‍ آقای استاندار، کار خلیج از حرف درمانی گذشته است !

به گزارش ساجد خبر، گردشگری در آشوراده و نجات خلیج گرگان از جمله موضوعات و بهتر است بگوییم پروژه هایی است که هر استانداری وارد گلستان می شود؛ با حرارت خاصی قول پیگیری و تعیین تکلیف آن را می دهد.

صادقلو و هاشمی استانداران پیشین گلستان تلاش های زیادی کردند تا این پروژه ها را به سرانجام برسانند؛ اما قانون نانوشته تغییرات اجازه نداد دستشان به روبان فتح هیچ یک از این طرح ها برسد.

استاندار حق شناس هم از روزی که وارد گلستان شده است؛ تقریبا می توان گفت در همه جلسات عمومی پروژه نجات خلیج را مطرح کرده و مردم نیز از آنجا که دکتر حق شناس را یک مدیر ارشد با تخصص بنادر و دریانوردی می دانند؛ بیشتر از اسلاف وی به آن امید بسته اند.

سخن کوتاه، چند ابهام در این خصوص مطرح است که ضروریست استاندار گلستان در راستای تنویر افکار عمومی دستور پاسخگویی از سوی متولیان امر را صادر کنند.

 بنا بر شنیده ها مطالعات نجات خلیج در زمینه لایروبی کانالها که از زمان استاندار صادقلو با انتخاب مشاور آغاز شده و به پایان رسیده است؛ بیش از ۶۰۰  میلیون تومان برای بیت المال هزینه داشته است که طبق اعلام رسمی استاندار هاشمی منتج به صدور نظریه مشاور برای " لایروبی کانال های چپاقلی و خوزینی " شده است.
 ‏
اما این روزها شنیده می شود که همان مشاور در زمان تصدی دکتر حق شناس نظر مشاوره ای اش را به لایروبی کانال آشوراده تغییر داده است.

آیا تغییری در وضعیت خلیج گرگان رخ داده است که متعاقب آن نیز مطالعات چند صد میلیونی، از لایروبی " چپاقلی و خوزینی " به لایروبی " آشوراده و چپاقلی " تغییر کرده است؟

اگر‌ قرار بود هر روز یک نظریه صادر شود؛ بهتر نبود بجای آنکه هزینه هنگفتی برای انجام مطالعات به گُرده ی بیت المال تحمیل شود؛ با اتخاذ روش شیر یا خط با سکه های ۵ تومانی، کانال ها را انتخاب می کردند؟

اگر دلیل علمی و منطقی دارد؛ لطفا اعلام کنید که مردم گمان نکنند مسئولان آنان را زبانم لال نادان فرض کرده اند !

و اگر هم دلایل آنها منطبق با مولفه های علمی نیست؛ توضیح دهند چرا نظرشان یکباره تغییر کرده است؟

استاندار گلستان هم پاسخ دهند؛ بعد از آن همه شور و حرارتی که در بدو ورود به استان در خصوص نجات خلیج از خود بروز داده اند؛ این مبحث مهم و حیاتی به کجا رسیده و در چه مرحله ای است؟

فکر نمی‌کنید زمان به سرعت در حال گذر است و اگر‌ کمی بیشتر تعلل کنید باید به فکر پیدا کردن بذر محصولات مقاوم در برابر شوری برای کشت در بیابانی به نام خلیج گرگان باشیم؟

البته گفته می شود که متخصصان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گلستان، مرکز ملی اقیانوس شناسی، دانشگاه شهید بهشتی و سازمان حفاظت محیط زیست ایراداتی به نظریه مشاور دارند که در این نوشتار مجال پرداختن به آن نیست.

شاید لازم باشد یادآوری کنیم؛ کار خلیج از حرف درمانی گذشته است؛ به قول مادر بزرگ خدا بیامرزم، اگر با بیل و کلنگ شروع می کردید؛ تا به حال موج آب را در کانال خوزین می دیدیم !

از سوی دیگر باید مشخص شود که نقش آشوراده و خلیج تنها در حد یک تیزر تبلیغاتی برای مسئولان است یا دغدغه ای برای توسعه استان !

اسماعیل البرزی

  11 آبان 1398
بخش : گلستان / محیط زیست
کد خبر: 74307
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز