در گفت وگوی خبرنگار ما با پژوهش گر اردبیلی به مناسبت 25 اسفند مطرح شد:
پروین اعتصامی ، شاعر ه نامی ، ظلم ستیز و مردم دوست
بیست و پنجم اسفند ، سال روز تولد پروین اعتصامی در تقویم رسمی کشورمان ، به نام روز بزرگ داشت این شاعره نامی ، نامگذاری شده است.

 

به گزارش ساجد خبر از اردبیل - عباس نوروزی همایون ،  بیست و پنجم اسفند ، سال روز تولد پروین اعتصامی در تقویم رسمی کشورمان ، به نام روز بزرگ داشت این شاعره نامی ، نامگذاری شده است. به همین مناسبت خبرنگار ما با محمدرضا نوذریان پژوهش گر و مدرس دروس ادبیات فارسی در دانشگاه ، گفت وگویی ترتیب داد.

وی در این مصاحبه بااشاره به این که رخشنده اعتصامی معروف به پروین اعتصامی ، زاده 1285 در تبریز، از شاعران توانای ایران به شمار می رود افزود : درکنار استعداد خدادادی ، باید تربیت خانوادگی و توجه پدرش یوسف اعتصام را از رموز توفیقات او دانست. 

نوذریان توضیح داد : پروین ، نه تنها از همان اوایل کودکی از پدرش که جزو سرآمدان ادبی آن روزگار به شمار می رفت استفاده ها کرد بلکه از استادان بزرگی چون دهخدا هم بهره جست که یقینا نقش بی بدیلی در تعالی علمی و فکری او به جا گذاشت.
این مدرس دانشگاه اضافه کرد : وی مدتی هم در کتاب خانه دانش سرای عالی تهران به عنوان کتابدار مشغول فعالیت بوده که بی گمان در تقویت بنیه علمی اش تاثیر مثبت داشت .
نوذریان در قسمت دیگری از سخنانش با اشاره به این که گفته می شود پروین ، سرودن شعر را حدودا از هشت سالگی آغاز کرد تبیین نمود : ظلم‌ستیزی و ابراز همدلی و همدردی با محرومان و ستم‌دیدگان از نکات اصلی مطروح در شعرهای اوست و شاعر در کنار این ، موضوعات تربیتی و اخلاقی مهمی مانند غنیمت دانستن فرصت ها، اندرزها ، یادآوری ناپایدار بودن دنیا و... را درون مایه شعرهای خویش قرار داده تا جایی که تعدادی از اشعاراو به دلیل پرداختن به مفاهیم پندآموز و داشتن زبان روان ، از سال ها پیش در کتاب های فارسی مقاطع مختلف درسی وارد شدند که شعر زیبای اشک یتیم با مطلع « روزی گذشت پادشهی از گذرگهی / فریاد شوق بر سر هرکوی و بام خاست » از آن جمله است.
این پژوهش گر زبان و ادبیات فارسی خاطر نشان کرد : دیوان پروین اعتصامی در سال 1314 خورشیدی به زیور طبع آراسته شد که دربرگیرنده اشعار وی در قالب های مختلف قطعات ، قصاید و مثنویات می باشد .
نوذریان گفت : پروین در قطعاتش ، بخشی از روحیات ، اندیشه ها و پیام هایش را به صورت پرسش و پاسخ یا مناظره مطرح کرده و این کار که البته سابقه ای دیرین در عالم ادبیات دارد در آثار او با استفاده از شخصیت بخشی ، تخیل و تمثیل ،گاهی میان انسان‌ها و گاهی هم بین جانوران ، گیاهان و حتی اشیاء انجام و نهایتا به معروفیت و حسن ادای پیام های مورد نظر سراینده ، کمک کرده اند .
وی ادامه داد : این شاعره خوش ذوق که از او به عنوان مشهورترین شاعر زن ایرانی یاد شده ، در سرودن شعر از سبک برخی شعرای پیشین نیز به نحو مناسبی استفاده کرده تا جایی که مرحوم محمدتقی بهار در آغازینه ای که برای دیوان وی نوشته اذعان نموده این دیوان ترکیبی از دو سبک و شیوه لفظی و معنوی آمیخته با سبکی مستقل است ، یکی شیوه خراسانی به ویژه ، ناصر خسرو قبادیانی و دیگری شیوه شعرای عراق و فارس مانند مصلح الدین شیرازی است.
او اظهار کرد : به تعبیر زنده یاد بهار ، دیوان موصوف از حیث معانی نیز بین افکار حکما و عرفاً است و این جمله با سبک مستقلی که خاص عصر امروزی و بیش تر پیرو تجسم معانی و حقیقت جویی می باشد ترکیب یافته و شیوه ای بدیع به وجود آورده است .
نوذریان در بخش دیگری از گفت وگوی خود با خبرنگار ما ، از پروین به عنوان شاعری مردمی و فروتن یاد کرد و اظهار نمود : این ادیب آزاده ، حتی پیشنهاد ورود به دربار را هم با بلند نظری نپذیرفت و رد کرد.
گفتنی است بنا به اطلاعات مندرج در دیوان پروین اعتصامی ، این شاعر کشورمان ، در شب شنبه 16 فروردین 1320 در تهران به سرای باقی شتافت و در شهر مقدس قم در کنار مزار پدرش به خاک سپرده شد.

  25 اسفند 1395
بخش : استانها / شمالی / اردبیل
کد خبر: 58146
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 3
 • شهروند | 25/12/1395 - 23:38

  بسیار عالیست استاد
  پروین، مادر شعر اعتراض و انقلابی معاصر است. اشعار او مالامال از دغدغه عدالت ،اعتراض به فساد حاکمان،درد محرومین و ضعفا است.
 • عزیز بضاعت‌پور | 25/12/1395 - 23:47

  خیلی عالی و پربار
  عرض خسته نباشید
 • لاله | 26/12/1395 - 08:31

  اطلاعاتتون راجع به پروین اعتصامی خیلی خوب بود. من واقعا برای شخصیتش خیلی احترام قائلم
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز