مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی: مشهد 2017 فرصتی برای معرفی گردشگری اسلامی

مشهد 2017 ظرفیتی است که ما باید به بهترین شکل از آن استفاده کنیم. گنجینه‌های بزرگ آستان قدس رضوی در جهان اسلام بی‌نظیر است و 2017 فرصتی برای معرفی آنها است.

سید سعید سرابی در نشست مطبوعاتی پرسش و پاسخ مسئولین با خبرنگاران در رابطه با رویداد مشهد 2017 که در سالن فردوسی نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار شد، گفت: قطعاً ما به لحاظ فرهنگی موضوع مشهد 2017 را فرصت مطلوبی برای ارائه داشته‌های فرهنگی مشهد مقدس می‌‌دانیم. مشهد ظرفیت‌های مطلوبی در حوزه فرهنگی دارد و قطعاً این پایتختی جهان اسلام فرصتی است تا بتوانیم این ظرفیت‌ها را به جهان معرفی کنیم. توجه به مزیت‌های فرهنگی مشهد مهم است. ظرفیت فعالیت‌های قرآنی در سطح کشور به عنوان یک مزیت مطرح است و در عرصه‌های مختلف هنری مانند خوشنویسی پیشینه درخشانی داریم؛ مشهد 2017 ظرفیتی است که ما باید به بهترین شکل از آن استفاده کنیم. گنجینه‌های بزرگ آستان قدس رضوی در جهان اسلام بی‌نظیر است و 2017 فرصتی برای معرفی آنها است. وجود مفاخر فرهنگی مانند فردوسی که در این منطقه زیسته‌اند و امروز به عنوان نخبان فرهنگی و هنری در جهان شناخته شده‌اند همه و همه از قابلیت‌های پایتخت بودن این شهر در سال جدید خبر می‌دهد.
فرصت دیگری که می‌شود ایجاد کرد دیپلماسی فرهنگی برای جمهوری اسلامی است که خوشبختانه در سالهای اخیر نظام مقدس جمهوری اسلامی هم توجه ویژه‌ای به این بحث داشته است. فرصت سومی که باید به آن اشاره کنم این است که این پایتخت بودن مشهد می‌تواند در توسعه گردشگری اسلامی و زیارت در مشهد موثر باشد. به نظر می‌رسد راهبرد مهمی برای استفاده از این فرصت‌ها هست که باید با استفاده از رسانه‌ها شکوفا شود.
امیدعلی خوارزمی معاون مرکز پژهش‌های شورای شهر مشهد و هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در ادامه افزود: این رویداد که سال آینده شاهد آن خواهیم بود را باید به عنوان یک رویداد ادامه‌دار مورد توجه قرار داد.؛ چون می‌تواند زمینه‌ساز توسعه باشد. در قبال شاخص‌های فرهنگی و اجتماعی می‌تواند نقش مهمی در ارتقا مشارکت شهروندان در توسعه شهری داشته باشد و از سوی دیگر می‌تواند در توسعه فرهنگی نقش‌آفرینی کند. کمک به رشد شاخص‌های اقتصادی از دیگر پیامدهای این رویداد مهم می‌تواند باشد. در این فرایند نقش مراکز پژوهشی بسیار حائز اهمیت است. توسعه شاخص‌های زیست محیطی از ابعداد فرهنگی هم می‌تواند خیلی مهم باشد.
مشهد 2017 را باید نقطه شروعی ببینیم که با همت مراکز آموزشی و پژوهشی به آن برسیم. در مرکز پژهش‌های شورای شهر مشهد و دانشگاه فردوسی و شهرداری مشهد کنفرانسی تدارک دیدیم که خروجی آن باید به بهبود برنامه‌ریزی در این حوزه بیانجامد.
در ادامه حجت الاسلام علی‌اکبر روحانی‌مقدم مدیر اجرایی مرکز ملی پاسخ‌گویی به سئوال‌های دینی خراسان رضوی تصریح کرد: مشهد 2017 کاری هماهنگ می‌طلبد که همه نهادها پای کار باشند. امیدوارم 2017 در حد شعار باقی نماند. ما مشهد پایتخت معنوی ایران را خیلی به سرانجام نرسانده‌ایم و ابتدا باید از اینجا شروع کنیم. از فضای شعار و نقاشی کردن در و دیوار بیرون بیایم و متوجه باشیم که با نصب یک پرچم همدلی ایجاد نمی‌شود. پشتوانه این کار باید کاری عملی باشد و برنامه‌ریزی‌‌ها طوری باشد که در فعالان فرهنگی انگیزه ایجاد کند.
در پایان این نشست مطبوعاتی داود مولوی مسئول اداره روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهش‌های اسلامی گفت: سال 2017 مرکز فرهنگی اسلامی که از یک ماه دیگر شروع می‌شود و باید از آن استفاده کنیم. فعالیت‌های فرهنگی و پیشینه علمی مشهد و حضور پژوهشگران در اینجا که پایگاه دانشمندان بوده است باید برجسته شود. هم از نظر علمی و دینی و هم تحقیقاتی و پژوهشی کارهای مهمی برای معرفی وجود دارد. شناخت ظرفیت‌ها و معرفی آنها به مردم و شناخت ظرفیت‌های کشورهای دیگر به محققان و دانش‌پژوهان خودمان از ضرورت‌های مهم است. کتابی با عنوان معرفی اماکن متبرکه کاری است از مرکز پژوهش‌ها به چاپ رسیده است که مواردی از این دست در مشهد فراوان است.

  18 آذر 1395
بخش : خراسان رضوی / جامعه
کد خبر: 57087
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

ساجدنیوز نسخه اندروید تلگرام ساجدنیوز