مرکز توانبخشی اختلالات بلع و تغذیه در گلستان افتتاح می شود/کشف 8 ژن معلولیت زا در گلستانمدیرکل بهزیستی گلستان گفت: مرکز جامع بلع (مرکز توانبخشی اختلالات بلع و تغذیه) به مناسبت هفته معلولان در گلستان افتتاح می شود.

 

 

به گزارش ساجد خبر، ابراهیم غفاری در نشست خبری روز شنبه با اصحاب رسانه گلستان که به مناسبت هفته معلولان برگزار شد، اظهار کرد: در سال 96، 49 هزار معلول در استان گلستان تحت پوشش خدمات بهزیستی بودند و امروز این آمار به 57 هزار و 800 نفر رسیده است، علت این افزایش اطلاع رسانی به جامعه و خانواده های دارای معلول برای دریافت خدمات از بهزیستی و پرونده سازی برای معلولان بوده است.

 

وی افزود: برای نخستین بار در استان گلستان مرکز جامع بلع(مرکز توانبخشی اختلالات بلع و تغذیه) در هفته معلولان افتتاح می شود.

 

غفاری گفت: متاسفانه بسیاری از خانواده ها نمی دانند اگر صاحب فرزند معلولی هستند باید برای بارداری های مجدد تحت مشاوره قرار گیرند و هزینه این مشاوره رایگان بوده و تمام هزینه های مربوط به آن توسط بهزیستی پرداخت می شود.

 

وی ادامه داد: برای آزمایش های ژنتیک در سال 97 مبلغ یک میلیارد و300 میلیون تومان پرداخت شده و در سال جاری هم تاکنون 400 میلیون تومان پرداخت شده است.

 

مدیرکل بهزیستی گلستان گفت: 670 ضایعه نخاعی در استان گلستان داریم که 50 درصد آن ها به دلیل تصادف به این عارضه دچار شده اند و سازمان بهزیستی به این افراد یک مستمری به همراه حق پرستاری و مبلغ 100 هزار تومان برای لوازم بهداشتی پرداخت می کند.

 

غفاری با بیان اینکه در حال حاضر هفت هزار و 600 خانوار در نوبت دریافت خدمات بهزیستی هستند، از اجرای طرح توانمندسازی 3 هزار و 500 سالمند در گلستان خبر داد و افزود: در حال حاضر در شهرستان های بندرگز ومینودشت طرح شناسایی سالمندان دارای نیاز اجرا شده است.

وی تصریح کرد: همچنین با هدف کاهش معلولیت‌های ژنتیکی طرح تحقیقیاتی مشترک با دانشگاه علوم پزشکی اجرا شد و در این طرح تحقیقاتی هشت ژن معلولیت زا در گلستان شناسایی شد  که با مداخلات ژنتیکی تولد فرزند معلول کاهش می یابد.

 

  10 آذر 1398
بخش : استانها / شمالی / گلستان
کد خبر: 74578
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز