انفجار در پارچین,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دفاع و امنیت
بامداد روزگذشته فیلمی به سرعت منتشر شد که در آن نور نارنجی‌رنگی همراه با صدای مهیب آسمان منطقه شرقی تهران را شبیه به غروب خورشید روشن می‌کرد. برخی در فضای مجازی نوشتند که صدا و نوری در پردیس، بومهن و مناطق اطراف تهران به وضوح شنیده و رویت شده بود. بسیاری با بررسی نقشه‌ها نشان دادند که محل انفجار جایی نزدیک پارچین بوده است. بعد از این مقامات نظامی وقوع انفجار در این منطقه را تایید کردند ولی گفتند که این انفجار تلفات جانی نداشته و ربطی هم به مناطق نظامی موجود در این نقطه نداشته است.

در دقايق اوليه نيمه‌شب جمعه ۶ تيرماه، تعدادي از کاربران شبکه‌هاي اجتماعي از مشاهده نور نارنجي‌رنگ در مناطق شرقي تهران خبر دادند. در ويدئوهاي ارسالي مخاطبان اين نور به مدت چند ثانيه مشاهده مي‌شود. حميدرضا گودرزي، معاون امنيتي استاندار تهران درباره انتشار نور نارنجي در شرق تهران گفت: جزييات اين موضوع در دست بررسي است. ايسنا همچنين نوشت؛ «اخبار دريافت‌شده حاکي است، تصاويري که از بامداد روز جمعه در فضاي مجازي با عنوان وقوع انفجار در منطقه شرق تهران منتشر شده مربوط به انفجار يک مخزن گاز صنعتي در حاشيه يکي از مراکز وزارت دفاع بوده و هيچ ارتباطي به تاسيسات نظامي واقع در منطقه فوق ندارد». ميرشهاب‌الدين قوامي، مدير روابط‌عمومي اورژانس تهران نيز گفت: تا اين لحظه تقاضايي از اورژانس مبني بر اعزام تکنسين و آمبولانس در اين خصوص نداشته‌ايم.

علت انفجار در پارچین,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دفاع و امنیت

 

تاييد انفجار مخزن گاز

تا در نهايت سخنگوي وزارت دفاع به تشريح علت اين اتفاق پرداخت. سخنگوي وزارت دفاع گفت: در پي انفجار در پارچين هيچ آسيبي به کسي وارد نشد و تلفاتي هم نداشتيم و در حال حاضر هم مجموعه و منطقه مخازن گاز تحت کنترل هست. امير داوود عبدي درباره جزئيات انفجار پنج‌شنبه شب در منطقه پارچين تهران، اظهار کرد: اتفاقي که در جنوب‌شرقي تهران رخ داد به دليل نشست مخازن گازي بود که در منطقه عمومي پارچين رخ داد و عامل انفجار و شعله‌ور شدن آتش شد. وي که با شبکه خبر گفت‌وگو مي‌کرد، افزود: بلافاصله يگان‌هاي آتش‌نشان و اطفاي حريق وارد منطقه شدند و به‌سرعت و به‌خوبي آتش مهار شد و هيچ آسيبي به کسي وارد نشد و تلفاتي هم نداشتيم و در حال حاضر هم مجموعه و منطقه مخازن گاز تحت کنترل هست. عبدي ادامه داد: الحمدا... هيچ مشکل خاصي نداريم و همه چيز طبق روال عادي طي مسير مي‌کند. سخنگوي وزارت دفاع در پايان گفت: محل وقوع اين حادثه منطقه مسکوني نيست و يک منطقه تپه‌مانندي است که اين اتفاق آنجا رخ داد و خدا را شکر مي‌کنيم که آسيبي به کسي وارد نشده است.

 

پارچين چرا مهم شد؟

نام پارچين در زماني بر سر زبان‌ها افتاد که ادعاهايي درباره فعاليت‌هاي هسته‌اي در اين مکان شد البته اين ادعاها هيچگاه تاييد نشد؛ چنانکه در آبان ۹۴ مديرکل آژانس همچنين به امضاي نقشه راه ميان تهران و آژانس اشاره کرد که بر اساس آن تمام موضوعات مربوط به ابعاد احتمالي نظامي برنامه هسته‌اي ايران قرار است تا ۱۵ دسامبر حل خواهد شد. يوکيا آمانو اظهار کرد: طبق اين نقشه راه من به همراه ترو واريورانتا، معاون مديرکل به ايران سفر و از سايت پارچين بازديد کرديم. مکاني که آژانس از مدت‌ها پيش خواستار دسترسي به آن بود. همچنين نمونه‌برداري‌هاي محيطي از پارچين صورت گرفت که هم‌اکنون در آزمايشگاه‌هاي تخصصي آژانس در وين قرار دارند و بازرسان در حال بررسي آنها هستند. مديرکل آژانس گفت که در تاسيسات پارچين اتاق انفجار مشاهده نشد.

 

این اولین بار نبوده که در پارچین انفجار رخ می‌دهد. ۲۲ آبان ۱۳۸۶ هم انفجاری در منطقه پارچین رخ داد که گفته می‌شود به روستای حمومک در اطراف آن آسیب زد. کارخانه‌های صنایع دفاع در پارچین از سال ۱۳۱۱ فعالیت داشته‌اند و امروزه حدود ۵۰۰ واحد مسکونی سازمانی و همچنین شهرک‌های اقماری دارد. در این میان معاون امنیتی انتظامی استاندار تهران نیز از مردم خواست، به شایعات در خصوص علت صدای شرق تهران توجه نکنند. حمیدرضا گودرزی در گفت‌وگو با مهر اظهار کرد: تاکنون گزارشی از علت صدا و نور در شرق تهران نداشتیم. معاون امنیتی انتظامی استاندار تهران ادامه داد: بررسی علت دقیق نور و صدای شرق تهران به نیروی انتظامی سپرده شده و در حال بررسی موضوع هستند.

  7 تیر 1399
بخش : سیاسی / داخلی
کد خبر: 76673
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز