دستگیری ۱۰۳۹ شکارچی متخلف درخراسان رضوی/۳۰ میلیارد ضرر به محیط زیست

شکارچیان,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از دستگیری ۱۰۳۹ شکارچی متخلف و کشف ۲۰۲ قبضه اسلحه در سال گذشته خبر داد.

بتورج همتی در گفت‌وگو با خبرنگار، اظهار کرد: ماموران یگان حفاظت  محیط زیست استان طی گشت‌های مستمر در مناطق و زیستگاههای استان  ۱۰۳۹ شکارچی غیر مجاز را درسال گذشته به قانون سپردند.

 

وی افزود: متخلفان در قالب  ۷۰۰ فقره پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند و از آنان ۲۰۲قبضه سلاح شکاری و ۳۰۰۰ تیر فشنگ شکاری نیز کشف و ضبط شد.

 

این مقام مسئول به کشف لاشه ۲۳۸ راس پستاندار وحشی از قبیل قوچ و میش ،آهوی وحشی، کل و بز ،گراز و  ۴۰۷ قطعه  پرنده وحشی که توسط شکارچیان شکار و صید شده بودند اشاره کرد و افزود: بیش از ۱۰ هزار قطعه ماهی و ۱۹ هزار قطعه  انواع گونه های جانوری از قبیل ۱۶ هزار عقرب و سایر پرندگان وحشی از صیادان درسال گذشته کشف شده است.

 

همتی هم‌چنین افزود: یگان حفاظت محیط زیست استان طی سال گذشته موفق به خروج قریب ۳۰ هزار راس دام (گوسفند – بز)  که بطور غیر مجاز  در مناطق چهار گانه محیط زیست در حال چرا بودند، شدند و برای مالکین متخلف دام ها تشکیل پرونده  شد.

 

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در خصوص اقدامات صورت گرفته درخصوص ممانعت از آلودگی های زیست محیطی گفت: در سال گذشته،  از ۷۲۸ مورد آلودگی منابع آب،هوا و خاک جلوگیری به عمل آمده و به ۵۶۷ واحد صنعتی جهت رفع آلودگی اخطاریه های زیست محیطی صادر شده است.

 

وی هم‌چنین گفت: محیط بانان خراسان رضوی علاوه بر وظایف ذاتی خود ، در قالب طرح یک ساعت با محیط بان که با هدف ارتقاء فرهنگ  زیست محیطی در مدارس حاشیه روستاهای مناطق چهارگانه انجام می‌شود، درسال گذشته قریب ۲۰۰۰ نفر ساعت آموزش‌های زیست محیطی ارائه کردند.

 

وی درخصوص پیشگیری از جرایم شکار و صید نیز گفت: محیط بانان موفق شدند ۷۱ متخلف را  قبل از اقدام به شکار دستگیر و به جرم شروع به شکار به مراجع قضایی معرفی کنند. 

 

همتی به اطفا حریق به مساحت ۱۳۳ هکتار که بیشترین  وسعت آن، در پارک ملی تندوره رخ داده است اشاره کرد و افزود:  علاوه بر آن ۳۸ مورد پرونده تخلف درخصوص متجاوزین به طبیعت که عمدتاً اقدام به بوته کنی و برداشت غیر مجاز شن و خاک داشتند تشکیل شده است.

 

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان در پایان ضمن اشاره به این‌که متخلفین در سال  گذشته  مبلغ ۳۰ میلیارد ریال خسارت به حفاظت محیط زیست خراسان رضوی وارد کرده‌اند، گفت: مقادیری از این جرایم به حساب خزانه واریز و مابقی در دست پیگیری است.

  31 فروردین 1398
بخش : خراسان رضوی / محیط زیست
کد خبر: 70741
مرجع: ایسنا
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز