تورهای گردشگری در استان گلستان محدودیت‌های کرونایی را دور می‌زنند

با اینکه بیماری کووید ۱۹ در استان گلستان فروکش کرده اما همچنان ۲ شهرستان وضعیت قرمز دارند و ۴ شهرستان نیز در شرایط هشدار هستند؛ در چنین شرایطی برخی فعالان گردشگری بومی و غیربومی اقدام به برگزاری تور در این شهرها می‌کنند.

به گزارش ساجدخبر؛ به نقل از تسنیم از گرگان، روند بیماری کرونا در روزهای اخیر در استان گلستان مانند همه جای کشور کاهشی شده اما در غرب و مرکز استان شرایط متفاوت است.

در کل کشور فقط 7 شهرستان در وضعیت قرمز هستند که 5 شهر در مازندران و 2 شهر در استان گلستان قرار دارند. برهمین اساس شهرستان‌های بندرگز و کردکوی متأثر از شهرهای استان مازندران، در وضعیت قرمز هستند و 4 شهرستان دیگر شامل بندرترکمن، گرگان، علی آبادکتول و مینودشت نیز در وضعیت هشدار ( نارنجی) قرار گرفته‌اند و 8 شهرستان دیگر شرایط زرد را تجربه می‌کنند.

در چنین شرایطی با توجه به محدودیت‌هایی که برای برخی فعالیت‌های اقتصادی پیش بینی شده عده‌ای به دنبال برگزاری تورهای گردشگری در شهرهای قرمز و نارنجی استان هستند. تورهایی که اغلب غیرمجاز بوده و به علت اینکه در فضای مجازی تبلیغات می‌کنند، نظارتی بر آنها وجود ندارد.

گردشگری بی ضابطه در قالب تورگردی‌ها در شرایط کرونایی مشکلات زیادی برای استان داشته از جمله مرگ سها رضانژاد، دختر 27 ساله کرجی که به رغم هشدارهای مسئولان شهرستان کردکوی، در وضعیت قرمز کرونایی این شهرستان تابستان امسال به ارتفاعات جهان‌نما رفته بودند که پس از یکماه پیکر بی‌جان وی کشف شد.

در روزهای اخیر نیز تبلیغ تور گردشگری در جزیره آشوراده و قایق سواری و خرید مهیج از بازارچه ساحلی بندرترکمن در فضای مجازی منتشر شده است، آنطور که در فضای مجازی تبلیغ شده قرار است این تور روز جمعه 26 دی ماه در بندرترکمن برگزار شود در شرایطی که این شهرستان در وضعیت نارنجی و هشدار قرار دارد.

در همین باره علی متکی، روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی استان به خبرنگار تسنیم گفت: براساس شیوه‌نامه‌های ابلاغی برگزاری تورهای گردشگری در مناطق نارنجی و قرمز ممنوع است و باید از طریق فرمانداری این شهرستان به این موضوع رسیدگی شود.

سیدصادق شیرنگی، فرماندار بندرترکمن هم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم تصریح کرد: با توجه به وضعیت این شهرستان تحت هیچ شرایطی اجازه برگزاری اینگونه برنامه‌ها را نخواهیم داد. وقتی به علت وضعیت هشدار و روند افزایشی کرونا نمی‌توانیم مراسمات و مناسبت‌های مختلف را برگزار کنیم، مدارس و دانشگاه‌های ما تعطیل شده و یا این ایام که مصادف با شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) است و برنامه و مراسم تجمعی نداریم، چرا باید برای تفریح یک عده، سلامت سایر شهروندان را به خطر بیندازیم.

فرماندار بندرترکمن گفت: بازارچه ساحلی فعال است اما دوربین‌ها و پلیس خودروهای با پلاک غیربومی که وارد شهرستان شوند را به طور قطع جریمه خواهند کرد. ضمن اینکه برای کنترل بیماری ممنوعیت تردد 21 تا 4 صبح در این شهرستان برقرار است.

وی به برگزارکنندگان تورهای گردشگری هشدار داد در شرایطی که این شهرستان در وضعیت نارنجی قرار دارد، از برگزاری برنامه‌ها خودداری کنند در غیر این صورت به شدت با افراد متخلف برخورد خواهد شد.

شیرنگی با بیان اینکه طرح شهید سلیمانی نیز در شهرستان بندرترکمن با قوت بیشتری در حال انجام است، گفت: حدود 32 هزار نفر از مردم این شهرستان غربالگری شدند و اجرای این طرح سبب خروج این شهرستان از وضعیت قرمز شده و با مشارکت مردم این روند تا زرد و سفید شدن شرایط ادامه دارد.

احمد تجری، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان نیز در پیگیری‌های خبرنگار تسنیم اظهار داشت: براساس شیوه نامه‌های ابلاغی در شهرهای قرمز و نارنجی محدودیت‌هایی برای حضور در تفرجگاه‌ها پیش بینی شده که همه ملزم به رعایت آن هستیم.

وی توضیح داد که اگر توری بخواهد از استان دیگری وارد گلستان شود مجوزهای آن از طریق آژانس‌های مسافرتی و شرکت‌های خدمات گردشگری استان مبدا صادر می‌شود اما اینکه از یک استان یا شهر با وضعیت قرمز و نارنجی قرار باشد توری در شهر قرمز یا نارنجی از استان دیگری برگزار شود، به هیچ قابل توجیه و پذیرفتنی نیست. ضمن اینکه مجوز برگزاری تور باید در زمان برگزاری آن به واحدهای اقامتی، سرویس‌های حمل و نقل و غیره ارائه شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان به فعالیت تورهای غیرمجاز هم اشاره کرد و افزود: اغلب این موارد از سوی تورهای غیرمجاز اتفاق می‌افتد. قبل از شیوع کرونا با کمک دادگستری، نیروی انتظامی و اماکن به دنبال ساماندهی تورهای غیرمجاز بودیم. ممکن است توری که اقدام به برگزاری چنین برنامه‌ای در یکی از شهرهای نارنجی استان کرده از اساس فاقد مجوز و غیرقانونی بوده باشد.

وی البته قول داد این موضوع را پیگیری کند و جلوی برگزاری چنین برنامه‌ای که سلامت شهروندان را نشانه گرفته است، بگیرد.

 

  24 دی 1399
بخش : استانها / شمالی / گلستان
کد خبر: 79527
تگ ها :

sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تریل مخابرات صیدنیوز