زیرساخت‌ مجتمع میگوی گمیشان با وام ۱۰ هزار میلیارد ریالی تکمیل می‌شود

استاندار گلستان گفت که بر اساس توافق صورت گرفته با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار از محل تسهیلات ارزان قیمت روستایی و وام کم بهره برای توسعه زیرساخت‌های مجتمع پرورش میگوی گمیشان پرداخت خواهد شد.

به گزارش ساجدخبر؛ به نقل از روابط عمومی استانداری گلستان، هادی حق شناس در پایان دیدار با وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: از این میزان اعتبار، چهار هزار میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت روستایی و ۶ هزار میلیارد ریال وام کم بهره است.

به گفته وی همچنین به دلیل عملکرد مناسب گلستان در توزیع تسهیلات ارزان قیمت روستایی و ایجاد اشتغال، ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات جدید روستایی به استان اختصاص داده می شود.

تنها مرکز پرورش میگوی شمال کشور در پنج کیلومتری ساحل گمیشان قرار دارد که از یک دهه پیش با استفاده از آب دریای خزر فعال است.

به گفته کارشناسان شیلات گلستان، میگوی تکثیری در مجتمع گمیشان از نوع وانامی است که این گونه به علت شوری کم آب و اقلیم و خاک مناسب طی ۱۲۰ روز پرورش یافته و به وزن ۱۵ گرم می‌رسد.

گلستان در سال‌های اخیر با روی آوردن به توسعه آبزی پروری، به یکی از استان‌های برتر پرورش میگو در کشور تبدیل شده که فراهم آوردن مقدمات لازم برای تکمیل چرخه تولید، علاوه بر خودکفایی در این حوزه، میزان برداشت این آبزی را افزایش خواهد داد.

بر اساس مطالعات صورت گرفته شیلات گلستان، با بهره برداری از مجموع ۲ فاز در مجتمع میگو گمیشان، به مساحت ۱۰ هزار هکتار طی برنامه ای تا افق ۱۴۰۴، سالانه افزون بر ۱۷ هزار تن میگو تولید و بیش از ۱۰۰ میلیون دلار برای کشور ارزآوری خواهد شد.

تا قبل از شیوع ویروس کووید ۱۹، کشورهای چین، ویتنام، امارات، هنگ کنگ، عمان و اسپانیا، عمده مقصد صادرات میگوی استان گلستان بودند.

در این جلسه پرداخت تسهیلات لازم برای راه اندازی و بازگشایی مجدد کارخانه نئوپان شموشک، ۲ هزار میلیارد ریال برای توسعه خط ۲ و ۳ شرکت شیر پگاه و پرداخت اعتبار لازم برای کشت و صنعت ۲ هزار راسی دام سنگین گلستان مورد تاکید قرار گرف

  5 اسفند 1399
بخش : استانها / شمالی / گلستان
کد خبر: 80540
تگ ها :

sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز