تاملی بر تغییر ساعت کار ادارات در گلستان

استاندار حسن صادقلو در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی که در استانداری گلستان برگزار شد زمان ساعت کار ادارات را از ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه صبح تا ۱۳ و ۳۰ دقیقه اعلام کرد که از ۱۳ تیرماه جاری اجرایی خواهد شد.

به گفته وی این تصمیم با هدف پیشگیری از قطع_برق در زمان اوج مصرف گرفته شده است.

اگر چه جایگزینی یک ساعت کار ادارات در ابتدای صبح با یک ساعت کار در میانه روز می تواند تا اندازه زیادی در کاهش مصرف برق موثر باشد اما ذکر چند نکته خالی از لطف نخواهد بود :

۱ _ از آنجا که بر اساس عادت، غالب مراجعات مردمی به ادارات از ساعت ۱۰ تا ۱۴ صورت می گیرد؛ ضروری است از مردم نیز درخواست شود مراجعات را به ساعات پایانی روز موکول نکنند تا حجم بالای مراجعات سبب تداوم فعالیت ادارات تا ۱۴ و ۳۰ دقیقه نشود .

۲ _ به دلیل متعهد نبودن مردم و بخش خصوصی مانند کسبه و بازاریان به تبعیت از این قانون، بی شک ساعت ابتدایی صبح مراجعه ای به ادارات صورت نخواهد گرفت و عملا بازدهی مناسبی در ادارات حاصل نخواهد شد.

۳ _ غالب مدیران دستگاهها به ویژه مدیران ارشد از قانون ثبت ورود و خروج تبعیت نمی کنند و احتمال می رود با اِعمال بخشنامه تغییر ساعت کاری، تنها یک ساعت به زمان خواب آنها افزوده شود و این مهم دقیقا به معنای کاهش نظارت در دستگاهها جلوه می نماید.

۴ _ در بسیاری از ادارات غالب کارکنان برای دریافت اضافه کاری در ساعات غیر اداری نیز به صورت غیر ضروری در ادارات حضور دارند که این امر سبب تداوم مصرف انرژی خواهد شد.  شایسته است نظارت دقیق تری اِعمال شود تا علاوه بر مدیریت بر مصرف انرژی، منابع مالی دستگاهها نیز بیهوده به هدر نرود.

۵ _  با توجه به فعالیت بسیاری از مراکز آموزشی در فصل تابستان، در صورت اتمام فعالیت در ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه، بی شک یک ساعت به اوقات فراغت جوانان افزوده خواهد شد. آیا برنامه ای در این راستا تدوین شده است؟
۶ _ با توجه به تغییر ساعت رسمی کشور در ابتدای سال، برای دومین بار در ۴ ماه اخیر مکانیسم خواب کارکنان دولت با تغییر مواجه خواهد شد. آیا تغییر مجدد با مولفه های علمی سازگاری دارد؟

در یک ارزیابی کلی می توان اینگونه پنداشت که آغاز کار در ابتدای صبح به افزایش نشاط و شادابی در جامعه کمک خواهد کرد اما باید مراقبت و نظارت کرد تا هزینه ها بیشتر از سود نشود.

اسماعیل البرزی

  11 تیر 1396
بخش : گلستان / یادداشت
کد خبر: 59489
تگ ها :

sajedkhabar@gmail.com

نظرات 1
  • Bb | 13/04/1396 - 07:09

    سالهاست که قانون تعطیلی پنج شنبه ها وجود دارد و آنهایی که از اجرای ان در شهرستانها شانه خالی میکنند آیا به فکر فرسودگی ما کارمندان مظلومی که درسال ۵ روز مرخصی عید داریم که یکی دوروز آن را هم کشیک می اییم هستند؟؟؟ و صرفه جویی مسلم یک روز تعطیل کامل؟؟؟ آقای استاندار کدوم ارباب رجوعی ساعت شش و نیم هفت صبح میاد اداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟ حلال نمیکنم کسانی را که باعث فرسودگی من نوعی در طی سالیان دراز کارمندی ام شدند. اگر راست میگید تهرانیها هم پنج شنبه ها بیان سر کار..... ما شهرستانی ها هیچ ما شهرستانیها نگاه ...... خسته ام خسته خسته خسته خسته و فرسوده و عصبی
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تریل مخابرات صیدنیوز