اعضای اوپک مسائل سیاسی را در تصمیم‌گیری‌ها وارد می‌کنند

عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه اعضای اوپک باید سهم ایران را در تولید و صادرات نفت برگردانند، گفت: در نشست قبلی اوپک زنگنه با چهار کشور مهم اوپک برای بازگشت ایران و افزایش تولید و صادرات نفت با مذاکره کرد و آنها قول حمایت دادند.محمدسعید انصاری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد نشست کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)،گفت: اوپک محل، تصمیم‌گیری و اجرا و نظارت بر تصمیم خود است و قاعدتا وقتی اعضا در جلسه اوپک می‌نشینند در مورد قیمت و میزان تولید تصمیم می‌گیرند، نباید مسائل سیاسی در این تصمیم‌گیری دخیل باشد.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت:متاسفانه اعضای اوپک مسائل سیاسی را در تصمیم‌گیری وارد می‌کنند و یکی از مهمترین دلایل کاهش قیمت نفت موضوع سیاسی بود که باعث شد قیمت از 110 دلار در هر بشکه به 42 دلار برسد.

 

عربستان با توجه به حمله و تجاوز به یمن، مجبوربه صادرات بی‌حدود و حساب نفت است

وی افزود: عربستان با توجه به حمله و تجاوز به یمن، نیازمند مسائل مالی زیادی است و مجبورهستند نفت را بی‌حدود و حساب صادر کنند و باید تصمیمی که در اوپک گرفته می‌شود،قبل از هرچیز همه اعضا به آن متعهد باشند؛البته عربستان می‌خواهد تولید خود را افزایش دهد و در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشد.

انصاری با تاکید براینکه اعضای اوپک نباید در تصمیمات خود مسائل سیاسی را وارد کنند، بیان کرد: اگر در تصمیم‌گیری این موضوع را رعایت کنند، این سازمان می‌توانند موفق باشد و نفت جهان را تولید و نظارت کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم در خصوص مدیریت اوپک، تاکید کرد: مدیریت اوپک صحیح نیست، البته شاید به صورت شعار به اسم مدیریت درست باشد،، اما به دلیل اینکه اقدام سیاسی می‌کنند قابل پذیرش نیست و به همین دلیل شاهد کاهش قیمت نفت بودیم.

 

افزایش تولید توسط هر کشور عضو خلاف است

وی با بیان اینکه افزایش تولید توسط هر کشور عضو خلاف است، ادامه داد: اعضای اوپک نسبت به یکدیگر تعهد دارند ولی متاسفانه به تعهد خود پاینبد نیستند و اگر در نشست سقف تولید را کاهش ندهند و به تصمیم خود برای تولید براساس میزان سقف پاینید نباشند، قیمت نفت افت نمی‌کند.

زنگنه بهترین دیپلماسی را داشته است

انصاری درباره دیپلماسی نفتی ایران با اشاره به اینکه امیدوارم نقش واقعی خود را در اوپک پیدا کنیم، بیان کرد: در نشست قبلی اوپک آقای زنگنه بهترین نوع دیپلماسی را داشته و نشست‌هایی با برخی از کشور‌ها برگزار کرد و به طوری که همه خبرنگاران قبل از شروع جلسه به سراغ وزیر نفت ما آمدند و زنگنه درایت به خرج داد که راضی هستیم.

بازپس گیری سهم ایران در صادرات و بازار نفت

عضو کمیسیون انرژی مجلس در مورد بازگشت دوباره ایران به بازار نفت و تولید براساس گذشته و باز پس گیری سهم ایران در صادرات و بازار نفت، اظهار داشت: بعد از لغو تحریم‌ها باید میزان تولید نفت خود را به میزان گذشته افزایش دهیم.

وی تصریح کرد: عراق و کویت پس از جنگ خود بدون نیاز به بحث و جلسه اوپک به حق خود رسیدند و میزان تولید نفت را به قبل از جنگ خود برگرداندند و ما ازهمین موضوع استفاده می‌کنیم که بتوانیم حق خود را پس بگیریم و پس از لغو تحریم‌ها تولید خود را مجددا  به قبل از تشدید تحریم‌ها برسانیم.

انصاری درمورد نامه وزیر نفت کشورمان در اجلاس قبلی اوپک در مورد بازکردن جای برای نفت ایران، بیان داشت: در حقیقت، ایران می‌تواند پس از لغو تحریم‌ها سقف تولید و صادرات نفت خود را به میزان گذشته افزایش دهد.

وی تصریح کرد: در نشست قبلی اوپک، زنگنه با چهار کشور مهم اوپک برای بازگشت ایران و افزایش تولید و صادرات نفت با برگزاری نشست خصوصی مذاکره کرد و آنها قبول دارند که سهم ما برگردد.

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: با افزایش تولید نفت ایران قطعا در روز اول قیمت کاهش خواهد یافت؛ اما این نمی‌تواند پایدار باشد و بعد از مدتی دوباره قیمت برمی‌‎گردد.

  13 آذر 1394
بخش : مجلس / اقتصاد مقاومتی
کد خبر: 50599
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
نظرسنجی

به نظر شما کدام تیم فاتح جام جهانی 2018 خواهد بود


ساجدنیوز نسخه اندروید تلگرام ساجدنیوز