نقدی بر افزایش سازه های نما رومی؛
نمای رومی یا سلامت افراد

نتیجه تصویری برای افزایش سازه ها با نمای رومی

صنعت ساخت و ساز از دیر باز در جوامع بشری وجود داشته است و انسان ها همواره برای حفظ خود از گزند حوادث با توجه به ابزار زمان خود اقدام به ساخت پناهگاه می کرده اند. با پیشرفت ساخت و ساز مصالح جدید نیز وارد این صنعت گردید و همچنین مدل ها و طراحی ها نیز روز به روز تغییر یافت. در صنعت ساخت و ساز برای پوشش نهایی روی کار و جهت به وجود آوردن جلوه های بصری، اقدام به نما سازی روی کار می گردد، که استفاده از انواع نماها با توجه به شرایط اقلیمی و شرایط فرهنگی هر جامعه متفاوت است. یکی از این نماهای مورد پذیرش برای افراد، نمای رومی است.

نمای رومی برگرفته از معماری کاخ ها و عمارت های روم باستان است که در دوره ای بسیار کوتاه از تاریخ ایران نیز از آن استفاده شده است. این نما شامل ستون ها و قوس ها و سرستون هایی است که از جنس سنگ ساخته شده اند. اجزای نمای رومی در صورت استفاده از مصالح اصولی و بادوام قیمت بسیار بالایی دارد. اما در کشور ما اغلب جهت احداث این نوع نما از مصالح نامرغوب و ارزان قیمت و بعضا از اضافات برش سنگ ها استفاده می شود. این نما در صورت ساخت اصولی، باید قطعاتی تا حد امکان یکپارچه و تکی داشته باشد. که این مهم جهت ارزان در آوردن آن اغلب رعایت نمی گردد و از قطعات ریز و کوچک استفاده می گردد. به علت کوچک بودن قطعات این نوع نما، سطح ملات خور این قطعات بسیار کم است و عملا امکان اسکوپ کردن که امری رایج در سنگ کاری است، وجود ندارد. راه حل ارزان، سریع و موجود برای اتصال این قطعات استفاده از چسب است که اتصالی کاملا خشک و به شدت شکننده است و در مقابل عواملی از قبیل زمین لرزه و اختلافات دمایی بسیار آسیب پذیر است. با توجه به این نکته که اغلب مساحت کشور عزیز ما در پهنه لرزه خیز است و امکان زلزله در آن زیاد است، احتمال آسیب دیدن این نماها و پرتاب شدن قطعات کوچک آن و آسیب دیدن افراد به شدت وجود دارد.

نتیجه تصویری برای افزایش سازه ها با نمای رومی در گرگان

همچنین طبق مبحث بیست و یکم مقررات ملی ساختمان که پیرامون پدافند غیر عامل توضیح داده ، صریحا ذکر شده که مصالح روکار و نما باید به گونه ایی باشد که در اثر نیروی انفجار خرد نشود و به قطعات ریز و کوچک تبدیل نگردد. همچنین بر طبق این مبحث، بکارگیری نمای شکننده با عناصر دارای اتصال سست و یا بدون اتصال به سازه ممنوع است، که همانطور که ذکر شد نمای رومی قطعاتی ریز و شکننده دارد و اغلب اتصالات آن ها به یکدیگر سست است. با توجه به مواردی که گفته شد نیاز مبرمی به بازنگری در نماسازی ساختمان های شهری داریم و با رجوع به فرهنگ غنی کشور خودمان بار دیگر به سمت نماسازی های ملی خودمان بازگردیم و با توجه به خطرات ذکر شده برای نمای رومی این جمله را در نظر داشته باشیم که: نمای رومی یا سلامت افراد.

 

احمد سعیدی

کارشناس معماری

  9 اردیبهشت 1398
بخش : استانها / شمالی / گلستان
کد خبر: 70979
تگ ها :

sajedkhabar@gmail.com

نظرات 1
  • مهدي | 9/02/1398 - 22:15

    با سلام
    نقد زيبايي بوود
    با تشكر از شما جناب آقاي مهندس سعيدي
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز