رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان:
خسارت 26 میلیارد تومانی سیل به مراکز درمانی/ بیماری اپیدمی عفونی مشاهده نشد

گرگان- رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان گفت: سیل اخیر در شهرهای گلستان بیش از 26 میلیارد تومان به مراکز درمانی و بهداشتی استان خسارت وارد کرده است.

به گزارش خبرنگار ساجد خبر، عبدالرضا فاضل روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در نشست خبری اعضای ستاد بحران دانشگاه اظهار کرد: تعداد 13 خانه بهداشت در روستاها تخریب شده که نیاز به ساخت مجدد دارند و هیچ یک از خانه های بهداشت به جز تخریبی ها تا کنون تعطیل نبوده، اما بیش از 26 میلیارد تومان به مراکز درمانی و بهداشتی استان خسارت وارد کرده است.

وی افزود: در طول مدت خدمت رسانی هیچ گونه بیماری اپیدمی عفونی در منطقه سیل زده و چادرهای اسکان مشاهده نشد و حدود 38 هزار ویزیت تا این زمان در کمپ ها انجام شده است. 

فاضل گفت: به تناسب همین تعداد ویزیت نسخه درمانی برای بیماران تجویز شد و مادران باردار از همان زمان وقوع حادثه جزو اولویت های رسیدگی دانشگاه بودند که  11 مادر باردار از طریق امداد رسانی هوائی به مراکز درمانی منتقل شدند و مشکلی برای هیچ مادر بارداری به وجود نیامد.

وی در رابطه با خطرات بهداشتی ناشی از لاشه حیوانات و طیور در استان افزود: تا کنون  لاشه همه حیوانات تلف شده در سیل شناسایی، جمع آوری و معدوم شده است و مرغداری ها در حال پاکسازی هستند.

فاضل گفت: حدود 70 هزار قطعه مرغ تلف شده در گمیشان و 170 هزار قطعه مرغ تلف شده در آ ق قلا جمع آوری شده است اما فقط یک مورد از مرغداری های بزرگ استان با عنوان پیگیر با تعداد 3 هزار تن لاشه مرغ به دلیل تعداد بالای طیور و مخلوط شدن مرغ های تلف شده با دانه ها و فضولات در حال پاکسازی است که تا کنون از 20 سوله تعداد هفت سوله پاکسازی شده است.

انجام 700 مورد اورژانسی با بالگرد

در ادامه این جلسه  معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: حدود 700 ماموریت اورژانسی با وجود بالگردهای اورژانس انجام شد که بیشتر این پروازها برای ارائه خدمات به مادران بوده است.

عباس بدخشان افزود:

با اقدمات انجام شده به موقع در حوزه درمانی در طول روزهای وقوع سیل مشکل خاصی در گلستان پیش نیامد به این صورت که در این مدت 535 مورد ویزیت مادران باردار و 114 مورد جراحی سرپایی انجام شده است.

وی تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی با بیمارستان های صحرایی ارتش و سپاه در رابطه با ارائه برخی خدمات درمانی از جمله ان آر آی همکاری لازم را داشته است.

بدخشان سامانه ناب را یکی از ساناه های مهم و کمک کننده برای خدمات رسانی به سیل زدگان عنوان کرد و بیان داشت: با توجه به اینکه 1 میلیون و 600 نفر از گلستانی ها در این سامانه ثبت نام کرده اند، شناسایی بیماران سیل زده از غیر سیل زده را برای دانشگاه آسان تر کرد و رسیدگی به بیماران سیل زده از جمله بیماران خاص در شرایط بهتری انجام شد.

به گفته وی، از زمان سیل تا کنون مبلغ 3 میلیارد و  500 میلیون تومان هزینه خدمت رسانی  در حوزه رسیدگی به سیل زدگان هزینه شده است.

به گفته بدخشان  مرخصی متخصصان مراکز درمانی از زمان وقوع سیل گلستان تا به این لحظه برای خدمت رسانی به سیل زدگان و حضور در مناطق سیل زده لغو شده است. 

ارسال کمک های بین المللی به مناطق سیل زده

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان گفت:کمک های ارسالی بین المللی به مناطق سیل زده منتقل شده است.

محمد نعیمی اظهار کرد: این کمک ها با رایزنی از طریق کشور ژنو و سازمان بهداشت جهانی برای گلستان در نظر گرفته شده است که شامل یک خودرو مخصوص برای استفاده در شرایط بحرانی، ژنراتور و کیت های تشخیص برای انتقال بیماری از طریق آب به استان وارد شده و به زودی به شهرستان های آسیب دیده منتقل می شود.

وی افزود: حدود 107 خودور دانشگاه در منطقه سیل زده به طور مستقیم  حضور داشته و تعداد دیگری عهم توسط بخش خصوصی برای کمک در مناطق سیل زده حضور داشتند.

نعیمی گفت: یکهزا و 800 نفر از عوامل دانشگاه بدون مرخصی برای خدمات رسانی به سیل زدگان پای کار بودند و تا پایان سییل نیز در کنار سیل زدگان خواهد ماند.

وی ادامه داد: حدود 140 نفر پزشک متخصص، 79 نفر عمومی ، 30 پرستار و  64 ماما از زمان وقوع بحران سیل در مناطق سیل زده پای کار بوده اند.

آب آشامیدنی مهمترین دغدغه دانشگاه علوم پزشکی گلستان

در ادامه این جلسه معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان اظهار کرد: در طول وقوع سیل توجه به آب آشامیدنی و سالم رساندن آن به دست سیل زدگان از مهمترین دغدغه های دانشگاه بود که به دلیل نظارت بالای متخصصان تانکرهای ارسالی آب همگی سالم بوده و هستند و تا کنون هیچ بیماریی ناشی از مصرف آب آشامیدنی گزارش نشده است.

سراج الدین عارف نیا افزود: در هر شهرستان 4 تیم سلامت در کمپ ها مستقر بودند و تعداد 45 هزار و 917 نفر ویزیت شده اند و 42 هزار نسخه دارویی تجویز شده است.

وی افزود: آموزش آهک پاشی و نحوه استفاده از آن بعد از فروکش کردن سیلاب به سیل زدگان از دیگر مواردی بود که برای پیشگیری از بیماریهای عفونی و واگیردار از دیگر برنامه های مهم دانشگاه بود که به سرعت انجام گرفت.

عارف نیا ادامه داد: با توجه به اینکه بسیاری از سیل زدگان نمی توانستند میوه مصرف کنند لذا دانشگاه برنامه خود را بر آن قرار داد تا با تجویز ویتامین های مختلف برای این افراد فقر ویتامین ناشی از مصرف نکردن میوه را در بدن آنان جبران کند. 

  حضور 35 شرکت دارویی در بحران سیل

معاون غذا و داروی دانشگاه نیز از حضور 35 شرکت دارویی در جریان سیل و کمک به سیل زدگان خبر داد و گفت: حدود 478 نفر روز از داروسازان بخش خصوصی و دولتی و 236 نفر روز از دارویاران خصوصی و دولتی در امر خدمت رسانی به سیل زدگان مشارکت داشتند.

محمد صلبی اظهار کرد: در تامین داروهای ام .ام .تی برای افردی که آن را مصرف میکردند مشکل تامین داروئی وجود نداشت و شیر خشک و غذاهای کمکی که با انکه جزو مسئولیت های ما نبود به اندازه برای متقاضیان تامین شد.

وی ادامه داد: حدود 60 مورد بازرسی از مراکز درمانی و بیمارستان های صحرایی داشتیم و حدود 202 پارت دارو بین بیمارستاها و کمپ ها توزیع شد.

صلبی گفت: در همین راستا  22 داروخانه شبانه روزی 138 داروخانه به صورت کشیک فعالیت میکردند و مبلغ یک میلیارد تومان دارو، 100 میلیون تومان شیر خشک و غذای کمکی در بین سیل زدگان توزیع شده است.

وی افزود: در این مدت 198 بیمار  صعب العلاج بودن و خاص خدمات داروئی و درمانی دریافت کردند.

به گفته معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی گلستان، در روز های اول بحران نامه ای مبنی بر همکاری برای به تعویق انداختن سه ماه زمان چک های داروخانه های آسیب دیده از سیل به شرکت های دارویی زده شد و  بدهی بیمه به داروخانه های استان پرداخت شده است.

  26 فروردین 1398
بخش : گلستان / سلامت
کد خبر: 70616
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

صیدنیوز