معاون دانشگاه علوم پزشکی گیلان در گفتگوی زنده با شبکه باران :
کاهش چشمگیر مصرف نمک با حذف نمکدان از سفره
کاهش چشمگیر مصرف نمک با حذف نمکدان از سفره

معاون دانشگاه علوم پزشکی گیلان :حذف نمکدان از سفره‌ها موجب کاهش ۲۵ درصدی مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی و عروقی می‌شود.

به گزارش صیدنیوز ، دیشب در گفتگوی خبری ساعت ۲۰ شبکه باران گفت: فقط با حذف نمکدان از سر سفره‌ها ۲۵ درصد از آمار مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی و عروقی کم می‌شود.
دکتر محمد عباسی با بیان اینکه اصلی‌ترین عامل ابتلا به فشارخون بالا مصرف نمک است افزود: حذف نمکدان از سفره‌ها موجب کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی مصرف نمک می‌شود.
وی تصریح کرد: مصرف نمک برای برخی از افراد سم سفید است چرا که فقط مصرف یکبار آن می‌تواند موجب سکته مغزی و قلبی و حتی معلولیت افرادی که پرفشاری خون دارند شود.
دبیر اجرایی طرح ملی کنترل فشارخون در گیلان با بیان اینکه ۵۰ درصد علت سکته‌های قلبی و مغزی به علت فشارخون بالاست گفت: حذف نمکدان‌ها در رستوران‌ها از برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی گیلان است.
دکتر محمد عباسی  افزود: ۳۰ درصد مرگ‌ها و ۸۵ درصد نارسایی‌های کلیوی در کشور نیز به علت فشارخون بالا است.
وی با اعلام اینکه ۳۱ درصد جمعیت گیلان مبتلا به بیماری پرفشاری خون هستند گفت: گیلانی‌ها به علت ذائقه شورپسندی یک درصد بیشتر از میانگین کشوری به این بیماری مبتلا هستند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ،استرس و مصرف نمک را ۲ عامل اصلی ابتلا به بیماری پر فشاری خون اعلام کرد و افزود: سردرد‌های گاه و بی گاه پس از استرس، سرگیجه پس از تغییر وضعیت نشستن و تپش قلب از مصرف زیاد نمک است.
دکترعباسی گفت: در ۲۵ سال گذشته ابتلا به بیمار‌ی پرفشاری خون در کشور ۳ برابر شده است که پیش بینی می‌شود تا ۲۵ سال آینده به ۶۰ تا ۹۰ درصد برسد.
وی اعلام کرد: در زمان کنونی یک نفر از ۲ نفر از جمعیت سنی بیشتر از ۵۰ سال و ۸ نفر از جمعیت سنی ۳۰ تا ۴۰ سال کشور به بیماری پرفشاری خون مبتلایند.
دبیر اجرایی طرح ملی کنترل فشارخون در گیلان با بیان اینکه درمان بیماری خطرناک و مرگ آور فشار خون بالا راحت است گفت: طرح بسیج ملی کنترل فشارخون بالا برای شناسایی و کنترل این بیماری خطرناک از ۲۷ اردیبهشت آغاز شد و تا ۱۵ تیر ادامه دارد.
دکتر محمدعباسی با بیان اینکه هم اکنون هزار و ۸۰۹ تیم در ۲۹۳ پایگاه ثابت و سیار گیلان برای اجرای این طرح همکاری دارند افزود: تا کنون فشار خون ۱۹۰ هزار نفر در گیلان سنجش شد.
وی پیش بینی کرد فشار خون نیمی از جمعیت یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفری بیشتر از ۳۰ سال گیلان سنجش شوند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اعلام اینکه شهروندان برای سنجش فشارخون شان به پایگاه‌های ثابت و سیار مراجعه کنند گفت:افرادی که نمی‌توانند به این پایگاه‌ها مراجعه کنند اگر دستگاه سنجش فشارخون دارند اطلاعات خود را در سامانه خود اظهاری salamat.gov.ir ثبت کنند./ح-ب

 

# خبر20 شبکه باران

  1 فروردین 1398
بخش : گیلان / گفتگو / سلامت
کد خبر: 71914
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

صیدنیوز