مدیر پایگاه جهانی میدان امام اصفهان خبر داد
کشف آبراهه صفوی درحین مرمت و تعمیرات وضوخانه مسجد امام خمینی

مسجد امام خمینی,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی
مدیر پایگاه جهانی میدان امام اصفهان گفت: در حین مرمت و تعمیرات وضوخانه و سرویس بهداشتی مردانه در مسجد امام اصفهان آبراهه دوره صفوی کشف شد.

به نقل از روابط عمومی پایگاه‌های ثبت جهانی استان اصفهان فریبا خطا بخش اظهار داشت: این آبراهه در ادامه آبراهه دوره صفوی که چندی پیش در نمازخانه مسجد امام خمینی (ره) در حین عملیات ناوکشی برای رفع رطوبت پیدا شده بود، کشف شد.

 

وی افزود: آبراهه مکشوفه در وضوخانه ضلع شرقی مسجد امام ابعاد وسیع‌تری نسبت تری به آبراهه کشف شده قبلی دارد.

 

مدیر پایگاه جهانی میدان امام اصفهان تصریح کرد: با کشف آبراهه صفوی در وضوخانه مردانه در مسجد امام عملیات مرمت و بازسازی سرویس بهداشتی مسجد متوقف و کار باستان شناسی این آبراهه آغاز شد.

 

گفتنی است مسجد امام مهم‌ترین مسجد تاریخی اصفهان و یکی از مساجد میدان نقش جهان است که در طی دوران صفوی ساخته شد و از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به‌شمار می‌رود.

 

این بنا شاهکاری جاویدان از معماری، کاشی‌کاری و نجاری در قرن یازدهم هجری است؛ مسجدِ امام در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۰۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی و همراه با میدان نقش جهان، به عنوان یکی از بناهای میراث جهانی در یونسکو ثبت شده‌است.

 

  15 شهریور 1398
بخش : اصفهان / جامعه
کد خبر: 73574
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز