استاندار گلستان در نشست تخصصی دریای خزر؛
ما در خلیج گرگان به آب نیاز داریم/ باید از همه ظرفیت های دریای خزر استفاده کنیم

استاندار گلستان با تاکید بر اهمیت دریای خزر اظهار کرد: با توجه به استفاده دیگر همسایگان این دریا باید از ظرفیت های بازرگانی، صنعتی و گردشگری دریای خزر استفاده کنیم.

 

به گزارش ساجد خبر، دکتر هادی حق شناس صبح امروز شنبه 19 مرداد در نشست تخصصی دریای خزر، ضمن تبریک 21 مرداد به عنوان روز دریای خزر تصریح کرد: از زمان تصویب کنوانسیون حفاظت از دریای خزر در 21 مرداد 1385 تا به امروز از 4 پروتکل این کنوانسیون تنها یک پروتکل مرحله استصوابی را طی کرده که آن نیز در زمینه آمادگی واکنش در مقابل آلودگی ناشی از مواد نفتی است.
وی افزود: محیط زیست باید در خدمت آدمی باشد و صد البته باید به لحاظ شرعی، عرفی و قانونی از آن حفاظت کرد.
وی با اشاره به ظرفیت های دریای خزر گفت: از ابتدای سال جاری تا به امروز 57.5 میلیون تن بار در بنادر کشور تخلیه شده که 55 میلیون تن آن در جنوب و 2.5 میلیون تن آن در شمال بوده است و این نشان می دهد که کمتر از 5 درصد تجارت از طریق شمال صورت گرفته است.
استاندار گلستان یادآور شد: نگاه بخش بازرگانی در تجارت با اروپا معطوف به جنوب است و توسعه نگاه بازرگانی و گردشگری با آسیای میانه از طرق دریای خزر بسیار کم است.
دکتر حق شناس خاطر نشان کرد: 6 درصد گاز و 4 درصد نفت جهان در دریای خزر است و ما تقریباً نگهبان و نظاره گر صنعتی هستیم که در این دریا اتفاق می افتد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به خشک شدن 20 درصد از خلیج گرگان گفت: ما در خلیج گرگان به آب نیاز داریم و این آب یا باید از تعطیلی سدها و یا لایروبی تامین شود.
استاندار گلستان تصریح کرد: ادامه روند فعلی با فرض ثابت بودن همه شرایط موجب کاهش سالیانه 80 تا 100 سانتی متری از آب موجود در خلیج می شود و با این روند خلیج گرگان خشک خواهد شد و خطر ریز گرد ها گرگان راتهدید می نماید.
وی اظهار کرد: لایروبی یک راه حل است و اتفاقا آخرین راه حل است اما خلیج گرگان نیاز به احیا دارد.
لازم به ذکر است در این نشست تخصصی که با حضور اساتید دانشگاه برگزار شد موضوعات و ظرفیت های دریای خزر مورد بررسی قرار گرفت.

  19 مرداد 1398
بخش : گلستان / محیط زیست
کد خبر: 73118
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز