فوت 5 گلستانی بر اثر ابتلا به آنفلوانزا / 10 درصد تخت های بیمارستانی در حال آماده باش هستندرئیس مرکز بهداشت گلستان از فوت5 گلستانی بر اثر ابتلا به آنفلوانزا خبر داد.

به گزارش ساجد خبر، سراج‌الدین عارف‌نیا در نشست خبری روز دوشنبه که با موضوع آنفلوانزا برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر شرایط اپیدمی آنفلوآنزا در استان وجود دارد وگلستان جزو 5 استان نخست کشور در شیوع این بیماری است و اقدامات لازم برای پیشگیری و کنترل این بیماری در دستور کار قرار دارد.
وی افزود: بیش از 80 درصد مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی مبتلا به آنفلوآنزا نیستند و تأیید تشخیص آنفلوآنزا با روش‌های آزمایشگاهی امکانپذیر است، از طرفی 95 درصد آنفلوآنزا خفیف بوده و فقط 3 تا 5 درصد ممکن است به بستری نیاز داشته باشند.
عارف نیا ادامه داد: تعداد موارد بستری از ابتدای مهر تا روز گذشته 725 نفر بوده است و در این بین 587 نمونه‌برداری شده که 47 مورد آنفلوآنزای قطعی داشتند. علاوه براین 251 مورد بستری‌شدگان دارای بیماری‌های زمینه ای بودند.
وی اظهارداشت: براساس آخرین آمار که مربوط به روز گذشته است، مرگ 5 بیمار مبتلا به آنفلوآنزا در استان به ثبت رسیده که همه این افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای بودند.با اینحال گلستان از نظر تعداد مرگ و میرها در اثر بیماری آنفلوآنزا جزو 3 استان نخست کشور نیست.
 وی افزود: مهم‌ترین علامت بیماری آنفلوآنزا که سبب می‌شود فرد مبتلا نیاز فوری و ضروری به بستری داشته باشد، احساس تنگی نفس است که همه افراد به ویژه گروه‌های پرخطر از جمله مادران باردار، کودکان زیر 5 سال، افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و غیره باید در صورت ابتلا خیلی زود به مراکز درمانی مراجعه کنند.
رئیس مرکز بهداشت استان با بیان اینکه کمبود دارویی در استان وجود ندارد، گفت: داروی تامیفلو به اندازه کافی در استان وجود دارد و واکسن هم به اندازه کافی در استان فراهم شده است.
عباس بدخشان، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان هم بیان داشت: بعد از هشدار مرکز بهداشت کمیته آنفلوآنزای دانشگاه تشکیل شد و به تمام بیمارستان‌ها ابلاغ کردیم تا هر بیمارستان 10 درصد تخت‌های بیمارستانی را به حالت آماده‌باش برای این بیماران قرار دهند.
وی گفت: در بیمارستان صیادشیرازی هم برای اینکه بتوانیم خدمات بهتر و بیشتری به بیماران مبتلا به آنفلوآنزا ارائه کنیم علاوه بر بخش عفونی، یک بخش دیگر را هم برای بستری بیماران با علایم حاد تنفسی به حالت آماده‌باش درآوردیم.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان افزود: در بیمارستان طالقانی با توجه به اینکه فضای کافی برای توسعه نداریم؛ قرار شد 40 تخت در بیمارستان 5 آذر برای بستری کودکان اختصاص پیدا کرده است.

  11 آذر 1398
بخش : استانها / شمالی / گلستان
کد خبر: 74610
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز